Na czasie

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Jakub Ćwiek

Jakub Ćwiek

Jakub ĆwiekOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Jakub Ćwiek to stand-uper, a także pisarz i publicysta. Artysta jest znany ze swojej kariery pisarskiej oraz stand-upów pt.: "Kiedyś będziemy się z tego śmiali" oraz "To Po(d)stęp". Prywatnie ojciec dwójki dzieci: córki Zuzi oraz syna o imieniu Samuel. 

Jakub Ćwiek - życie prywatne

Jakub Ćwiek to pisarz, publicysta i komik stand-upowy. Urodził się w Opolu 24 czerwca 1982 roku, a młode lata spędził w Głuchołazach, gdzie jego ojciec był dyrektorem domu kultury. Był studentem kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 2002 do 2010 roku należał do Śląskiego Klubu Fantastyki. Ma dwójkę dzieci: Zuzię i Samuela. 

Jakub Ćwiek - kariera pisarska

Jakub Ćwiek jest znany ze swojej twórczości literackiej. Jest aktorem głównie fantastyki, ale w jego dorobku są również inne gatunki, jak książki podróżnicze, reportaże, powieści kryminalne, czy obyczajowe. W swoich tekstach często nawiązuje do różnego typu mitologii, książek, seriali, utworów muzycznych, czy filmów. W 2015 zadebiutował jako wydawca miesięcznika "Bangarang Magazine", w którym znajdują się premierowe opowiadania autora oraz warsztaty pisarskie. Jako pisarz Jakub Ćwiek zadebiutował w 2005 roku. Wydał wtedy zbiór opowiadań pod tytułem "Kłamca". Jedno z opowiadań pt.: "Samobójca" zostało wystawione przez grupę teatralną o nazwie Słudzy Metatrona. W przedstawieniu autor zagrał rolę głównego bohatera, nordyckiego boga kłamstwa o imieniu Loki. Cykl opowiadań "Kłamca" doczekał się trzech kolejnych części. Ostatni tom został wydany w 2012 roku. Pomimo zakończenia serii powstał komiks o tytule "Kłamca. Viva l'arte", którego Ćwiek był scenarzystą. W 2014 roku pojawił się również zbiór opowiadań pt. "Kłamca 2,5. Machomachia", a w 2015 został wydany jubileuszowy tom "Kłamca. Papież sztuk", w którym została opisana historia serii, a także anegdotki z okresu jej tworzenia.

Jakub Ćwiek - co poza Lokim?

Poza historią Lokiego autor wydał kilka innych publikacji. W 2007 roku światło dzienne ujrzała powieść "Liżąc ostrze", a w 2008 został wydany horror "Ciemność płonie". Rok później zostały wydane zbiór opowiadań "Gotuj z papieżem" oraz  książka "Ofensywa szulerów". W 2010 roku autor wydał powieść "Krzyż Południa" łączącą w sobie voodoo, elementy steampunku oraz wątki z okresu wojny secesyjnej. Kolejno powstały książki "Chłopcy" oraz "Świetlik w ciemności", która został wydany także w angielskiej wersji jako "Firefly in the Darkness". Ćwiek razem z Adamem Bigajem jest także autorem kryminału połączonego z reportażem o tytule "Bezpańskie. Ballada o byłym gliniarzu". W 2019 został wydany kryminał "Szwindler".

Jakub Ćwiek - działalność stand-upowa

Poza karierą pisarską od 2017 roku Jakub Ćwiek występuje jako komik stand-upowy. Jego debiut miał miejsce w pierwszej połowie roku 2017, kiedy to razem z dwójką innych stand-uperów Maciejem Linke oraz Michałem Pałubskim stworzyli grupę Brothells. Zaprezentowali wtedy dwa programy. W październiku 2019 roku Maciej Linke oraz Jakub Ćwiek założyli duet komediowy o nazwie Zbiry standupu. Są autorami programu "Dwururka". Dodatkowo Jakub Ćwiek jest autorem takich stand-upów jak "Kiedyś będziemy się z tego śmiali" oraz "To Po(d)stęp"

Jakub Ćwiek - nagrody

Za swoją działalność pisarską Jakub Ćwiek był kilkakrotnie nominowany i nagradzany. W 2011 roku otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie pt.: "Bajka o trybach i powrotach". Statuetkę otrzymał we Wrocławiu w trakcie trwania największego polskiego konwentu fanów fantastyki - Polconu. Poza otrzymaniem tej nagrody w 2011 roku kilkukrotnie otrzymał nominację do niej m.in. w roku 2005 za opowiadanie pt.: "Cicha noc", w 2006 za opowiadanie "Bóg marnotrawny", w 2010 za powieść pt.: "Krzyż Południa. Rozdroża" oraz opowiadanie "Małpki z liści", w 2012 za powieść ,"Kłamca 4: Kill'em all", a także opowiadania "Będziesz to prać!", "Co było, a nie jest..." oraz "Kukuryku!"

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Kiedy urodził się Jakub Ćwiek?
Jakub Ćwiek urodził się 24 czerwca 1982 roku.
Gdzie urodził się Jakub Ćwiek?
Artysta pochodzi z Opola.
Z czego znany jest Jakub Ćwiek?
Jakub Ćwiek najbardziej znany jest ze swojej działalności pisarskiej.
Kiedy Jakub Ćwiek zajął się działalnością stand-uperską?
Jako komik stand-upowy artysta zadebiutował w 2017 roku w Krakowie.
Czy Jakub Ćwiek ma dzieci?
Artysta ma dwójkę dzieci: córkę Zuzię oraz syna Samuela.

Fani lubią też

Zobacz też