emptygif
Newsletter

Na czasie

voucher-kinowy-helioshans-zimmerskoki-narciarskieagnieszka-chylinskavan-goghpolska-noc-kabaretowa-2023
Home Artysta Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”SzczegółyOpisWydarzeniaPaństwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

data powstania:
08.11.1948
miejsce powstania:
Otrębusy
social media:

Opis

Jeden z największych na świecie zespołów artystycznych, perła w koronie Rzeczypospolitej, zespół, który od 75. lat kultywuje to, co w polskiej kulturze najpiękniejsze - Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. T. Sygietyńskiego.

Niepowtarzalność artystyczna zespołu to synteza jego własnych przymiotów oraz wartości nagromadzonych przez wieki w kulturze narodowej, u których podstaw leży prosta sztuka ludowa w uszlachetnionej, wysublimowanej formie, nie pozbawiona przy tym prawdy, szczerości i prostoty pierwowzorów. Do tych samych źródeł sięgali najwięksi polscy artyści, jak Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski podkreślając istotę narodowej tożsamości.

Styl "mazowszański" to ciepło delikatnej stylizacji, uwypuklającej urodę autentyku, zarówno w odniesieniu do muzyki, jak i do choreografii czy kostiumu. Folklor prezentowany przez zespół na scenie staje się sztuką o największej wartości, sztuką o wielkim ładunku emocjonalnym.

Pierwsze sukcesy zagraniczne uświadomiły potrzeby i oczekiwania publiczności. Słowo "Mazowsze" stało się hasłem wywoławczym, utożsamianym z nieznanym dla cudzoziemców krajem i kulturą, zaś dla Polonii stało się synonimem patriotyzmu i ojczyzny. Z uwagi na ogromne bogactwo repertuarowe i działalność na rzecz ochrony dziedzictwa
kulturowego „Mazowsze” uznawane jest za zespół narodowy.

Jerzy Waldorff, wybitny krytyk muzyczny, nazwał „Mazowsze” perłą w koronie Rzeczypospolitej. To stwierdzenie najpełniej oddaje rangę i wartość Zespołu, który od 70 lat porywa publiczność na całym świecie, pełniąc zaszczytną funkcję Ambasadora Polskiej Kultury.

Kategorie:zespoły artystyczne

Wydarzenia

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”?

Miejscowości, w których Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” wystąpi w najbliższym czasie: Bydgoszcz, Poznań, Szczecin, Lublin, Łódź, Zabrze.

Fani lubią też

Zobacz też