Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Miejsce Zamek Żupny w Wieliczce

Zamek Żupny w Wieliczce

Wieliczka, Zamkowa 8
Zamek Żupny w WieliczceOpisWydarzeniaFAQObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Wieliczka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych ośrodków wydobywczych w Polsce – miasto to słynie jednak nie tylko z kopalni soli, ale również innych atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest Zamek Żupny w Wieliczce, czyli dawna siedziba zarządu kopalń Wieliczki i Bochni. Współcześnie odrestaurowany zamek stanowi siedzibę Muzeum Żup Krakowskich – w ramach zwiedzania zamku można obejrzeć ekspozycję archeologiczną, kolekcję solniczek oraz wystawę czasową. Cyklicznie odbywające się w Zamku Żupnym w Wieliczce wydarzenia pielęgnują historię tego miejsca i dostarczają niezapomniane wrażenia kulturalne podczas wszelkiego rodzaju festiwali i koncertów.

Zamek Żupny w Wieliczce – wydarzenia kulturalne dla każdego

Zamek Żupny w Wieliczce to miejsce z bogatą historią, w którym regularnie odbywają się wartościowe wydarzenia kulturalne. Przykładowo, 5 kwietnia 2024 roku podczas wystawy “Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce” goście muzeum mogli wziąć udział w pokazie książek, rzeźb, obrazów i innych dzieł sztuki pochodzących z XV-XIX wieku.

W celu promowania historii tego miejsca szerokiemu gronu odbiorców Zamek Żupny w Wieliczce dostosowuje się również do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Rodziny z dziećmi są zapraszani na cykliczne warsztaty “Oswoić muzeum”, które obejmują edukacyjne zajęcia interaktywne z elementami zabawy. Mające miejsce w Zamku Żupnym w Wieliczce wydarzenia w ramach programu “Oswoić muzeum” prowadzi doświadczona edukatorka wyspecjalizowana w pracy z dziećmi z niepełnosprawnością.

W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszyła się również kolejna edycja organizowanego w Zamku Żupnym w Wieliczce wydarzenia ICMUM 2023, czyli Międzynarodowej Konferencji Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych. W dniach 22-25 maja 2023 roku w Wieliczce zebrali się eksperci w organizacji turystyki, badacze i akademicy z całego świata – podczas wydarzenia wygłoszono 63 referaty i zaprezentowano wystawy ośrodków górniczych z 16 krajów.

Zamek Żupny w Wieliczce – koncerty i festiwale muzyczne

Zamek Żupny w Wieliczce to również podniosłe koncerty rozpoznawalnych na scenie międzynarodowej artystów – podczas VI Festiwalu “Piano e Forte” wystąpiła Elżbieta Stefańska, która w swojej karierze koncertowała w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Podczas tego wydarzenia w Zamku Żupnym w Wieliczce koncert klawesynowy obejmował utwory takich kompozytorów jak Bach, Balbastre, Couperin, Handel i Soler. Z kolei wielbiciele muzyki Straussa mogli wziąć udział w organizowanym w Zamku Żupnym w Wieliczce koncercie Orkiestry Straussowskiej Obligato, który odbył się 29 września 2019 roku.

Zamek Żupny w Wieliczce – bilety na nadchodzące koncerty i wydarzenia

Co w kolejnych miesiącach czeka na gości Zamku Żupnego w Wieliczce? Wydarzeniem wartym szczególnej uwagi jest Święto Soli zaplanowane na 16 czerwca 2024 roku – w programie imprezy znalazły się warsztaty rzemieślnicze, mobilne laboratorium, wystawy artystyczne i wiele więcej atrakcji. Podczas Święta Soli 2024 w Zamku Żupnym w Wieliczce koncerty zagrają również Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli Wieliczka, Kapela Mietniowska i Kapela Hanki Wójciak.

Wystawy artystyczne, festiwale, koncerty i warsztaty skierowane zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych i seniorów to tylko część atrakcji, które czekają na Ciebie w Zamku Żupnym w Wieliczce. Bilety na zbliżające się wydarzenia możesz zarezerwować w szybki i bezpieczny sposób przez platformy sprzedażowe, takie jak eBilet.pl.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

FAQ

Gdzie znajduje się Zamek Żupny w Wieliczce?
Zamek Żupny w Wieliczce znajduje się pomiędzy górniczymi szybami Daniłowicz i Regis, przy ul. Zamkowej 8.
Jakie wydarzenia odbywają się w Zamku Żupnym w Wieliczce?
Do organizowanych przez Zamek Żupny w Wieliczce wydarzeń zaliczają się festiwale kulturalne, koncerty, warsztaty, wystawy artystyczne, spektakle teatralne i wiele więcej.
Kiedy został otworzony Zamek Żupny w Wieliczce?
Początek budowy Zamku Żupnego w Wieliczce datuje się na druga połowę XIII wieku, a w 2013 roku obiekt został uznany za zabytek Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też