Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemopener-festivalolsztyn-green-festival

Heima

HeimaOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Heima jest łódzkim zespołem, który powstał z inicjatywy autorki tekstów oraz wokalistki - Olgi Stolarek. O tym, jaką właściwie zespół ten gra muzykę, ciężko jest dokładnie powiedzieć. Muzyczne inspiracje i style gry członków tej grupy przeplatają się wzajemnie i chociaż często są one bardzo zróżnicowane, tworzą przyciągające i intrygujące połączenia. Grupa ta ma za sobą już kilkadziesiąt koncertów oraz festiwali, zaś w roku 2020 udało mu się zdobyć nagrodę Soundedit Spotlight wręczaną w ramach konkursu, którego współorganizatorem jest Festiwal Soundedit oraz Radio Łódź. Za sprawą współpracy z producentem i muzykiem, Pawłem Cieślakiem, mógł powstać materiał na płytę debiutancką tego zespołu, która już niedługo ujrzy dzienne światło, zaś singiel premierowy "Luna" jest preludium.

Heima - początki

Olga Stolarek kiedyś grała na ulicy. Pewnego dnia podszedł do niej jakiś chłopak i powiedział, że powinna założyć swój zespół. Pchnęło ją to do działania i zaczęła poszukiwać na różnorodnych grupach muzyków, którzy mieliby ochotę z nią zagrać. Na początku grała tylko z jednym gitarzystą i tak doszło do powstania dwóch pierwszych utworów. Później skład ulegał ciągłym zmianom, aż doszedł do teraźniejszego momentu. W rzeczywistości Heima zaczęła powstawać tak naprawdę, kiedy jej założycielka poznała swojego chłopaka będącego gitarzystą. Basista dołączył do grupy po znajomości, a reszta tak naprawdę została skompletowana z różnych źródeł.

Heima - teksty piosenek i komponowanie

Autorką tekstów Heimy, jest Olga Stolarek. Bardzo nie chciała śpiewać tekstów, których nie napisałaby samodzielnie. Słowa do utworów, to niczym emocje spisywane na kartkach. Ciężko było jej pojąć, jak mogłaby być prawdziwa, gdyby śpiewała o emocjach innych osób. Istnieje, jednakże co najmniej parę wyjątków. Jest kilku artystów, których teksty docierają do założycielki zespołu i czuje ona, iż w emocjonalnej warstwie są bardzo do niej podobni. Od nich mogłaby przejmować teksty. Muzyka komponowana jest przez całą grupę. Zwykle wygląda to tak, iż jeden z jej członków przynosi zarys własnej partii i reszta dogrywa do tego najzwyczajniej swoje kawałki. Później wprowadzane są pewne poprawki. Zasadniczo nawet po roku coś może podlegać zmianom, bo pojawiają się pomysły odnośnie do tego, co mogłoby zabrzmieć lepiej. Muzyka tworzona jest zupełnie spontanicznie. Członkowie Heimy tworzą muzykę i teksty, kiedy mają chęć oraz inspirację. Nie tworzą nic na siłę.

Heima - inspiracje

Heima stara się nie czerpać żadnych inspiracji. Ich utwory po prostu powstają. Wszystko samodzielnie ewoluuje fragment za fragmentem.

Utwór "Luna"

Utwór "Luna" ma zdecydowanie najciekawszą spośród wszystkich, które powstały w ramach grupy Heima. Muzyka do niego, została stworzona dawno temu. Zespół grał ten utwór na swoich koncertach od pewnego czasu. Niemniej jednak z zupełnie innymi słowami. Kiedy weszli do studia, doszło do diametralnego skrócenia piosenki oraz przyspieszenia jej tempa przez producenta Heimy. Okazało się także, iż konieczne będzie również wprowadzenie zmian w zakresie tekstu. Nie trzeba było oczywiście zmieniać całości, ale zespół rzucił się na głęboką wodę. Całość warstwy muzycznej leżała i czekała, aż Olga Stolarek napisze do niej słowa. Pewnego dnia producent do niej zadzwonił i zapytał, czy nagranie może się odbyć w kolejnym dniu i czy wszystko jest już gotowe. Oczywiście założycielka grupy niewiele się zastanawiając odpowiedziała, iż wszystko jest już gotowe. A prawda była taka, iż miała ona wyłącznie pewien zarys tekstu w głowie, który ostatecznie nie został wykorzystany. Chodziła, kręciła się po domu i nic, zupełnie nic nie chciało przyjść jej do głowy. W końcu usiadła sobie w wannie i wówczas naszła ją wena. Po upływie dwóch godzin treść była już gotowa. Olga nigdy wcześniej nie napisała nic w tak szybkim tempie, a jest to, jeden spośród najlepszych tekstów jej autorstwa. Z samego rana pojechała do studia, jak gdyby nigdy nic i sfinalizowała nagranie "Luny". Heima czasami zahacza o ważne tematy społeczne, czego jej członkowie nie są zupełnie świadomi. Dopiero po zinterpretowaniu przez inne osoby się o tym dowiadują. Na ich płycie jest jedna piosenka, która porusza stricte tematykę ekologiczną.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Heima: The Dumplings, LemON, Kortez, Mitch & Mitch, Sarius, Smolik/Kev Fox, Bryska, Natalia Przybysz, WaluśKraksaKryzys, Lordofon, Błażej Król, Mery Spolsky, Karaś/Rogucki, Bartek Królik, Monika Brodka, The Bullseyes, Mrozu,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

W jakim mieście doszło do powstania zespołu Heima?
Heima to zespół, który powstał w Łodzi.
Kto założył zespół Heima?
Grupa ta powstała z inicjatywy autorki tekstów oraz wokalistki - Olgi Stolarek.
W jakiej muzyce specjalizuje się zespół Heima?
Zespół Heima, nie specjalizuje się w jednym gatunku muzycznym, chociaż wszelkie inspiracje przeplatają się ze sobą i tworzą jedną, spójną całość.
Z kim grupa Heima współpracowała podczas tworzenia swojej debiutanckiej płyty?
Grupa Heima współpracowała wówczas z muzykiem oraz producentem Pawłem Cieślakiem.
Jak doszło do powstania zespołu Heima?
Była to zupełnie spontaniczna decyzja, którą Olga Stolarek podjęła zaraz po tym, jak podczas grania na ulicy podszedł do niej jakiś chłopak i powiedział, że powinna założyć własny zespół.

Fani lubią też

Zobacz też