Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemfame-mmadawid-podsiadlo
Home Miejsce Zamek Sarny

Zamek Sarny

Ścinawka Górna, Ścinawka Górna 40e
Zamek SarnyOpisWydarzeniaFAQObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Zamek Sarny zlokalizowany jest na skalnym występie zbocza w dolinie rzeki Ścinawki, pomiędzy Górami Sowimi a Stołowymi. Znajduje się w Sarnach (niem. Scharfeneck) – przysiółku wsi Ścinawka Górna w województwie dolnośląskim. Dokładny adres Zamku Sarny to Ścinawka Górna 40e, 57-410 Ścinawka Górna. Obiekt stanowi jedno z najciekawszych architektonicznie kompleksów pałacowo-folwarcznych w obecnych granicach Dolnego Śląska. W tym momencie obiekt ma do dyspozycji zamkową kawiarnię, restaurację i obiekty noclegowe.

Zamek Sarny – historia 

Początki Zamku Sarny datowane są na rok 1590, gdy urzędnik i rycerz Fabian von Reichenbach, związany z cesarskim dworem w Wiedniu, ukończył budowę renesansowego dworu z fortyfikacjami. W 1660 roku rezydencję przebudowano na pałac, rozbudowując również dom czeladny, aby pełnił funkcję skrzydła pałacowego. 

Po 1945 r. i po przemianowaniu Scharfeneck na Sarny, Zamek Sarny stał się własnością Skarbu Państwa. Od początku 2014 r. posiadłość znajduje się w posiadaniu fundacji założonej przez trzy osoby prywatne i jest obecnie w trakcie przewidzianej na około 20 lat rewitalizacji. W 2014 r. zabezpieczono pałac przed zawaleniem i rozpoczęto remont kordegardy oraz prace projektowe.

W 2016 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zarezerwowało dla Fundacji 400 tys. zł na prace ratunkowe konstrukcyjne w głównym budynku Zamku Sarny oraz 180 tys. zł na remont hełmu wieży. W 2018 r. MKiDN wspomogło fundację w odbudowie konstrukcji dachu, a w 2020 r. przy realizacji pokrycia dachowego z łupka kamiennego. W 2021 r. udało się także wymienić blaszane pokrycie kaplicy na nowe.

Uruchomiono w 2017 r. po kapitalnym remoncie dom bramny, gdzie działa zamkowa kawiarnia. W latach 2020-2022 oddano do użytku dwa budynki folwarku, gdzie funkcjonuje łącznie 16 pokoi gościnnych.

Zamek Sarny – wydarzenia

Odbywające się w Zamku Sarny wydarzenia to przede wszystkim koncerty, ale także między innymi możliwość zwiedzania Kaplicy Św. Jana Nepomucena z malowidłem z 1738 r., która jest codziennie dostępna dla turystów. Od 2019 r. Zamek Sarny jest jedną ze scen Festiwalu Góry Literatury, prowadzonego przez Fundację Olgi Tokarczuk, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, mieszkającej 5 km od zamku.

W Zamku Sarny działa również Europejskie Centrum Sztuki Ogrodowej (ECSO) stanowiące innowacyjną społeczną inicjatywę Fundacji Odbudowy Dworu Sarny, harmonizującą formułę muzeum z funkcją centrum interpretacji dziedzictwa. Mające miejsce w obiekcie Zamek Sarny wydarzenia są również związane z jedną z najpiękniejszych kawiarni zamkowych oraz ze świeżo otwartą restauracją, której atmosfera przeniesie Cię w inne czasy.

Zamek Sarny – koncerty

Od 2015 r. odbywają się w obiekcie Zamek Sarny koncerty w ramach Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki Dawnej, a w sierpniu 2015 r. zapoczątkowano cykl „Muzyka Dawna w Hrabstwie Kłodzkim” poprzez koncerty Zespołu Męskiego Gregorianum. Od tamtego czasu odbyło się w Sarnach wiele koncertów, w tym w wykonaniu Arte dei Suonatori, jednej z najlepszych orkiestr barokowych w Europie, wraz z klawesynistą Marcinem Świątkiewiczem, laureatem Paszportu Polityki, i innymi solistami o międzynarodowej sławie.

Największym wydarzeniem Zamku Sarnykoncerty organizowane w ramach Festiwalu Góry Literatury, w ramach którego do Ścinawki Górnej przyjeżdżali tacy wykonawcy jak: Maria Peszek, Me and That Man, Renata Przemyk, Dr Misio, Kazik Staszewski, Voo Voo, Nosowska, Dobrawa Czocher i wielu innych. 

Zamek Sarny – bilety

Dostępne w obiekcie Zamek Sarny bilety można zakupić zarówno w kasie obiektu oraz on-line na stronach partnerów biletowych. Bilety w ramach Festiwalu Góry Literatury można było zakupić na stronie eBilet.pl Większość stałych wydarzeń koncertowych w Zamku Sarny jest jednak bezpłatna.

Wydarzenia

FAQ

Gdzie znajduje się Zamek Sarny?
Zamek Sarny znajduje się w Sarnach – przysiółku miejscowości Ścinawka Górna, pod adresem Ścinawka Górna 40e, 57-410.
Jakie wydarzenia odbywają się w Zamku Sarny?
Organizowane w obiekcie Zamek Sarny wydarzenia obejmują koncerty, wystawy, zwiedzanie, pokazy filmów, rozmowy z gośćmi, prelekcje oraz wiele innych działań.
Kiedy został otworzony Zamek Sarny?
Obejmująca Zamek Sarny historia, odnosząca się do jego początku datowana jest na 1590 rok, gdy wybudowany przez urzędnika i rycerza Fabiana von Reichenbacha został wówczas renesansowy dworek z fortyfikacjami w miejscowości Scharfeneck.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też