Na czasie

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Kim Petras

Kim Petras

Kim PetrasSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

wiek:
31 lat
data urodzenia:
27.08.1992
miejsce urodzenia:
Kolonia, Niemcy
dyscyplina:
Piosenkarka (pop, dance-pop, electro-pop) oraz autorka tekstów
social media:

Opis

Niemiecka piosenkarka Kim Petras stała się w Stanach wielkim odkryciem muzycznym. O tej transpłciowej wokalistce zrobiło się głośno tuż po otrzymaniu przez nią w 2023 roku nagrody Grammy. Dowiedz się, kim jest Kim Petras – wschodząca gwiazda sceny LGBTQ+ prosto zza oceanu!

Kim Petras – gwiazda od dziecka

Urodzona 27 sierpnia 1992 roku w Kolonii Kim Petras to prawdziwa artystka z krwi i kości. Gwiazda stała się bowiem sławna już w wieku 13 lat. Wszystko za sprawą występów w niemieckiej telewizji, które wyniosły ją na fale popularności we wczesnych latach 2000 jako najmłodszą, transpłciową osobę na świecie. Jednak artystka nigdy się z tym nie kryła. Jak sama wielokrotnie podkreślała, w tym m.in. w wywiadzie z 2009 roku dla amerykańskiej telewizji CBS – już od najmłodszych lat ciągnęło ją do sukienek i lalek Barbie.

Transpłciowa przemiana Kim Petras

Artystka przyszła na świat jako chłopiec, a przemianę w Kim przeszła dopiero później. Urodzona jako Tim, podobno już w wieku 2 lat zaczęła okazywać, że jest dziewczynką. Jednak od początku swojej transformacji mogła cieszyć się pełnym wsparciem swoich rodziców. To właśnie oni okazali się dla niej największym wsparciem, okazując wyrozumiałość i pozwalające nosić dziewczęce ubrania. Z brakiem zrozumienia spotkała się dopiero w szkole, gdzie musiała zacząć nosić neutralne płciowo ubrania. Problemem okazały się również długie blond włosy, które stały się powodem prześladowania Kim w szkole. Mimo to nie poddała się i kilka lat później przeszła operację zmiany płci. Wkrótce potem pojawił się jej pierwszy singiel.

"Clarity"

To nazwa debiutanckiej płyty Kim Petras, która ukazała się w 2019 roku. I choć pierwszy singiel wokalistka wydała ponad dekadę temu – to właśnie ten krążek przyniósł jej ogólnoświatową sławę. Przez lata dopracowywała bowiem swój warsztat pod okiem specjalistów takich jak producent Dr. Luke. Sławy przyniósł jej jednak kawałek nagrany wspólnie z Charli XCX – "Unlock It". Piosenka ta doczekała się ponad 5.8 mln odtworzeń w serwisie YT i skutecznie przyciągnęła uwagę fanów. Pierwsza solowa płyta Kim wyszła 28 czerwca 2020 roku i okazała się bestsellerem – nie tylko w środowisku LGBTQ+. Artystka podbiła serca miłośników muzyki pop. Fantazyjna, a zarazem bardzo chwytliwa, ujmuje szczerym, a jednocześnie szczerym przekazem. Płytę promował m.in.  singel "Icy", który okazał się hitem nie tylko w Europie, ale i Stanach Zjednoczonych.

Kolejne sukcesy muzyczne

Na kolejny krążek Kim Petras nie trzeba było długo czekać. Już 1 października pojawił się jej drugi solowy album – "Turn Off the Light". Zawierająca 9 kawałków płyta zapewniła artystce kolejną trasę koncertową po Stanach. Już w pierwszych tygodniach 2020 roku wyruszyła ona w "The Clarity Tour", którego owocem stał się teledysk do piosenki "Malibu". W klipie tym gościnnie pojawiły się gwiazdy takie jak: Charli XCX, Paris Hilton, Demi Lovato oraz Jessie J. W 2022 roku ukazał się natomiast jej singiel nagrany z Samem Smithem. Piosenka "Unholy" zapewniła Kim Petras nagrodę Grammy w kategorii "Najlepszy duet pop". Wokalistka otrzymała ją 6 lutego 2023 roku, stając się pierwszą transpłciową kobietą w historii, która otrzymała nagrodę Grammy.

Kim na Eurowizji

Co ciekawe, przed wyjazdem do Stanów Kim Petras stała się bardzo rozpoznawalna w całej Europie. Wszystko za sprawą jej występu podczas 21. edycji Eurowizji. Do Lizbony wokalistka miała pojechać jako reprezentantka Liechtensteinu, do czego jednak niestety nie doszło. Ostatecznie została ona bowiem zdyskwalifikowana, a Liechtenstein wycofał się z udziału w tym konkursie. Rok po tym wydarzeniu Eurowizja zrekompensowała to Kim, mianując ją prowadzącą kolejnej, 22. edycji konkursu, która odbyła się w jej rodzinnej Kolonii. W 2022 roku została ona ponownie wybrana na reprezentantkę Liechtensteinu. To właśnie w tej gwieździe piosence towarzyszył brytyjski piosenkarz Sam Smith.

"Feed The Beast"

To nazwa ostatniego, trzeciego już albumu Kim – "Feed The Beast". Płyta ukazała się w 2023 roku i wywołała olbrzymie poruszenie – zwłaszcza w Niemczech, gdzie została określona przez krytyków "próbą transgresyjnego, pozytywnie nastawionego do seksu popu". Mimo to płyta ta bardzo szybko powędrowała na 1. miejsce listy Hot 100, a nawet i doczekały się odtworzeń w niemieckim radiu. Na krążku znalazło się aż 14 utworach, które od początku do końca elektryzują popowym brzmieniem.

Źródło zdjęcia: Avalon/PAP

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Skąd pochodzi Kim Petras?
Wokalistka urodziła się w Niemczech, gdzie mieszkała i rozpoczynała swoją karierą. W 2020 roku przeprowadziła się jednak do LA, gdzie rozpoczęła karierę za Oceanem.
Z kim Kim Petras nagrała piosenkę?
Pomimo młodego wieku, artystka miała okazję nagrać utwór wspólnie z Charli XCX (2020) i Nicky Minaj (2023).
Jakie państwo Kim Petras reprezentowała na Eurowizji?
W 2019 roku Kim Petras miała zaprezentować Liechtenstein. Ostatecznie jednak została zdyskwalifikowana – de facto nie ze swojej winy. Udało się jej to dokonać w 2022 roku, kiedy została wysłana przez Liechtenstein na Eurowizję do Mediolanu.

Fani lubią też

Zobacz też