Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemaudioriverfame-mmasunrise-festival

Byty

Sprawdź wydarzenia
BytyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Byty to gdański zespół muzyczny znany za sprawą swojego nietypowego brzmienia. Zainspirowani muzyką trip-hop, lo-fi i art pop, tworzą połączenie muzyki elektronicznej i instrumentalnej. A zawarte w ich kawałkach ciepłe szumy i szmery przyjemnie łechcą po uszach, dając przy tym niepowtarzalny klimat. 

Byty: co to za zespół?

Gdański zespół Byty to trio muzyczne, które tworzy muzykę na pograniczu elektroniki, jazzu i cieszącego się coraz większą popularnością w Polsce lo-fi. Co ciekawe, zespół zaczynał jednak jako kwartet muzyczny – od czasów jego założenia w 2018 roku w jego składzie znaleźli się bowiem wokalistka Katarzyna Siepka, Paweł Przyborowski. Sebastian Lipiński i Wojtek Chroboczyński. Na trzecim albumie zespołu zabrakło już jednak Wojtka, który grał na gitarze basowej. Zanim to jednak nastąpiło, zespół wydał dwie wcześniejsze EP-ki, które ukazały się we współpracy z labelami takimi jak "Tutka Records" i "Przesada".

Pierwsza wspólna EP-ka

Debiutancka EP-ka zespołu ukazała się na początku 2019 roku. Zatytułowana "1EP" zawierała 3 kawałki, które przypominały muzykę filmową. Zainspirowana trip-hopem oraz nu-jazzem płyta spotkała się z ciepłym przyjęciem krytyków. Jednak w kolejnych latach ich muzyka znacznie ewoluowała. Już w następnym roku kwartet zaskoczył kolejną epką. Zatytułowana "2EP", zawierała 3 kawałki – "River", "Ivy" oraz "22.04". Jak zespół sam przyznał w jednym z wywiadów, ich muzyka to "niczym nie skrępowana porcja eksperymentów wokół brzmień i technik, [...] ćwiczenia setu, koncertów...". Członkowie kapeli nie ukrywają również swego zamiłowania do sampli. Zwłaszcza tych, które pochodzą rodem z PRL-u. Nic więc dziwnego, skoro w muzyce Byty bardzo istotną rolę odgrywają płyty winylowe z lat 50. i 60. To właśnie one przeplatają się na przemian z elektroniką inspirowaną nowoczesnym jazzem i art-popem.

"3EP" i kolejne sukcesy

Na początku 2021 roku odbyła się premiera kolejnej, trzeciej już EP-ki zespołu, którą zatytułowano "3EP". Na płycie zabrakło jednak basisty – mimo to nie brakuje na niej rockowego zacięcia. EP-ka różni się od pozostałych stylistyką lo-fi, jaka spotykana jest u wielu zespołów rockowych. Natomiast w muzyce Byty objawia się ona obecnością szumów, trzasków i pogłosów, które na stałe zagościły w brzmieniu zespołu. Tym samym nadają ich muzyce ciepłego, a momentami nawet i sensualnego klimatu. "3EP" jest także dla członków zespołu zwieńczeniem całej ich dotychczasowej twórczości. Na płytce pojawili się gościnnie inni artyści z trójmiasta, którzy znani są z m.in. z zespołu Kwiaty, czy Glątwa. Na płycie nie zabrakło także charakterystycznych inspiracji nu-jazzem oraz sampli na płytach winylowych.

Dalsze losy muzyczne

Premiera trzeciego albumu zespołu Byty spotkała się z pozytywnym odbiorem krytyków i recenzentów. Nie brak w niej spontaniczności oraz dźwięków, które pochłaniają bez reszty. Co więcej, zespół nie poprzestaje na laurach i pracuje nad kolejnym materiałem. W planach kapeli znalazło się m.in. wydanie płyty, która dotychczas nie była dla nich jeszcze osiągalna. Jak się okazuje, zespół dopiął swego – w maju 2022 roku ukazała się bowiem debiutancka płyta, którą zatytułowano "Rejs". Zawierający aż 11 kawałków album stał się dla zespołu zapowiedzią dużych zmian. Zespół już od dawna zapowiadał, że zamierza wypuścić kilka utworów w języku polskim – tymczasem na płycie ukazały się jedynie kawałki po polsku. Co ciekawe na czas jej nagrywania zespół nie dał się zamknąć w studio – jednocześnie bowiem koncertował on po całej Polsce, a nawet i Europie.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Skąd jest zespół Byty?
Zespół Byty pochodzi z Trójmiasta, a dokładniej mówiąc z Gdańska.
Jak się nazywają członkowie zespołu Byty?
W pierwszym składzie zespołu znaleźli się wokalistka Kasia Siepka, Paweł Przyborowski, Sebastian Lipiński oraz Wojtek Chroboczyński. Po drugim albumie zespół opuścił Wojtek.
Kiedy powstał zespół Byty?
Kapela została założona w 2018 roku.
Jaką muzykę gra zespół Byty?
Zespół Byty tworzy muzykę elektroniczną zainspirowaną nu-jazzem, trip-hopem oraz lo-fi.

Fani lubią też

Zobacz też