Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemopener-festivalolsztyn-green-festival
Home Miejsce Zamek w Iłży

Zamek w Iłży

Iłża, Podzamcze
Zamek w IłżyOpisWydarzeniaFAQObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Piękny Zamek w Iłży to ruiny gotycko-renesansowego obiektu, należącego niegdyś do biskupów krakowskich. Budowlę wzniesiono z inicjatywy Jana Grota w 1326–1347. Obecnie w Zamku w Iłży organizowane są różnorodne wydarzenia kulturalno-rozrywkowe, które przyciągają publiczność z okolicy i całej Polski.

Zamek w Iłży – o obiekcie

Najstarszą częścią Zamku w Iłży jest okrągła wieża, wzniesiona w 1 połowie XIV wieku, a także budynek od strony północnej. Obiekt stanowił schronienie dla biskupów krakowskich w starciu z królem Kazimierzem Wielkim o dziesięcinę. Zamek rozbudował Florian z Mokrska. Obiekt był na tyle duży, iż umożliwił pobyt króla Władysława Jagiełły oraz jego dworu przez kilka lat.

Przez kolejne stulecia Zamek był na zmianę modernizowany, niszczony wskutek działań wojennych i ponownie odbudowywany. Walki z konfederatami barskimi przyniosły niestety poważne zniszczenia, a po rozbiorach obiekt stał się własnością państwa austriackiego, gdzie urządzano zabawy dla mieszkańców. Wskutek jednej z nich budynek został częściowo spalony.

W 1902 roku zniszczeniu uległ portal wieży, wzniesiony pierwotnie w gotyckim stylu. Jako pierwszy prace renowacyjne wykonał Oskar Sosnowski w 1910 roku, jednak podczas I wojny światowej obiekt ponownie zniszczono, podobnie zresztą jak podczas II wojny. Częściową konserwację ruin przeprowadził Stanisław Medeksz w latach 70. XX wieku. Obecnie Zamek w Iłży jest zabezpieczony i udostępniony do zwiedzania. Cyklicznie odbywają się tu różnorodne wydarzenia kulturalne.

Zamek w Iłży – wydarzenia

Czym obecnie przyciąga publiczność Zamek w Iłży? Wydarzenia organizowane w obiekcie to doskonały pomysł na spędzenie miłego popołudnia lub wieczoru. Odbywają się tu wspaniałe inicjatywy kulturalno-rozrywkowe, takie jak Turnieje Rycerskie, czyli pokazy rycerskie organizowane przez Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Leo Corde". Członkowie bractwa specjalizują się w turniejach grunwaldzkich, są miłośnikami walk i wkładają w swoją pracę mnóstwo serca. Każdy Turniej Rycerski to mnóstwo emocji podczas oglądania bitew z udziałem koni, artylerii oraz pieszych, przy muzyce dawnych czasów.

Zamek w Iłży – koncerty

Jakie wydarzenia cieszą się największych zainteresowaniem gości Zamku w Iłży? Koncerty, podczas których publiczność ma okazję posłuchać najpiękniejsze utwory, wykonywane przez doświadczonych artystów. Jednym z niezapomnianych wydarzeń był koncert "Zaczarowany Dziedziniec", czyli niepowtarzalne dźwięki muzyki filmowej oraz rozrywkowej w klasycznych aranżacjach. W programie znalazły się m.in. dzieła Ennio Morricone, Josha Grobana, Elvisa Presleya, Franka Sinatry, Paula Lincke, Zbigniewa Wodeckiego, Edyty Geppert i wielu innych artystów.

Zamek w Iłży – bilety

Chcesz uczestniczyć w wydarzeniach, organizowanych na Zamku w Iłży? Bilety dostępne są na stronie eBilet.pl. Nie przegap najwspanialszych eventów i bądź na bieżąco z harmonogramem imprez w obiekcie. Spędź miło czas z przyjaciółmi i rodziną podczas wydarzeń na Zamku w Iłży!

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

FAQ

Gdzie znajduje się Zamek w Iłży?
Zamek w Iłży znajduje się w urokliwej miejscowości, położonej ok. 30 kilometrów na południe od Radomia.
Jakie wydarzenia odbywają się w Zamek w Iłży?
W Zamku w Iłży odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalno-rozrywkowe, takie jak Turnieje Rycerskie, wspaniałe koncerty, m.in. „Zaczarowany Dziedziniec”, „Noce Kupały”, nocne zwiedzanie, warsztaty ceramiczne, pikniki, wystawy i wiele innych.
Kiedy wybudowano Zamek w Iłży?
Zamek w Iłży powstał w latach 1326–1347.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też