Mikis Theodorakis
Szczegóły
Opis
Mikis Theodorakis to urodzony 29 lipca 1925 roku (na wyspie Chios) grecki kompozytor, skrzypek, polityk oraz działacz. Zmarł 2 września 2021 roku w Atenach. Był specjalistą od muzyki poważnej, baletowej, operowej, kameralnej, filmowej oraz rozrywkowej.
Kilka słów na temat Mikisa Theodorakisa
Zdaniem wielu osób trudno znaleźć bardziej cenionego greckiego kompozytora od Mikisa Theodorakisa. XX wiek na płaszczyźnie kompozytorskiej należał właśnie do niego. Już w latach młodzieńczych artysta zetknął się z muzyką symfoniczną, która bardzo mu się spodobała. Mikis kształcił się m.in. w Atenach oraz Paryżu. Jednym z jego pierwszych sukcesów było zdobycie złotego medalu na festiwalu muzycznym w Moskwie – w 1957 roku. W 2005 roku uhonorowano go Orderem Zasługi Wielkiego Księstwa Luksemburga (Wielki Oficer), natomiast w roku 2007 odznaczono go Orderem Narodowym Legii Honorowej (Komandor). Nie każdy wie, że w 1995 roku Mikis otrzymał Order Feniksa, a w 2021 roku Wielki Krzyż Orderu Honoru.
Muzyka – podsumowanie artystycznego dorobku w pigułce
Najwyższa pora na podsumowanie artystycznego dorobku Mikisa Theodorakisa na płaszczyźnie muzycznej. Jest o czym opowiadać, ale będzie to oczywiście nieco skrócona analiza, gdyż trudno zebrać w jednym miejscu wszystkie dzieła tego wielkiego kompozytora. Ceniony europejski artysta był m.in. autorem:
- licznych piosenek i albumów (np. „Kaimos”, „Aprilis”, „Lipotaktes”, „Agapi mou”, „The Hostage” i „Phaedra”),
- utworów symfonicznych („3 Orchestral Suites”, „Piano Concerto”, „Rhapsody for Guitar and Orchestra”),
- muzyki kameralnej („Sonatina for Piano”, „Duetto for Two Violins”, „Little Suite for Piano”),
- oratoriów („Canto General”, „Canto Olympico”),
- muzyki baletowej („Greek Carnival”, „Elektra”, „Antigone”),
- muzyki operowej („Medea”, „Lysistrata”),
- muzyki scenicznej („Ippies”, „Iketides”, „Troades”, „Ajax”, „Kapodistrias”, „Papflessas”),
- muzyki teatralnej („Caligula”, „Perikles”, „Macbeth”),
- muzyki filmowej („Faces in the Dark”, „The Shadow of the Cat”, „Grek Zorba”, „Serpico”, „Z”, „Five Miles to Midnight”, „Actas de Marousia”, „The Man with the Carnation”).
Tych dzieł było oczywiście zdecydowanie więcej, ale nie da się ukryć, że największą rozpoznawalność zapewniło Mikisowi skomponowanie muzyki do kultowego filmu „Grek Zorba”. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że w różnych zakątkach Europy nadal organizowane są rozmaite wydarzenia muzyczne, na których można zapoznać się z twórczością Mikisa Theodorakisa i nieco odświeżyć swoją pamięć. Artysta był nominowany do nagrody Grammy i Złotego Globu, a za skomponowanie muzyki do filmu „Z” otrzymał nagrodę BAFTA.
Nominacja do Pokojowej Nagrody Nobla
Jako działacz zasłynął m.in. walką na rzecz pokoju i ochrony praw człowieka, co poskutkowało otrzymaniem nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla w 2000 roku.
Wydarzenia
Brak aktualnych wydarzeń