Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemfestivaland-by-the-mfame-mmasunrise-festival
Home Artysta The Prodigy

The Prodigy

Sprawdź wydarzenia
The ProdigyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Zespół The Prodigy to legenda, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Muzycy z grupy są uznawani za pionierów muzyki breakbeat. Choć ogólnie rzecz biorąc tworzą oni muzykę elektroniczną, obracają się w wielu różnych gatunkach, tworząc coś zupełnie innego, a w czasach początków zespołu – wręcz niespotykanego. Przez lata zmieniał się zarówno skład zespołu, jak i jego oficjalny styl muzyczny. Nie zmienia to faktu, że nadal możemy zobaczyć The Prodigy na koncertach.

The Prodigy – historia zespołu

Był rok 1989. W Polsce następował czas przemian politycznych, a w Wielkiej Brytanii – muzycznych. W siłę rósł wtedy gatunek rave. W tamtym czasie 18-letni Liam Howlett pracował jako DJ. Zajmował się montażem przeróżnych utworów techno. Skupiał się na takich odmianach, jak detriot i minimal. W tamtym klubie poznał Thornhilla, który był tancerzem. W podobnym czasie zaczął do niego przychodzić także Keith Flint, który wkrótce został wokalistą. W tym samym okresie Howlett należał do pewnej grupy muzycznej, ale kompletnie nie mógł się dogadać z pozostałymi członkami. Postawił więc na karierę solową. Dołączyli do niego tancerze: Flint i Thornhill. Tak narodziło się The Prodigy.

Początki były pełne zawirowań. Kolega Howletta został pierwszym managerem zespołu. Dzięki niemu dołączył do nich Maxim Reality. Przez parę tygodni współpracowali także z tancerką Sharky, która zdecydowała się jednak odejść od grupy. The Prodigy nie był wtedy znanym zespołem. Choć dawali już pierwsze koncerty, nie mieli zbyt licznej grupy fanów. Sławę zyskali dopiero po wypuszczeniu singla "Charly".

Niedługo później pojawił się ich pierwszy album muzyczny "Experience", który trafił na 12. miejsce listy najlepiej sprzedających się płyt na wyspach brytyjskich. Za to sławę w innych krajach przyniosła zespołowi płyta "Music for the Jilted Generation". Album był swoistym protestem przeciw uchwalonym w tamtym czasie ustawom przeciwko imprezom rave. Największą rozpoznawalność zyskali po wypuszczeniu płyty "The Fat of the Land". Później muzycy zawiesili działalność zespołu. Howlett wydał album samodzielnie, a pozostali muzycy nie osiągnęli żadnych solowych sukcesów. W 2000 roku skład zespołu zmniejszył się o Thornhilla. 

The Prodigy – zespół pełen zmian

Po 4 latach od wypuszczenia albumu pojawił się singiel "Baby's Got a Temper". Jednak kolejna płyta wyszła dopiero 2 lata później. Nie osiągnęła sukcesu komercyjnego. Kilka lat później, w 2009 roku, The Prodigy wypuścili płytę "Invaders Must Die". Rok później Budapesti Planetarium stworzyło niesamowity spektakl laserowy, którego oprawę muzyczną stanowiły utwory The Prodigy. 

W 2018 roku zespół wypuścił ostatni album płytowy "No Tourists", na którym możemy usłyszeć Keitha Flinta. Kilka miesięcy później muzyk popełnił samobójstwo. 

Na tym jednak nie skończyła się działalność grupy. W 2021 roku zespół podzielił się w mediach społecznościowych nagraniem, z którego wynikało, że wkrótce fani mogą spodziewać się nowych piosenek. I tak się stało. Już miesiąc później mogliśmy posłuchać utworu, który pojawił się też w filmie "Szybcy i wściekli 9". Z okazji 25. rocznicy wypuszczenia albumu "The Fat of the Land" zespół zagrał 10 koncertów w Anglii w 2022 roku.

Przez te lata zespół przeszedł długą drogę. Zacząć od rave i techno, a później poprzez hardcore, dance, breakbeat i big beat dotarł aż do rocka i industial z elementami punka. 

The Prodigy – jaki jest skład zespołu?

Skład zespołu zmieniał się wielokrotnie. Aktualnie do grupy należą:

 • Liam Howlett (kompozycja, klawisze, produkcja, od 1990 roku),
 • Maxim Reality (beatbox, MC i wokal, od 1990 roku).

Wcześniej w zespole byli także:

 • Sharky (taniec, tylko w 1990 roku),
 • Leeroy Thornhill (klawisze, taniec, 1990-2000),
 • Keith Flint (wokal, taniec, 1990-2019).

Podczas koncertów do zespołu dołączają teraz także:

 • Leo Crabtree (perkusja, od 2008 roku),
 • Olly Burden (koproducent, współautor, gitara, od 2017 roku).

Wcześniej na scenie pojawiali się także inni muzycy oraz tancerzy.

The Prodigy – dyskografia

W swojej karierze The Prodigy wypuścił liczne albumy płytowe, które osiągały mniejsze i większe sukcesy. Są to:

 • "Experience",
 • "Music fot the Jilted Generation",
 • "The Fat of the Land",
 • "Always Outnumbered. Never Outgunned",
 • "Invaders Must Die",
 • "The Day Is My Enemy",
 • "No Tourists".

Oprócz nich grupa wydała także wiele minialbumów, albumów wideo, koncertowych oraz kompilacji. Zespół wciąż tworzy nową muzykę.

Źródło zdjęcia: PAP

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.
Nieśmiertelna twórczość The Prodigy

18.07.2024

Muzyka elektronicznaKoncerty

Nieśmiertelna twórczość The Prodigy

FAQ

Kiedy powstał zespół The Prodigy?
The Prodigy jest brytyjskim zespołem muzycznym, który swoją działalność rozpoczął w 1990 roku.
Jaką muzykę tworzy zespół The Prodigy?
Zespół The Prodigy tworzy muzykę elektroniczną z pogranicza gatunków takich jak techno, rave, dance, electronic czy hardcore.
Kto wchodzi w obecny skład zespołu The Prodigy?
Obecnymi członkami zespołu The Prodigy są Liam Howlett oraz Maxim Reality.
Jaki był pierwszy album studyjny zespołu The Prodigy?
Pierwszym albumem studyjnym zespołu The Prodigy jest "Experience", który został wydany 28 września 1992 roku nakładem wytwórni XL Recordings.

Fani lubią też

Zobacz też