Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Bobby McFerrin

Bobby McFerrin

Bobby McFerrinOpisWydarzeniaFani lubią też

Opis

Bobby McFerrin to amerykański wokalista jazzowy i dyrygent. Urodził się w 1950 roku w Nowym Yorku. Jego rodzice byli zawodowymi śpiewakami.

Bobby McFerrin i rozwój kariery muzycznej

W 1958 roku rodzina przeprowadziła się do Los Angeles. Tam Bobby rozpoczął naukę gry na klarnecie i fortepianie. Jeszcze w szkole średniej założył kwartet o nazwie „Bobby Mack” i odbył tournee po USA jako akompaniator łyżwiarskiej rewii Ice Follies. Po powrocie dostał pracę jako pianista w lokalnym barze. Wtedy właśnie zrozumiał, że kariera instrumentalisty nie jest mu pisana.

 

W 1978 roku zaczął śpiewać w zespole Astral Project w Nowym Orleanie. Później współpracował z pionierem wokalnego jazzu – Jonem Hendriksem, a także poznał swoją menadżerkę i producentkę Lindę Goldstein. Bobby intensywnie pracował nad własnym stylem. Ćwiczył głos, aby móc zastępować nim różne instrumenty muzyczne. Występował na wielu festiwalach i koncertach. W 1982 roku ukazał się debiutancki album artysty, zatytułowany Bobby McFerrin. Rok później wyjechał koncertować w Europie. Nagrania z tej trasy zostały wydane na płycie The Voice w 1984 roku. Album okazał się przełomem w karierze artysty i pokazał światu, czego może on dokonać na scenie bez pomocy instrumentów.

 

Ważnym rozdziałem kariery McFerrina jest także współpraca z innymi wybitnymi artystami. W 1985 roku za płytę Another Night in Tunisia, nagraną wspólnie z zespołem Manhattan Transfer, otrzymał swoją pierwszą nagrodę Grammy. Dwie kolejne statuetki przyznano mu za album Round Midnight nagrany z Bernardem Tavernierem i za How to Rhinoceros Got His Skin, zrealizowany z udziałem Jacka Nicholsona.

 

W 1988 roku McFerrin wydał swój czwarty album – Simple Pleasures – na którym wszystkie wokale i partie perkusyjne zaśpiewał sam. To właśnie tutaj znalazł się jego najsłynniejszy utwór – Don’t worry, be happy. Nagrał go, miksując ścieżki wykonane wyłącznie przez siebie. Piosenka znalazła się na szczycie niemal wszystkich światowch list przebojów i przyniosła muzykowi dwie nagrody Grammy oraz status międzynarodowej gwiazdy.

Bobby McFerrin koncerty

Muzyk znany jest ze swojej umiejętności improwizacji i często angażuje widzów w swoje występy. Na koncertach McFerrina publiczność klaszcze, tupie, gwiżdże i wydaje inne dźwięki, które tworzą niesamowitą całość. Bobby McFerrin w Polsce wystąpił  22 listopada 2019 roku w warszawskiej Arenie Ursynów. Wystąpił tam w towarzystwie tria muzycznego – na scenie towarzyszyli mu Gil Goldstein, Louis Cato oraz Jeff Carney.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też