Tyler, The Creator

Tyler, The Creator

Tyler, The Creator - obecnie jeden z najpopularniejszych amerykańskich artystów sceny rapowej. Znany jest także ze swojego nieokiełznanego poczucia humoru i niewyparzonego języka. Co kryje się za jego wieloletnią twórczością i sukcesami?

Tyler, The Creator- a właściwie Tyler Gregory Okonma

Posiada również wiele innych pseudonimów- Ace the Creator, DJ Stank Daddy, Tyler Haley czy Young Nigga. Jest on artystą uzdolnionym wszechstronnie- oprócz tego, że sam tworzy swoją muzykę, to dodatkowo jest autorem tekstów i producentem muzycznym. Umie grać na takich instrumentach jak pianino, bębny i gitara. Gatunki, w których się specjalizuje, to głównie alternatywny hip-hop, neo-soul oraz R&B.

Wczesne lata

Tyler nigdy nie poznał swojego ojca - wiadomo jedynie, że jest pochodzenia nigeryjskiego. Jego matka ma pochodzenie kanadyjsko-europejskie i afroamerykańskie. Raper urodził się 6 marca 1991 roku w Los Angeles, a swoje najmłodsze lata spędził w miastach stanu Kalifornia. Artysta ma problem z astmą- nie raz na koncertach było widać, jak musi używać inhalatora.

Etapy sławy i rozgłosu

Na przełomie lat 2006-2007 Tyler wraz z Vyronem Turnerem, Gerardem Longem, Matthew Martinem, Davonem Wilsonem i Casey Jonesem utworzyli zespół muzyczny o nazwie Odd Future. Raperzy nagrywali swoje piosenki w domowych warunkach i dzięki temu, w 2008 roku, ukazał się ich debiutancki mixtape "The Odd Future Tape". W kolejnych latach do grupy dołączało coraz więcej członków. Ostatnie lata twórczości zespołu szacuje się na 2012 rok- wtedy ukazała się ich pierwsza i ostatnia płyta "The OF Tape vol. 2"

 

W 2009 roku, w wieku zaledwie 18 lat, Tyler wydał swój debiutancki mixtape o nazwie "Bastard- bazując na rankingu portalu Pitchfork Media, album uplasował się na 32. miejscu stu najbardziej popularnych wydań 2010 roku. Jego drugi studyjny album, "Goblin", został wydany w 2011 roku, po czym raper podpisał kontrakt z angielską wytwórnią muzyczną XL Recordings (współpraca miała trwać na czas jednego albumu muzycznego). Tyler i jego drugi wydany album zadebiutowali na popularnych notowaniach Bilboard 200, gdzie uplasował się na 5. miejscu. 

Dyskografia

 • "Bastard" (2009)
 • "Goblin" (2011)
 • "Wolf" (2013)
 • "Cherry Bomb" (2015)
 • "Flower Boy" (2017)
 • "Igor" (2019)
 • "Call Me If You Get Lost" (2021)

Kariera aktorska

Tyler, oprócz tego, że tworzy świetną muzykę, występował też w paru serialach telewizyjnych. Najczęściej grał... siebie samego. W 2011 roku wystąpił w "When I Was 17", a rok później wziął udział w serialu komediowym o nazwie "Loiter Squad" razem ze swoim zespołem muzycznym Odd Future - pierwsze odcinki zostały wyemitowane na kanale Adult Swim w 2012 roku.

Nagrody i osiągnięcia

 • 2011 MTV Video Music Awards- Najlepszy nowy artysta- wygrana
 • 2011 MTV2 Sucker Free Awards- Rookie of the Year- wygrana
 • 2011 MTV2 Sucker Free Awards- Must Follow Artist- wygrana
 • 2020 Grammy Awards- Najlepszy album rapowy- wygrana
 • 2020 BRIT Awards- Najlepszy artysta międzynarodowy- wygrana

Najpopularniejsze kolaboracje

Tyler słynie z wielu współprac z popularnymi artystami, jednak to najsłynniejsze nazwiska w jego twórczości:

 • Frank Ocean
 • Rex Orange County
 • Pharell Williams
 • Lil' Wayne
 • A$AP Rocky
 • Kanye West

Pierwsza piosenka, w której się zakochał

Zdecydowanie było to "Sometimes Dancin'" wykonywane przez Brownstone lub "I Couldn't Love You More" autorstwa Sade. Mówi, że te piosenki wykształciły jego gust muzyczny i pokierowały go w stronę, do której teraz dąży w swoich utworach muzycznych. Po dzień dzisiejszy próbuje odtworzyć beaty, które zostały wykorzystane w tych piosenkach, ponieważ bardzo mu się spodobały.

Słynne przemówienie po wygraniu Grammy

Tyler, po otrzymaniu popularnej nagrody, stwierdził, że jest bardzo szczęśliwy, że ktoś docenia i widzi jego twórczość, ale jednocześnie widzi negatywne skutki tego osiągnięcia. Za każdym razem, gdy mężczyzna o ciemnym kolorze skóry, tak jak Tyler, wykonuje muzykę łączącą wiele stylów muzycznych, wkładani są do kategorii rapu - artysta nie lubi tego określenia i wolałby, żeby jego twórczość nie była kategoryzowana pod względem jego koloru skóry. Miał bardzo mieszane uczucia po wygraniu swojego pierwszego Grammy. 

Tyler, The Creator - Często zadawane pytania

 • Tyler odpowiada, że sam do końca nie wie, jak to się stało, że jest tak pewny siebie- po prostu posiada tą cechę i tak sobie z tym żyje. Uważa, że taka siła pochodzi z wewnątrz człowieka i nie jest to coś, co po prostu można nabyć. Mówi o tym, jak bardzo lubi siebie i że robi wszystko, by siebie samego uszczęśliwiać i zaspokajać.
 • Nie. Tyler twierdzi, że nadal nosi te same ubrania, które kupił sprzed czasu swojej sławy. Jedyne, co się zmieniło to to, że kupił parę dodatkowych telefonów.
 • 25 grudnia 2009 roku miała miejsce premiera debiutanckiego albumu pod tytułem "Bastard". Album uplusował się na 32. miejscu 100 najlepszych albumów roku 2010 na portalu Pitchfork Media. Singlem promującym album, był utwór "Bastard".
 • Pierwszy odcinek skeczu "Loites Squad" pojawił się 25 marca 2012 roku. Występują w nim raperzy z grupy Odd Futer. Główną rolę odgrywa tu Tyler, The Creator.
 • “20th Century Women”, “Napoleon Dynamite”, “Superbad” “Scary Movie 2”
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Tyler, The Creator
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

Zakończone

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/