Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo

OMD

OMDSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

miejsce powstania:
Wirral, Wielka Brytania
dyscyplina:
Zespół synth-pop, muzyki elektronicznej, disco
social media:

Opis

OMD (Orchestral Manoeuvres in the Dark) to utworzona w 1978 roku w Wirral brytyjska grupa muzyczna. Dobrze znany polskim słuchaczom zespół specjalizuje się w tworzeniu muzyki elektronicznej i eksperymentalnej, disco oraz synth-pop.

W OMD występują Andy McCluskey (wokal, gitara basowa, instrumenty klawiszowe), Paul Humphreys (wokal i instrumenty klawiszowe), Martin Cooper (saksofon i instrumenty klawiszowe) oraz Stuart Kershaw (perkusja). W przeszłości w brytyjskim zespole występowali też Malcolm Holmes, Dave Hughes, Michael Douglas, Graham Weir, Neil Weir, Phil Coxon, Nigel Ipinson, Lloyd Massett oraz Abe Juckes.

Współpraca z wydawnictwami muzycznymi

Grupa istnieje na rynku od 1978 roku, więc w tym czasie zdążyła już współpracować z wieloma znanymi wydawnictwami muzycznymi. W tej grupie znalazły się wytwórnie Virgin Records, Factory Records, Epic Records, 100%, Bright Antenna, White Noise Records czy też DinDisc Records.

Zawieszenie działalności i powrót na scenę

W muzyce nie wszystko jest kolorowe, dlatego też w pewnym momencie w zespole zaczęły się pojawiać drobne problemy, które z czasem przekształciły się w poważniejsze zgrzyty. Poskutkowało to zawieszeniem działalności zespołu w 1996 roku, jednak artyści zdecydowali się powrócić do wspólnego nagrywania w roku 2006.

Albumy studyjne i utwory

Kiedy powstał pierwszy album studyjny od zespołu OMD? Miało to miejsce w 1980 roku, a muzycy zatytułowali go „Orchestral Manoeuvres in the Dark”. Znalazły się na nim takie utwory, jak: „Electricity”, „Messages” czy też „Red Frame/White Light”. Kolejne krążki i utwory zespołu OMD prezentują się następująco:

 • „Organisation” – 1980 – m.in. z numerami „Enola Gay” oraz „The More I See You”,
 • „Architecture & Morality” – 1981 – „Souvenir”, „Joan of Arc”,
 • „Dazzle Ships” – 1983 – „Genetic Engineering”, „Telegraph”,
 • „Junk Culture” – 1984 – „Tesla Girls”, „Locomotion”, „Never Turn Away”, „Talking Loud and Clear”,
 • „Crush” – 1985 – „So In Love”, „Secret”, „La Femme Accident”,
 • „The Pacific Age” – 1986 – „(Forever) Live and Die”, „Shame”, „We Love You”,
 • „Sugar Tax” – 1991 – „Sailing On The Seven Seas”, „Pandora’s Box”, „Then You Turn Away”, „Call My Name”,
 • „Liberator” – 1993 – „Stand Above Me”, „Everyday”, „Sunday Morning”,
 • „Universal” – 1996 – „Universal”, „Walking on the Milky Way”,
 • „History of Modern” – 2010 – „If You Want It”, „Sister Marie Says”,
 • „English Electric” – 2013 – „Metroland”, „Night Cafe”,
 • „The Punishment of Luxury” – 2017 – „Isotype”, „Robot Man”, „Art Eats Art”,
 • „Bauhaus Staircase” – 2023 – „Anthropocene”, „Where We Started”, „Kleptocracy”, „Healing”.

Popularność i koncerty

Ogromną popularność zespół zaczął zdobywać już w 1980 roku, a jej szczyt przypadł prawdopodobnie na lata 1981-1982. Później o brytyjskiej grupie było już głośno praktycznie na całym świecie, a szczególnie w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, Holandii, Hiszpanii, Nowej Zelandii, Polsce, Szwajcarii, Szwecji czy też Stanach Zjednoczonych.

Jak widać osiągnięcie spektakularnego sukcesu nie zajęło zespołowi OMD zbyt dużo czasu. Muzycy wystąpili już m.in. w Warszawie, Sopocie, Łodzi, Brukseli, Amsterdamie, Pradze, Krakowie, Gdańsku, Kopenhadze, Goteborgu, Sztokholmie, Oslo, Anaheim, Leeds oraz Barcelonie.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Gdzie i kiedy założono zespół muzyczny OMD?
OMD, a tak właściwie Orchestral Manoeuvres in the Dark, to założona w 1978 roku w Wirral brytyjska grupa synth-popowa. Najbliższe jej gatunki to muzyka elektroniczna, pop oraz disco.
Jacy artyści występują w zespole OMD?
W brytyjskim zespole OMD występują cztery osoby: Andy McCluskey, Paul Humphreys, Martin Cooper oraz Stuart Kershaw. Oczywiście na przestrzeni wielu lat tych artystów było zdecydowanie więcej (m.in. Malcolm Holmes).
Z jakich numerów znana jest grupa OMD?
Zespół OMD wypuścił na synth-popowy rynek wiele znanych i lubianych kawałków, wśród których szczególnym uznaniem ze strony międzynarodowych słuchaczy cieszyły się takie numery, jak: „Enola Gay”, „Electricity”, „So In Love”, „Secret”, „Souvenir”, „Joan of Arc”, „Pandora’s Box”, „Sailing On The Seven Seas” czy też „(Forever) Live and Die”.
Jakie albumy studyjne przyniosły zespołowi OMD największą popularność?
Pierwszym albumem zespołu OMD był ten wydany w 1980 roku – „Orchestral Manoeuvres in the Dark”. Największą popularność brytyjskiej grupie przyniosły jednak takie krążki, jak: „Organisation”, „Architecture & Morality”, „Dazzle Ships”, „Junk Culture”, „Crush”, „The Pacific Age” oraz „Sugar Tax”. Ostatnim jak do tej pory albumem jest ten z roku 2023 – „Bauhaus Staircase”.

Fani lubią też

Zobacz też