REDNEX

REDNEX

Rednex to kultowy szwedzki zespół, który tworzy muzykę folkową i inspiruje się motywami muzyki Indian amerykańskich. Znany jest z odtworzenia tradycyjnej pieśni ludowej "Cotton-Eyed Joe" i wprowadzenia jej do mainstreamu. Choć powstała już lata temu, to nadal cieszy się ogromną popularnością na polskich imprezach folkowych oraz weselach. 

Historia Rednex

Zespół Rednex powstał w Sztokholmie w 1994 roku dzięki trzem szwedzkim producentom, którzy postanowili tworzyć razem muzykę folkową połączoną z techno. Był to Janne Ericsson, Örjan Öberg oraz Pat Reiniz. Aby się wybić, członkowie zespołu wymyślili plotkę, która krążyła po Sztokholmie aż przez pół roku, zanim prawda wyszła na jaw. Wszem wobec ogłosili oni, że są rodziną farmerów z Idaho, a nie zwykłymi osobami urodzonymi w stolicy Szwecji. To pozwoliło im zaciekawić publiczność swoją muzyką, która bazowała na utworach folkowych inspirowanych pieśniami Indian amerykańskich. "Cotton-Eyed Joe" to jeden z ich pierwszych kawałków, który z dnia na dzień stał się przebojem nie tylko wewnątrz kraju, ale także na skalę międzynarodową. 

 

Rednex zdecydowanie nie jest jednak zespołem jednego przeboju. Ich późniejsze kawałki, takie jak "Wish You Were Here" czy "Spirit of the Hawk" również wdarły się na szczyty muzycznych list i na stałe zagościły na europejskich dyskotekach. Publiczność zachwyciła się muzyką country w elektroniczny wydaniu oraz stylem bycia Rednex. Grupa kreowała się na zespół, który nie musi niczego udowadniać. W trakcie ich koncertów panował chaos i energia, która porywała tłumy.

 

Warto jednak podkreślić, że Rednex to zespół, w którym panuje ciągła rotacja. Już w 2001 roku, czyli zaledwie 7 lat po założeniu grupy, żaden z jej pierwotnych członków nie był w składzie. Część z obecnych wykonawców jest w nim po raz drugi. Prawdopodobnie to właśnie to wciąż przyciąga pod sceny dużą publiczność - ciągła świeżość i zabawa muzyką, która jest skupiona wokół idei, a nie zarabiania pieniędzy. Obecnie w skład Rednex wchodzą Scarlet z Wielkiej Brytanii, Dagger i Ace Ratclaw ze Szwecji oraz Joe Cagg z Holandii.

 

Warto podkreślić, że wokół Rednex często pojawiają się kontrowersje, a fałszywa plotka o początkach zespołu była tylko zaledwie jedną z nich. Przykładowo w 2007 roku grupa wystawiła się na sprzedaż za 1,5 mln dolarów, a aukcję stworzono na eBay. Transakcja nigdy nie została zrealizowana, a wręcz opinia publiczna przyjęła ją ze śmiechem. Nie zraziło to członków Rednex, którzy podnieśli cenę do 2,9 mln dolarów.

Rednex - dorobek muzyczny

Pierwsza płyta Rednex powstała w 1995 roku i nosiła tytuł "Sex & Violins". Najnowsza natomiast to krążek z 2022 roku o nazwie "Ballads & Remixes", na której znalazło się 7 utworów. Są to:

 • "Wish You Were Here" (Memorial Version);
 • "Wish You Were Here" (Dance Remix);
 • "Hold Me For A While" (Valentine Version);
 • "Hold Me For A While" (Trance Remix);
 • "Love Me or Leave Me";
 • "Wish You Were Here" (Stampere Mix).

Choć najnowsza płyta Rednex jest jedynie nagraniem różnych wersji trzech kultowych piosenek, to dla fanów zespołu może być prawdziwą gratką. Artyści bawią się na niej muzyką, tak samo jak podczas wszystkich koncertów.

Występy i koncerty Rednex

Ze względu na swoją popularność Rednex występował na wielu międzynarodowych scenach muzycznych. Brał udział m.in. w 90's Explosion Festival 2019 Prague w Czechach, Spice Festival Burgas w Bułgarii, Festival Regensburg w Niemczech, Pride Festival Zurich w Szwajcarii, Taneczny Piknik Country Mrągowo w Polsce czy Retro FM Festiwal w Rosji. W Polsce zespół zagra na 25. Western Piknik-Folk, Blues, Country & Bluegrass Festival, który odbędzie się w dniach 14-17 lipca w Sułominie.

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Rednex: Mariusz Kalaga, Andrzej Cierniewski, Droga na Ostrołękę, Babsztyl, After Blues, Country Sisters,

 

REDNEX - Często zadawane pytania

 • Zespół Rednex stworzyło 3 producentów muzycznych. Byli to Janne Ericsson, Örjan Öberg oraz Pat Reiniz. Obecnie jednak żaden z nich nie tworzy już w ramach grupy. Aktualny skład to Scarlet z Wielkiej Brytanii, Dagger i Ace Ratclaw ze Szwecji oraz Joe Cagg z Holandii.
 • Zespół Rednex pochodzi ze stolicy Szwecji ze Sztokholmu.
 • Zespół Rednex powstał w 1994 roku, a więc w 2022 roku będzie obchodzić 28. rocznicę powstania.
 • Najnowsza płyta Rednex nosi tytuł "Ballads & Remixes" i powstała w 2022 roku.
 • Najważniejszym utworem zespołu jest "Cotton-Eyed Joe". Grupa jest także znana z takich utworów jak "Wish You Were Here" oraz "Spirit of the Hawk".
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

REDNEX
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

Zakończone

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/