Ella Fitzgerald

Ella Fitzgerald

Ella Fitzgerald była amerykańską wokalistką jazzową. Urodziła się w 1917 roku w Newport News w stanie Virginia. Gdy Ella miała 15 lat, jej matka zginęła w wypadku, przez co dziewczynka trafiła najpierw pod opiekę ojczyma, później ciotki, a następnie różnych instytucji i ostatecznie znalazła się w Nowym Yorku. Zaczęła występować na ulicy i w różnych klubach. Jej talent został dostrzeżony przez perkusistę „Chicka” Webba, który zaprosił ją do swojego zespołu. Tam nagrała kilka hitów takich jak „(If You Can't Sing It) You'll Have to Swing It (Mr. Paganini)” czy „A-Tisket, A-Tasket”. Webb zmarł w 1939 roku, a Fitzgerald została nowym liderem jego zespołu, który zmienił nazwę na „Ella and Her Famous Orchestra”.

W 1942 roku Ella rozpoczęła solową karierę i współpracę z trębaczem Dizzy Gillespie.

W 1958 roku wokalistka otrzymała dwie nagrody Grammy za wydawnictwa „Ella Fitzgerald Sings the Duke Ellington Song Book” oraz „Ella Fitzgerald Sings the Irving Berlin Song Book”. W sumie zdobyła 14 statuetek, a także została uhonorowana Prezydenckim Medalem Wolności (Presidential Medal of Freedom).

Szczyt kariery Fitzgerald przypadł na lata 50. i 60. , kiedy to została nazwana „pierwszą damą piosenki”, ze względu na swoją ogromną popularność i niezwykłe zdolności wokalne, w tym umiejętność imitowania instrumentów czyli scat. Od lat 80. Fitzgerald borykała się z problemami zdrowotnymi – chorowała między innymi na cukrzycę. Artystka zmarła w 1996 roku. Pozostawiła po sobie ponad 200 albumów i około 2 tysięcy piosenek.

 

pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Ella Fitzgerald
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj
Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/