Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Artysta Peter Gabriel

Peter Gabriel

Peter GabrielOpisWydarzeniaFani lubią też

Opis

Peter Gabriel to angielski wokalista, twórca piosenek i producent muzyczny. Urodził się w 1950 roku w miejscowości Chobham. W 1967 roku założył zespół Genesis, którego był wokalistą. Jest twórcą poruszający się w obszarach muzyki progresywnego rocka oraz popu. Jest również pianistą i producentem muzycznym.

Peter Gabriel i Genesis

Peter Gabriel w roli wokalisty Genesis nagrał w sumie sześć albumów. Skład zespołu początkowo ulegał zmianie.

 

Grupa Genesis zadebiutowała w marcu 1969 roku albumem „From Genesis to Revelation”. Zebrał on negatywne recenzje i okazał się klapą sprzedażową. Utrzymany był w stylu popowo-rockowym. Kolejna płyta - „Trespass” ukazała się w październiku 1970 roku i jej styl zmienił się na rock progresywny z elementami folku.

 

Pierwszy sukces komercyjny przyszedł wraz z piątą płytą - „Selling England by the Pound”, wydaną w 1973 roku. Pokryła się ona złotem w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, i Francji oraz platyną w Kanadzie. W listopadzie 1974 roku ukazał się ostatni album Genesis z udziałem Gabriela - „The Lamb Lies Down on Broadway”. Rok później opuścił on zespół i rozpoczął solową karierę.

 

W latach 1977-1982 artysta wydał cztery solowe albumy pod tytułem „Peter Gabriel”. Żaden z nich nie osiągnął wysokich wyników sprzedażowych. Dopiero piąta płyta „So” z 1986 roku odniosła międzynarodowy sukces, pokrywając się platyną bądź złotem w siedmiu krajach, w tym 5-krotną w Stanach i 3-krotną w Wielkiej Brytanii. Ponadto teledysk do pochodzącej z niego piosenki „Sledgehammer” otrzymał prestiżową nagrodę Brit Awards oraz aż 9 nagród MTV Video Music Awards.

 

Peter Gabriel ma na także na koncie 6 nagród Grammy, w tym za piosenkę „Down to Earth”, która znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu „WALL-E” z 2008 roku. Ostatnia, dziewiąta płyta w solowym dorobku Gabriela nosi tytuł „New Blood” i została wydana w 2011 roku. Oprócz swojej działalności muzycznej, Gabriel jest bardzo zaangażowany w walkę o prawa człowieka, za co otrzymał Nagrodę Pokoju. Został dwukrotnie wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

Peter Gabriel w Polsce

Peter Gabriel w Polsce wystąpił w 2010 roku jako członek Genesis, a 4 lata późnej jako solowy. artysta. Peter Gabriel w Polsce wystąpił między innymi w 2014 roku w łódzkiej Atlas Arenie. Koncerty Petera Gabriela to wielkie wydarzenia muzyczne, które przyciągają fanów z całego świata . Wydarzenia muzyczne z jego udziałem są okazją, aby na żywo usłyszeć przeboje z repertuaru artysty takie jak między innymi Growing Up czy Solsbury Hill.

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też