Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Matylda/Łukasiewicz

Matylda/Łukasiewicz

Matylda/ŁukasiewiczOpisWydarzeniaMatylda/Łukasiewicz - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Matylda/Łukasiewicz to duet artystyczny, którego członkami są Matylda Damięcka oraz Radek Łukasiewicz.

Matylda Damięcka

Matylda Damięcka urodziła się 10 czerwca 1985 roku w Warszawie. Jest członkiem rodziny aktorskiej – jej ojciec, Maciej Damięcki, oraz brat, Mateusz Damięcki, to popularni aktorzy teatralni i telewizyjni. Sama Matylda również zajmuje się grą aktorską. Swój debiut na deskach teatralnych miała w wieku zaledwie dziesięciu lat. W 1995 roku zagrała w spektaklu Wojciecha Molskiego, zatytułowanym "Różany zamek". Jjej debiut w telewizji miał miejsce rok później, w 1996 roku. Matylda zagrała wtedy w serialu "Dom".

W następnych latach, w wieku kilkunastu lat, Matylda Damięcka brała udział w wielu produkcjach teatralnych i telewizyjnych. Zagrała m. in. w takich spektaklach jak "Kordian, czyli spisek koronacyjny", "Eros i drażnięta", "Zbliżenie" czy "Siedemnastolatek" oraz w serialach "Marzenia do spełnienia", "Zaginiona" i "Na Wspólnej".

Matylda Damięcka w 2008 roku ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a następnie kontynuowała swoją karierę aktorską, zarówno w telewizji jak i w teatrach. Zagrała m. in. w Teatrze Kamienica, Teatrze Polonia i Teatrze Druga Strefa w Warszawie. Przez parę lat zajmowała się także dubbingiem, podkładając głos do takich produkcji jak "Storm Hawks" czy "Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Złodziej pioruna".

Matylda Damięcka jest również związana z muzyką. W 2011 roku wystąpiła gościnnie w utworze grupy Monopol pt. "Nie nie nie", a w 2012 roku otrzymała nagrodę główną "Złe Jabłko" na Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej. Artystka w mediach społecznościowych tworzy ponadto popularne grafiki, obrazujące bieżącą sytuację w Polsce.

Radek Łukasiewicz

Znany i ceniony muzyk i kompozytor, Radek Łukasiewicz, urodził się 13 czerwca 1981 roku w Wołominie. Łukasiewicz gra na gitarze elektrycznej i basowej oraz instrumentach klawiszowych. W wieku piętnastu lat, w 1996 roku, zaczął grać w swoim pierwszym zespole – Larvix, natomiast dwa lata później dołączył do zespołu Art Brut. W 1999 roku założył zespół Pustki, wraz z którym nagrał aż siedem albumów studyjnych. Zespół działał aż do 2019 roku.

Radek Łukasiewicz występował także z zespołem improwizującym Melancholia, a w 2008 roku został basistą grupy Ballady i Romanse. W latach 2011–2014 był natomiast członkiem zespołu punkowego Buldog. Wspólnie z Jarkiem Ważnym i Januszem Zdunkiem stworzyli projekt Polskie Znaki.

Artysta tworzy także teksty do piosenek – jest autorem prawie wszystkich tekstów utworów, które wykonywał jego zespół Pustki. Napisał również kawałki dla takich artystów jak Monika Brodka, Piotr Zioła, Mela Koteluk czy Artur Rojek.

Wspólny projekt artystyczny Matylda/Łukasiewicz

Matylda Damięcka i Radek Łukasiewicz nawiązali współpracę w 2022 roku, w ramach projektu Polskie Znaki. Postanowili kontynuować wspólną pracę, tworząc projekt Matylda/Łukasiewicz. W styczniu 2023 roku artyści wydali swój pierwszy singiel pt. "Matka", utwór o rolach kobiety i mężczyzny w dzisiejszym świecie. W lutym 2023 roku pojawił się natomiast ich drugi singiel "Zamknąć", utwór o miłości. Za reżyserię teledysku odpowiedzialna była Matylda, natomiast za produkcję piosenki odpowiedzialny był Radek. Trzeci singiel zespołu, "Mężczyźni", wydany został w marcu 2023 roku opowiada historię o mansplainingu i o funkcjonowaniu mężczyzn i kobiet we współczesnym społeczeństwie.

Matylda/Łukasiewicz to wyjątkowy projekt. Artyści tworzą oryginalne utwory z ważnymi, znaczącymi tekstami, pięknym wokalem i muzyką oraz z niezwykłymi teledyskami.

Wydarzenia

Matylda/Łukasiewicz - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Matylda/Łukasiewicz?

Miejscowości, w których Matylda/Łukasiewicz wystąpi w najbliższym czasie: Gdańsk.

Jakie utwory stworzył duet Matylda/Łukasiewicz?
Do kawałków wykonywanych przez duet artystów należą takie piosenki jak "Zamknąć", "Matka" oraz "Mężczyźni".
Z jakimi artystami współpracowali Matylda Damięcka i Radek Łukasiewicz?
Muzycy w czasie swojej wieloletniej kariery współpracowali z takimi artystami i zespołami z polskiej sceny muzycznej jak Każetę, Barbara Wrońska, Grzegorz Śluz, Marcin Staniszewski, Vito Bambino, Janusz Zdunek, Monika Brodka, Piotr Zioła, Mela Koteluk, Jarek Ważny czy Michał Jastrzębski.
Kiedy Matylda Damięcka i Radek Łukasiewicz nawiązali współpracę?
Matylda Damięcka i Radek Łukasiewicz stworzyli projekt artystyczny Matylda/ Łukasiewicz na przełomie 2022 i 2023 roku.
Czym charakteryzują się teksty piosenek zespołu Matylda/Łukasiewicz?
Teksty utworów tworzonych przez Matyldę Damięcką oraz Radka Łukasiewicza są tekstami odważnymi i poruszającymi ważne tematy. Szczerze i bez zbędnego zadęcia podejmują próbę opisania relacji społecznych oraz związków między kobietami a mężczyznami.
Jaki tytuł nosi pierwszy singiel duetu Matylda/Łukasiewicz?
Pierwszym singlem wydanym wspólnie przez Matyldę Damięcką i Radka Łukasiewicza był utwór zatytułowany "Matka".

Fani lubią też

Zobacz też