Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

1988

1988OpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

1988 w rzeczywistości nazywa się Przemysław Jankowiak. Pochodzi ze Szczecina, chociaż od lat mieszka i tworzy w Gdyni.

Swoją karierę rozpoczął we wczesnych latach pierwszej dekady XX wieku i najbardziej znany jest z zespołu Syny ("Orient", "Sen"), współpracy z Włodim ("W/88") oraz z solowej działalności ("Gruda", "Ring The Alarm"). Później rozpoczął współpracę z wytwórnią Def Jam Recordordings Poland i wydał tam płytę "Ruleta", na której znalazło się miejsce dla naprawdę rozpoznawalnych artystów w całej Polsce, ale o tym powiemy później. Przemysław Jankowiak to producent, który naprawdę zna się na swojej robocie, współpracował m.in.  z Moniką Brodką.

1988 - sukcesy

Sukcesy muzyczne są mierzone różną miarą. Czasem mówiąc o wielkich artystach mamy na myśli wielkie sale koncertowe, miliony sprzedanych płyt czy też fantastyczne możliwości wokalne. Oczywistym jest więc, że u 1988 tego być nie może, ponieważ jest producentem, ale nie oznacza to tego, że tych sukcesów na jego koncie nie ma. Warto zwrócić uwagę, że to on stał obok Moniki Brodki i razem nagrali płytę "Sadza", która była świetnie przyjęty przez publiczność. Udało im się odbyć wiele koncertów, gdzie rozpalali widownię, a był to projekt, który jak sama mówiła Brodka, wymagał od niej emocjonalnego zaangażowania się i wręcz otworzenia.

1988 zrobił wiele ciekawych rzeczy, bo albumy "Gruda", "Ring The Alarm" są jego solowymi dziełami, a współpraca z Włodim i projekt "W/88" również znalazł uznanie. Zapewne wielu z was zaskoczy fakt, że został podwójnie nominowany, a nawet otrzymał nagrodę Paszportu Polityki w kategorii muzyka eksperymentalna. 1988 potrafi jak nikt inny łączyć ze sobą hip-hop, muzykę elektroniczną i basową. Jak sam mówi "Kiedy masz soundsystem z odpowiednią mocą, dużą ilością dobrze wysterowanego basu, dzieją się rzeczy mistyczne" i to tylko pokazuje, że jego wizja jest bardzo rozległa, dzięki czemu z czasem tych sukcesów będzie o wiele więcej.

Kilka ciekawostek o 1988

Wyżej wspominaliśmy o sukcesach muzycznych i nagrodach czy nominacjach, ale to nie całość dorobku 1988. Przemysław Jankowiak miał również ogromną przyjemność nagrać muzykę do filmu "Zadra" według scenariusza Moniki Powalisz. W filmie zagrali Jakub Gierszał czy Magdalena Różdżka, a nawet zadebiutowała znana piosenka polska, Margaret. Film swój debiut miał stosunkowo niedawno, bo 10 marca. 

Jakub Gierszał, który zagrał w "Zadrze" wypuścił niedawno utwór "Sen", który jest kawałkiem hip-hopowym. Jak wam się wydaje, czy jest lepsza osoba do wyprodukowania tego kawałka od 1988? Oczywiście, że nie, więc i tym razem Jankowiak stworzył ciekawy kawałek dla jednego z najlepszych polskich aktorów. 

Kolejną ciekawostką jest to, że niedawno odbyła się gala O!Lśnień i w kategorii "Muzyka popularna" ich wspólny projekt "Sadza" zwyciężył, chociaż tak jak mówiliśmy, nagród w przyszłości dla 1988 z pewnością nie zabraknie. Ostatnią ciekawostką, którą chcemy wam przybliżyć, to fakt, że na płycie "Ruleta" znalazło się aż 30 artystów, co jest kompletnym szaleństwem, a biorąc pod uwagę różne gatunki muzyczne przez nich reprezentowane, to jest potwierdzeniem talentu 1988.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jak nazywa się 1988?
1988 to Przemysław Jankowiak.
Gdzie urodził się 1988?
Przemysław Jankowiak urodził się w Szczecinie, natomiast mieszka i tworzy w Gdyni.
Z czego najbardziej znany jest 1988?
Na pewno hip-hopowa widownia kojarzy się chociażby z projektu z Włodim (W/88), jednak nie można zapomnieć o albumie "Sadza" nagranym wraz z Moniką Brodką. Jego album "Ruleta" również jest sztandarowym projektem, z którego jest znany.
Dla kogo tworzy 1988?
1988 tworzy muzykę nie tylko dla artystów, ale również udało stworzyć mu się soundtrack do filmu "Zadra", który miał premierę 10 marca 2023 roku.
Jakie nagrody otrzymał 1988?
Wygrał wraz z Brodą w kategorii "Muzyka popularna" na gali O!Lśnienia, ale też był laureatem "Paszportów Polityki" i był podwójnie nominowany.

Fani lubią też

Zobacz też