Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinskadawid-podsiadlo

LXS

LXSOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

LXS to nazwa, która może nawiązywać do artystów, którzy wchodzą w skład duetu. Lena Osińska i Steez zaczęli razem tworzyć muzykę w 2022 roku. Ich pierwszym singlem promującym płytę była piosenka "Wolno". Nagrali do niego teledysk, który przybrał formę paradokumentu. Dwoje głównych bohaterów odkrywa granice doświadczeń zmysłowych oraz rzeczywistości. 13 stycznia 2023 roku pojawił się ich debiutancki album muzyczny "ANIMA". 

Kim są członkowie zespołu? Lena Osińska jest wokalistką oraz współtwórczynią projektu muzycznego Sonar. Za to Steez jest znany z zupełnie innej strony. To jeden z najbardziej znanych producentów rapu w Polsce. Razem tworzą piosenki, które łączą elektroniczne brzmienia z muzyką pop. Ich muzyka jest nieco eksperymentalna, a wokal - subtelny. Lena Osińska słynie ze szczerych tekstów, które genialnie wręcz łączą się z tworzonymi przez Steeza dźwiękami. Podczas nagrywania płyty zaprosili do współpracy i gościnnych występów takich artystów jak Tymek, Sokół, Dziarma oraz Oskar83.

"ANIMA" - pierwsza płyta LXS

Pierwsza płyta LXS, czyli "ANIMA" ukazała się nakładem wydawnictwa 2020 Label 13 stycznia 2023 roku. Okładkę zaprojektował Michał "Muzzle" Niedopytalski. Na płycie znalazło się dwanaście piosenek:

 • "Jasno",
 • "Wasted",
 • "Tinder",
 • "Dyktafony" (nagrany z Tymkiem),
 • "Cud miód",
 • "Wolno",
 • "Przy ołtarzu",
 • "Kiedy tylko zasnę" (nagrany z Oskarem83),
 • "Machina",
 • "Miło-miło-miłość" (nagrany z Sokołem),
 • "Tsunami" (nagrany z Dziarmą),
 • "Icotynato". 

Artyści na początku nagrali cztery utwory. Nie myśleli wtedy o wydaniu płyty, bo wydawało im się, że to nie ma sensu. Chcieli wypuścić EP-kę, ale tworzyli muzykę dalej. Mieli kolejne pomysły, a piosenki zaczęły układać się w spójną całość. W końcu z początkowych czterech piosenek stworzyli całą płytę zawierających trzykrotnie więcej kawałków. 

O tworzeniu płyty wypowiedział się sam Steez. Twierdzi, że stworzenie prostych piosenek, które będą jednocześnie chwytliwe i subtelne, a także stylowe, jest bardzo trudną sztuką. Za to Lena Osińska powiedziała, że na początku chciała wypuścić płytę solową. Miała nadzieję, że Steez będzie producentem kilku piosenek. Podczas współpracy okazało się jednak, że mają ze sobą tyle wspólnego, że powstała z tego wspólna płyta. 

Muzycy zaprosili do utworów gości, których dobierali specjalnie do konkretnych piosenek. Nie było w tym nic przypadkowego. Lena Osińska wybrała Tymka do piosenki "Dyktafony". Za to Oskar83 pasował idealne do "Kiedy zasnę", bo jest znany z wyrazistych treści, a ta piosenka ma właśnie poetycki klimat. Dzięki gościom ich muzyka zyskała większy rozgłos.

Jeśli chodzi o teksty piosenek, to tylko jednej nie napisała Lena Osińska. Piosenkę "Kiedy zasnę" napisała Kasia Lins. Tylko piosenka "Wasted" została napisana po angielsku. Lena nagrywała akordy i melodie na klawiszach oraz eteryczne, zmysłowe wokale, a Steez tworzył produkcję, dogrywki i sample. Nie chciał jednak, by ich muzyka opierała się tylko na samplach.

LXS - dyskografia

LXS nagrali kilka singli:

 • "Wolno" (2022 rok),
 • "Jasno" (2022 rok),
 • "Dyktafony" (2022 rok),
 • "Mimo-miło-miłość" (2023 rok). 

Później ukazała się ich debiutancka płyta "ANIMA".

Kategorie:zespoły popowe

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jak zaczęła się kariera Leny Osińskiej?
Jako młoda dziewczyna grała przez 9 lat na fortepianie, ale chciała tworzyć własne, niezbyt klasyczne utwory. Zaczęła więc grać muzykę alternatywną.
Jakie są najpopularniejsze piosenki LXS?
Ich najczęściej słuchane kawałki to "Miło-miło-miłość" (przeszło 800 tysięcy razy na Spotify), "Dyktafony", "Jasno", "Wolno" oraz "Kiedy tylko zasnę".
Jaka była pierwsza piosenka LXS?
Ich pierwsza piosenka powstała w 2022 roku i nosi tytuł "Wolno".
Jakie jest najnowsze dzieło LXS?
Ich najnowszym dziełem jest album muzyczny "ANIMA".
Na jakich playlistach na Spotify można trafić na piosenki LXS?
Ich piosenki znalazły się na m.in. "Alternatywna Polska", czyli playlista z najlepszą świeżą polską alternatywą. Można je też usłyszeć na "This is Sokół" oraz "Męskie granie 2023".

Fani lubią też

Zobacz też