Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Alessandra Mele

Alessandra Mele

Alessandra MeleSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

wiek:
21 lat
data urodzenia:
05.09.2002
miejsce urodzenia:
Pietra Ligure, Włochy
dyscyplina:
piosenkarka pop oraz electronic dance
social media:

Opis

Pół Norweżka (po matce), pół Włoszka (po ojcu). W 100% piosenkarka, która pisze też teksty piosenek. Reprezentowała Norwegię w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji w Liverpoolu (2023 rok). Zdobyła 268 punktów, zajmując 5. miejsce w konkursie (wygrała jej szwedzka "sąsiadka" Loreen). Urodziła się 5 września 2002 roku w Pietra Ligure we Włoszech, mieszka jednak w Norwegii. Pochodzi z miasta Lillehammer. Głos Alessandry Mele jest określany jako sopran, a muzyka jako elektroniczna taneczna z nutą popu.

Alessandra Mele - historia artystki

Jako dziecko mieszkała w Cisano sul Neva (Włochy), gdzie stawiała swoje pierwsze muzyczne kroki. Mając 6 lat, wzięła udział w pierwszym konkursie wokalnym. Gdy skończyła 12. lat, wzięła udział w programie "VB Factor", czyli lokalnej wersji "X Factora", który został zorganizowana w regionie Val Bormida. Dziewczynka wygrała konkurs. Podróżowała między Norwegią a Włochami bardzo często. W końcu gdy ukończyła szkołę średnią, wyjechała na stałe do Norwegii. Mieszkała u swoich dziadków w Porsgrunn. Później przeprowadziła się do Lillehammer, by studiować w Lillehammer Institute of Music Production and Industries. 

W 2022 roku zyskała większą rozpoznawalność, ponieważ wzięła udział w norweskim "The Voice", czyli "The Voice – Norges beste stemme". Podczas przesłuchań w ciemno zaśpiewała piosenkę "I Will Pray (Preghero)" autorstwa Giorgi i Alicii Keys, po czym trafiła do drużyny Espena Linda. W bitwach zaśpiewała piosenkę "I Just Can’t Stop Loving You" Michaela Jacksona i Siedah Garrett. W nokautach wykonała utwór "The Moon Is a Harsh Mistress" Jimmiego Webba. W pierwszym show na żywo zaśpiewała "One Night Only" Deeny Jones & The Dreams. Nie dotarła jednak do finału. To nie zniechęciło jej do śpiewania. Już w lutym 2023 roku wzięła udział, jako jedna z 21 uczestników,  w konkursie Melodi Grand Prix 2023, którego zwycięzca może reprezentować Norwegię w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zaśpiewała piosenkę "Queen of Kings", którą chwyciła za serca słuchaczy i widzów. Dzięki temu wygrała i pojechała na 67. Konkurs Piosenki Eurowizji do Liverpoolu. Trafiła do finału, w którym zdobyła 268 punktów. 216 punktów przyznali jej telewidzowie, a 52 – jurorzy. Ostatecznie zajęła 5. miejsce.

Po tym sukcesie artystka trafiła na 28. miejsce listy Top Chart Spotify. W tym serwisie streamingowym piosenka "Queen of Kings" została odtworzona przeszło 104 miliony razy (stan na 4.08.2023 roku). W ciągu ostatniego miesiąca artystka zgromadziła ponad 4 miliony słuchaczy, głównie z takich krajów, jak Finlandia, Norwegia, Polska, Szwecja i Belgia. Na TikToku ta piosenka stała się viralem, napędzając jeszcze większą rozpoznawalność artystki. 

Alessandra Mele – Pretty Devil

W 2023 roku nagrała piosenkę z Eurowizji, czyli "Queen of Kings". W Polsce okryła się ona platyną. W Norwegii oprócz platynowego statusu trafiła także na 1. miejsce przebojów. Piosenka była też notowana na wysokich pozycjach w Finlandii, Irlandii, Holandii, Polsce, Szwecji, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i Litwie oraz w rankingu globalnym. Oprócz tego artystka nagrała singiel "Pretty Devil" (40. miejsce na norweskiej liście przebojów) i gościnnie zaśpiewała w piosence "Dance Dance" (Gabry Ponte). Druga z tych piosenek trafiła na 6. miejsce listy przebojów w Czechach i 21. w Polsce.

Artystka w wywiadzie powiedziała, że napisała już wiele piosenek i aż nie może się doczekać, by wszystkie ujrzały światło dzienne. Prawdopodobnie będzie nagrywać płytę, którą będzie promować podczas trasy koncertowej w 2024 roku. Dosłownie chwilę później zapowiedziała jednak swoją pierwszą trasę, która ma miejsce jeszcze w 2023 roku i jest związana z piosenką "Queen of Kings". Bilety wyprzedają się bardzo szybko. 

O muzyce mówi, że jest dla niej szczególnie odczuwalna. Śpiewając, artystka czuje się jak wrażliwa filozofka, a pojedyncze akordy mogą doprowadzić ją do łez. W śpiew wkłada całe serce i mnóstwo emocji. 

Zdjęcie dzięki uprzejmości Live Nation

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jaką muzykę wykonuje Alessandra Mele?
Jej muzyka jest określana jako taneczna elektroniczna oraz popowa. Jednak jej głos i klimat samego śpiewu przywodzi na myśl takie wokalistki, jak np. Amy Lee z Evanescence oraz Sharon den Adel z Within Temptation. Piosenkarka śpiewa sopranem.
Jaka jest najnowsza piosenka Alessandy Mele?
Jej najnowszy utwór został wypuszczony w 2023 roku i nosi tytuł "Pretty Devil".
O czym jest piosenka "Queen of Kings" Alessandry Mele?
Podczas wywiadu dla "Eurovision Fun" artystka przyznała, że jest biseksualna, a piosenka, którą zaśpiewała opowiada o jej doświadczeniach jako właśnie biseksualnej kobiety.
Czy Alessandra Mele koncertuje poza Norwegią?
Tak, w 2023 roku zagrała/zagra koncerty w Danii, Niemczech, Czechach, Finlandii, Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Hiszpanii oraz we Włoszech. Artystka odwiedzi także Polskę.
Jaka jest najczęściej słuchana piosenka Alessandy Mele?
Jej najczęściej słuchana piosenka to "Queen of Kings" oraz jej przeróżne wersje, których na Spotify można posłuchać aż dziewięciu (zostały ujęte w jednym zestawieniu).

Fani lubią też

Zobacz też