Björk

Björk

Björk Guðmundsdóttir to islandzka wokalistka, autorka piosenek, kompozytorka i producentka. Która zdobyła wiele nagród muzycznych w tym Brit Awards czy Grammy. Artystka oprócz tworzenia muzyki i grania w filmach wydała tomik poezji, który sama zilustrowała.

O Bjork

Bjork urodziła się w 1965 roku w Reykjavíku. W szkole uczyła się gry na fortepianie i flecie. Nauczyciele Björk nagrali jej wykonanie piosenki „I Love to Love” i wysłali do islandzkiego radia, które puściło ją na antenie. Dzięki temu Björk podpisała kontrakt z wytwórnią Fálkinn i w 1977 roku, w wieku zaledwie 12 lat wydała debiutancką płytę. Znalazły się tam covery artystów takich jak The Beatles czy Stevie Wonder przetłumaczone na islandzki oraz kilka utworów napisanych przez ojczyma Björk. Za pieniądze z albumu dziewczynka kupiła pianino i zaczęła komponować własne piosenki.

Rozwój kariery artystki

Bjork jako nastolatka utworzyła zespół punk rockowy oraz jazzowy. W 1982 roku wraz z basistą Jakobem Magnússonem założyła zespół punkowy „Tappi Tíkarrass”. Rok później ukazał się ich pierwszy album - „Miranda”.

 

Do niezwykle ciekawych płyt artystki należą „Biophilia” i „Vulnicura”, które są nie tylko albumami muzycznymi, ale multimedialnymi projektami, posiadającymi specjalne aplikacje na urządzenia mobilne. „Vulnicura” to pierwszy w historii album muzyczny, który wykorzystuje wirtualną rzeczywistość i można go odsłuchiwać w goglach VR. Najnowsza płyta artystki - „Utopia” pochodzi z 2017 roku.

Bjork w filmie

W 2000 roku Björk zagrała główną rolę w filmie  Larsa von Triera - „Tańcząc w ciemnościach”. Obraz został nagrodzony Złotą Palmą w Cannes za najlepszy film, a Björk otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki. Jest ona także autorką ścieżki dźwiękowej, która została wydana w tym samym roku na albumie „Selmasongs”. W 2005 roku można było ją zobaczyć w Drawing Restraint 9 – filmie Matthew Barneya, do którego artystka stworzyła ścieżkę dźwiękową.

Koncerty Bjork

Björk w Polsce wystąpiła kilkukrotnie, ostatnio w 2012 roku na Open'er Festival. Oprócz sukcesów muzycznych i aktorskich Björk może poszczycić się także własną wystawą, którą można było oglądać także w Polsce. Nosi ona nazwę „Björk Digital” i skupia się na temacie najnowszych technologii. Koncerty Bjork często przypominają spektakle, podczas których można podziwiać niezwykłe kostiumy i scenografię. Koncerty Bjork na całym świecie cieszą się dużą popularnością, a fani artystki czekają na kolejne wydarzenia muzyczne z jej udziałem. Bjork zjednała sobie serca fanów za sprawą unikalnego stylu i spojrzenia na świat, który przekazuje fanom w swojej twórczości.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Bruce McAdam, CC-BY-SA 2.0

pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Björk
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj
Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/