shared.category-mega-menu.onTime

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

Go_A

Go_AOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Go_A to zespół grający muzykę z pogranicza folku i elektroniki. Pochodzi z Ukrainy i wykonuje utwory tylko w swoim ojczystym języku. Pomimo tego zdobył uznanie na arenie międzynarodowej, a w 2021 roku wziął udział w Konkursie Piosenki Eurowizji, gdzie zajął wysokie 5. miejsce.

Historia Go_A

Zespół Go_A powstał w 2012 roku w Ukrainie. To właśnie wtedy czterech artystów postanowiło połączyć siły i zacząć wspólnie tworzyć muzykę. Byli to:

 • Kateryna Pavlenko - piosenkarka folkowa,
 • Taras Shevchenko - klawiszowiec i perkusista,
 • Ihor Didenchuk - multiinstrumentalista,
 • Ivan Hryhoriak - gitarzysta.

Grupa zawiązała się za sprawą dwóch pierwszych wspomnianych artystów. Spotkali się oni najpierw we dwoje, a efektem tego spotkania była piosenka o tytule "Koliada".

Na pierwsze sukcesy zespołu Go_A nie trzeba było długo czekać. Już w 2015 roku ich singiel "Vesnianka" wygrał ogólnopolski konkurs The Best Track in Ukraine. Aż przez sześć tygodni utrzymywał się na pierwszym miejscu listy przebiojów 10Dance w stacji radiowej Kiss FM. Nagrodzono go także jako "odkrycie roku".

Niedługo później Go_A wydał swój debiutancki album "Idy na zvuk". Później słuch o nim na chwilę zaginął, jednak zespół nie próżnował. W 2020 roku wraz z utworem "Solovey" wziął udział w krajowych eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji. Wygrał zarówno głosowanie publiczności, jak i jury. Ostatecznie na konkurs wyjechał jednak dopiero w 2021 roku, ponieważ wcześniejsza edycja została odwołana ze względu na pandemię. Pojawił się tam z utworem "Shum" i zajął wysokie 5. miejsce. Warto podkreślić, że pozycja Ukrainy spadła po głosowaniu jury, ponieważ w głosowaniu publiczności Go_A zajął 2. miejsce.

Go_A w swojej muzyce nawiązuje do korzeni. Nadaje folkowi nowego charakteru, łącząc go z dźwiękami elektroniki i sprawia, że dzięki temu dociera on do szerszej publiczności. Właśnie do tego znaczenia nawiązuje także nazwa zespołu. Pochodzi ona z połączenia angielskiego słowa "Go" z grecką literą "Alfa", która symbolizuje początek wszystkiego.

Go_A – dorobek muzyczny

Go_A ma na swoim koncie tylko jeden album studyjny. Debiutancki krążek ukazał się w 2016 roku i został zatytułowany "Idy na zvuk" ("Iди на звук"). Znalazło się na nim 10 utworów i są to:

 • Веснянка (Vesnyanka),
 • Вогнi (Vohni),
 • Сонце (Sontse),
 • Намалюй (Namalyuy),
 • Небо в долонях (Nebo v dolonyakh),
 • Жальменіна (Zhal'menina),
 • Кольоровими фарбами (Kolʹorovymy farbamy),
 • Іди на звук (Idy na zvuk),
 • Повернись (Povernysʹ),
 • Намалюй - Акустична Версiя.

Debiutancki album Go_A był podsumowaniem ich wieloletnich muzycznych działań i eksperymentów. Choć po nim nie pojawiły się już żadne krążki, to fani grupy otrzymali dziewięć singli. Ostatni z nich powstał w 2023 roku i nosi tytuł "Rusalochki".

Go_A – koncerty i festiwale

Go_A pojawia się na koncertach w całej Europie. Jest także zapraszany na festiwale. Do tej pory można było posłuchać zespołu m.in. na takich wydarzeniach muzycznych jak Pinkpop Festival w Holandii, Weekend Festival Finland w Finlandii czy Metronome Prague w Czechach. Pojawił się także w takich krajach jak Niemcy, Kanada, Dania, Wielka Brytania czy Włochy. Warto podkreślić, że Go_A gra tylko w języku ukraińskim, co sprawia, że ich zagraniczne występy robią jeszcze większe wrażenie.

Z kim współpracuje Go_A?

Go_A ma na swoim koncie współprace z kilkoma cenionymi artystami. Do tej pory tworzyli m.in. z takimi znanymi nazwiskami jak:

 • Katya Chilly - w ramach współpracy artystów powstał utwór "Shchedryy vechir",
 • Verka Serduchka - w ramach współpracy artystów powstał utwór "Lasha SHUMbai",
 • Jamala, Tina Karol, Verka Serducha - artyści razem wykonali "Shum" podczas parady flag w finale Konkursu Piosenki Eurowizji 2023,
 • Duncan Laurence - zespół pojawił się na scenie podczas występu artysty.

Głównie jednak Go_A tworzy muzykę samodzielnie.

Źródło zdjęcia: FEST Festival

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Kto wchodzi w skład zespołu Go_A?
Aktualnie w skład zespołu Go_A wychodzi 4 artystów: Kateryna Pavlenko, Taras Shevchenko, Ihor Didenchuk oraz Ivan Hryhoriak.
Skąd pochodzi Go_A?
Zespół Go_A pochodzi z Ukrainy, a dokładniej z Kijowa.
Z kim współpracuje zespół Go_A?
Zespół Go_A ma na swoim koncie współprace z takimi artystami jak m.in. Katya Chilly, Verka Serduchka, Jamala, Tina Karol czy Duncan Laurence.

Fani lubią też

shared.seo-section-link.seeAlso