Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

Pantera

PanteraSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

miejsce powstania:
Dallas, Stany Zjednoczone
dyscyplina:
Zespół metalowy (heavy metal, speed metal, thrash metal, metal alternatywny)
social media:

Opis

Pantera to amerykański zespół grający muzykę metalową, który w latach 90. XX. wieku był jednym z najbardziej rozpoznawalnych bandów. Choć jego skład wielokrotnie zmieniał się na przestrzeni lat, to wciąż robi ogromne wrażenie na fanach ciężkich brzmień. Pomimo tego, że Pantera zakończyła swoją działalność na początku lat 2000., zapowiada serię koncertów. Już 6 czerwca będzie można zobaczyć zespół na Metal Hammer Festival, który odbędzie się w Łodzi.

Historia Pantery

Pantera powstała w 1981 roku w Dallas w stanie Teksas. Zespół założyło dwóch nieżyjących już braci: Darrell Abbott (znany jako Dimebag Darrell) oraz Vincent Paul Abbott (znany jako Vinnie Paul). Pierwszy z nich grał na gitarze, drugi natomiast na perkusji. Później do grupy dołączył także basista Rex Brown oraz wokalista Terry Glaze. W tym składzie Pantera nagrała 3 płyty, jednak dopiero późniejsze krążki, z Philem Anselmo za mikrofonem, przyniosły im największą popularność.

Wróćmy jednak do lat 90. XX wieku, kiedy to rozpoczęły się lata świetności Pantery. Członkowie zespołu zdali sobie wówczas sprawę z tego, że na scenie brakuje świeżości i agresywności. Postanowili wypełnić tę lukę, nagrywając płytę "Vulgar Display of Power" w 1992 roku. Ten ruch okazał się być strzałem w dziesiątkę. O Panterze zaczął mówić cały świat metalowy, a efektem była dwuletnia trasa koncertowa po niemalże wszystkich kontynentach.

Wraz ze sławą pojawiały się kolejne albumy, jednak niestety wraz z nimi także pierwsze kłopoty Pantery. Już w 1995 roku wokalista Anselmo zaczął oddalać się od zespołu, wpadł w narkotykowy nałóg i zaczął nadużywać alkoholu. Rok później trafił do szpitala w ciężkim stanie po spożyciu heroiny, jednak na szczęście lekarzom udało się go uratować. Po tym incydencie artysta zarzekał się, że już nigdy nie ruszy tego narkotyku.

Swoją ostatnią płytę Pantera wydała w 2000 roku. Rok później zagrała ostatni koncert. W 2002 roku Anselmo zaangażował się w nagranie swojego debiutanckiego albumu, a Vinnie Paul i Dimebag Darrell założyli nowy zespół Damageplan. Wtedy nastąpił ostateczny rozłam Pantery, o której świat zapomniał na kilkanaście lat. Wróciła w odświeżonym składzie w 2022 z nowym albumem.

Pantera - dorobek muzyczny

Pantera ma na swoim koncie 9 krążków. Są to:

  • "Metal Magic",
  • "Projects in the Jungle",
  • "I Am the Night",
  • "Power Metal",
  • "Cowboys from Hell",
  • "Vulgar Display of Power",
  • "Far Beyond Driven",
  • "The Great Southern Trendkill",
  • "Reinventing the Steel"

Niemalże każdy z nich to mieszanka mocnego metalu połączona z agresywnym thrashem, która była ewenementem w swoich czasach. Panterę doceniały nie tylko tłumy fanów, ale także organizacje muzyczne, m.in. grupa znalazła się na pierwszym miejscu listy Billboard.

Występy i koncerty Pantery

Pantera ma na swoim koncie dziesiątki koncertów, które zapierały dech w piersiach zarówno ze względu na poczynania artystów na scenie, jak i energię, która towarzyszyła publiczności. W latach swojej świetności grała na całym świecie. Do występów, które budziły najwięcej emocji, należą koncert "Monsters of Rock" w Moskwie w 1991 roku, gdzie pojawiła się także m.in. Metallica, koncert na Ozzfest w USA w 2000 roku, a także pierwszy występ Pantery po przerwie, czyli koncert na Hell & Heaven Metal Fest w Meksyku w 2022 roku.

Z kim współpracowała Pantera?

W latach 90. XX wieku Pantera była jednym z najważniejszych zespołów metalowych, dlatego mogła liczyć na współpracę z największymi gigantami sceny. Pomimo tego tworzyła głównie samodzielnie. Warto jednak podkreślić, że na koncertach pojawiła się obok takich artystów jak m.in. Metallica, AC/DC czy The Black Crowes - artyści wystąpili na jednej scenie w trakcie "Monsters of Rock", który odbył się w 1991 roku w Moskwie.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Kto wchodzi w skład zespołu Pantera?
Pantera ogłosiła, że w 2023 roku na festiwalach muzycznych pojawi się w składzie: Phil Anselmo (wokalista), Rex Brown (basista), Zakk Wylde (gitarzysta) i Charlie Benante (perkusista).
Jak nazywa się najnowsza płyta zespołu Pantera?
Najnowsza płyta zespołu Pantera nosi tytuł "Road Rage" i powstała w 2022 roku.
Dlaczego Pantera się rozpadła?
Na rozpad Pantery miało wpływ wiele czynników. Vinie Paul w wywiadach wspomina, że głównie było to nadużywanie narkotyków przez wokalistę Phila Anselmo, częste kontuzje członków zespołu oraz to, że w końcu Phil stwierdził, że woli śpiewać w zespole Down.
Dlaczego Pantera odniosła sukces?
Artyści zdali sobie sprawę z tego, że na scenie brakuje agresywnego metalu, a inne zespoły grają zachowawczo. Postanowili to zmienić, co było strzałem w dziesiątkę.

Fani lubią też

Zobacz też