Zamek Sarny
Opis
Zamek Sarny zlokalizowany jest na skalnym występie zbocza w dolinie rzeki Ścinawki, pomiędzy Górami Sowimi a Stołowymi. Znajduje się w Sarnach (niem. Scharfeneck) – przysiółku wsi Ścinawka Górna w województwie dolnośląskim. Dokładny adres Zamku Sarny to Ścinawka Górna 40e, 57-410 Ścinawka Górna. Obiekt stanowi jedno z najciekawszych architektonicznie kompleksów pałacowo-folwarcznych w obecnych granicach Dolnego Śląska. W tym momencie obiekt ma do dyspozycji zamkową kawiarnię, restaurację i obiekty noclegowe.
Zamek Sarny – historia
Początki Zamku Sarny datowane są na rok 1590, gdy urzędnik i rycerz Fabian von Reichenbach, związany z cesarskim dworem w Wiedniu, ukończył budowę renesansowego dworu z fortyfikacjami. W 1660 roku rezydencję przebudowano na pałac, rozbudowując również dom czeladny, aby pełnił funkcję skrzydła pałacowego.
Po 1945 r. i po przemianowaniu Scharfeneck na Sarny, Zamek Sarny stał się własnością Skarbu Państwa. Od początku 2014 r. posiadłość znajduje się w posiadaniu fundacji założonej przez trzy osoby prywatne i jest obecnie w trakcie przewidzianej na około 20 lat rewitalizacji. W 2014 r. zabezpieczono pałac przed zawaleniem i rozpoczęto remont kordegardy oraz prace projektowe.
W 2016 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zarezerwowało dla Fundacji 400 tys. zł na prace ratunkowe konstrukcyjne w głównym budynku Zamku Sarny oraz 180 tys. zł na remont hełmu wieży. W 2018 r. MKiDN wspomogło fundację w odbudowie konstrukcji dachu, a w 2020 r. przy realizacji pokrycia dachowego z łupka kamiennego. W 2021 r. udało się także wymienić blaszane pokrycie kaplicy na nowe.
Uruchomiono w 2017 r. po kapitalnym remoncie dom bramny, gdzie działa zamkowa kawiarnia. W latach 2020-2022 oddano do użytku dwa budynki folwarku, gdzie funkcjonuje łącznie 16 pokoi gościnnych.
Zamek Sarny – wydarzenia
Odbywające się w Zamku Sarny wydarzenia to przede wszystkim koncerty, ale także między innymi możliwość zwiedzania Kaplicy Św. Jana Nepomucena z malowidłem z 1738 r., która jest codziennie dostępna dla turystów. Od 2019 r. Zamek Sarny jest jedną ze scen Festiwalu Góry Literatury, prowadzonego przez Fundację Olgi Tokarczuk, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, mieszkającej 5 km od zamku.
W Zamku Sarny działa również Europejskie Centrum Sztuki Ogrodowej (ECSO) stanowiące innowacyjną społeczną inicjatywę Fundacji Odbudowy Dworu Sarny, harmonizującą formułę muzeum z funkcją centrum interpretacji dziedzictwa. Mające miejsce w obiekcie Zamek Sarny wydarzenia są również związane z jedną z najpiękniejszych kawiarni zamkowych oraz ze świeżo otwartą restauracją, której atmosfera przeniesie Cię w inne czasy.
Zamek Sarny – koncerty
Od 2015 r. odbywają się w obiekcie Zamek Sarny koncerty w ramach Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki Dawnej, a w sierpniu 2015 r. zapoczątkowano cykl „Muzyka Dawna w Hrabstwie Kłodzkim” poprzez koncerty Zespołu Męskiego Gregorianum. Od tamtego czasu odbyło się w Sarnach wiele koncertów, w tym w wykonaniu Arte dei Suonatori, jednej z najlepszych orkiestr barokowych w Europie, wraz z klawesynistą Marcinem Świątkiewiczem, laureatem Paszportu Polityki, i innymi solistami o międzynarodowej sławie.
Największym wydarzeniem Zamku Sarny są koncerty organizowane w ramach Festiwalu Góry Literatury, w ramach którego do Ścinawki Górnej przyjeżdżali tacy wykonawcy jak: Maria Peszek, Me and That Man, Renata Przemyk, Dr Misio, Kazik Staszewski, Voo Voo, Nosowska, Dobrawa Czocher i wielu innych.
Zamek Sarny – bilety
Dostępne w obiekcie Zamek Sarny bilety można zakupić zarówno w kasie obiektu oraz on-line na stronach partnerów biletowych. Bilety w ramach Festiwalu Góry Literatury można było zakupić na stronie eBilet.pl Większość stałych wydarzeń koncertowych w Zamku Sarny jest jednak bezpłatna.
Wydarzenia
Brak aktualnych wydarzeń
FAQ
Występowali
Obiekty w pobliżu
Fani lubią też
Teatr Muzyczny ROMA w Warszawie
Warszawa
Scena 11 (Budynek Urzędu Dzielnicy Bielany)
Warszawa
Szkoła Podstawowa nr 60 w Gdańsku
Gdańsk
TAURON Arena Kraków
Kraków
Opera Leśna
Sopot
Atlas Arena
Łódź
Hala Spodek
Katowice
Scena Teatralna NOT w Gdańsku
Gdańsk
ERGO ARENA
Gdańsk/Sopot
Progresja
Warszawa
Tarczyński Arena Wrocław
Wrocław
Hala Urania
Olsztyn
Amfiteatr Kadzielnia
Kielce
Arena Gorzów
Gorzów Wielkopolski
Teatr Wielki Opera Narodowa
Warszawa
Amfiteatr Park Strzelecki
Nowy Sącz
PreZero Arena Gliwice
Gliwice
Stadion Śląski
Chorzów
Teatr Studio Buffo w Warszawie
Warszawa
MTP Poznań Congress Center
Poznań