Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemtaylor-swift-resale-sellsunrise-festivalfame-mma

Goldie

Sprawdź wydarzenia
GoldieOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Kim jest ten artysta?

Pod pseudonimem scenicznym Goldie kryje się Clifford Joseph Price. Jest on znany także pod pseudonimem Rufige Kru, pod którym także tworzył. Urodził się 19 września 1965 roku w Walsall. Miasto to leży w Wielkiej Brytanii. Wykonuje on muzykę w styla drum'n'bass (elektroniczna muzyka klubowa o szybkim tempie) oraz jungle (gatunek ten wywodzi się z rave'u, który to termin oznacza całonocną imprezę podczas której można posłuchać muzyki elektronicznej). Swoją aktywność artystyczną rozpoczął w 1992 roku. Goldie jest brytyjskim producentem muzyki elektronicznej, a także DJ. Jest uważany za jedną z najważniejszych osób, które miały wpływ na rozwój gatunku drum'n'bass.

Goldie - kariera muzyczna

Goldie zaczął tworzyć w 1992 roku. Rok później - w 1993 - założył własną wytwórnię płytową pod nazwą Metalheadz, w której stworzył pierwszą płytę. Album "Timeless" ujrzał światło dzienne w 1995 roku i zbierał bardzo przychylne opinie. Płyta jest uważana za jedno z największych osiągnięć w gatunku drum'n'bass. Nic dziwnego, że Goldie jest postrzegany jako jeden z najważniejszych artystów, którzy przyczynili się do rozpowszechnienia gatunku drum'n'bass. 

Choć jego pierwsza płyta zyskała niesamowitą popularność i skradła serca fanów na całym świecie, kolejne albumy zostały wypuszczone bez większego echa. Każda kolejna płyta artysty była sprzedawana w mniejszej liczbie egzemplarzy i nie odnosiła żadnych sukcesów czy to artystycznych, czy też komercyjnych. Tylko niektóre single pojawiały się na listach przebojów.

Goldie - dyskografia

Choć tylko pierwsza płyta Goldiego odniosła komercyjny sukces i zebrała liczne przychylne opinie, artysta wypuścił także kilka innych składanek przez całą swoją karierę. Oprócz znanego wszystkim albumu "Timeless" wydanego w 1995 roku, Goldie wypuścił także:

 • "Ring of Saturn" w 1998 roku,
 • "Saturnzreturn" także w 1998 roku,
 • "INCredible Sound of Drum'n'Bass" w 1999 roku,
 • "Goldie.co.uk" w 2001 roku,
 • "MDZ.04" w 2004 roku,
 • "Sine Tempus" w 2008 roku,
 • "The Journey Man" w 2017 roku.

O albumie z 2017 roku sam artysta wypowiadał się, że to najważniejsza rzecz, jaką zrobił w swoim życiu. Płyta jednak nie osiągnęła takiego sukcesu, jak "Timeless". Na tym Goldie jednak nie poprzestał i w 2020 pojawiły się kolejne utwory tego artysty. Na YouTube możemy posłuchać także utworów z 2022 roku. 

Goldie wypuścił także liczne single i EPki. Niektóre z nich powstały jeszcze przed stworzeniem pierwszego profesjonalnego albumu. Możemy posłuchać chociażby:

 • "Darkrider" z 1992 roku,
 • "Angel/You and Me" z 1993 roku,
 • "Inner City Life" z 1994 roku (pojawił się na 39. miejscu UK Singles Chart),
 • "State of Mind" z 1996 roku,
 • "Digital" z 1997 roku (13. miejsce na UK Singles Chart),
 • "The Shadow" z 1997 roku (82. miejsce na UK Singles Chart),
 • "Believe" z 1998 roku (36. miejsce na UK SIngles Chart).

Najnowsze EPki i single tego artysty to m.in.: "Monkey Boy/Special Request" oraz "Vanilla" z 2007 roku, "Freedom" z 2012 roku (wystąpiła w nim także Natalie Duncan) oraz "I Adore You" z 2017 roku.

Goldie - kariera filmowa

Clifford Joseph Price w latach 90. ubiegłego wieku rozpoczął także karierę filmową. Nie grał zbyt wielu ról. Pojawił się w kilku epizodycznych rolach filmu o Jamesie Bondzie pt. "Świat to za mało". Wystąpił także w produkcji amerykańsko-brytyjskiej zatytułowanej "Przekręt", którą reżyserował Guy Ritchie. Można było go także zobaczyć w "Wojnie gangów". 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Kogo zagrał Goldie w "Wojnie gangów"?
Artysta wcielił się w rolę Terry'ego.
Czym interesował się Goldie, zanim zaczął tworzyć muzykę?
Clifford Joseph Price zajmował się tworzeniem graffiti.
Czy Goldie nagrał jakieś teledyski?
Tak, na YouTube możemy zobaczyć teledyski do takich utworów, jak m.in. "Castaway" oraz "Mountains".
Jakie albumu wydał pod pseudonimem Rufige Kru?
Pod tym pseudonimem artysta wypuścił dwie płyty: "Malice in Wonderland" w 2007 roku oraz "Memoirs of an Afterlife" w 2009 roku.
Czy Goldie nagrał jakieś płyty z innymi artystami?
Tak, wypuścił w 2019 roku płytę z Jamesem Davidsenem pt. "Subject One" oraz w 2022 roku "The Start of No Regret" z tym samym muzykiem.

Fani lubią też

Zobacz też