Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadlofame-mma
Home Artysta SUNN O)))

SUNN O)))

SUNN O)))OpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

SUNN O))) to amerykański zespół metalowy, który od 1998 roku tworzy muzykę łączącą kilka gatunków. W ich utworach można się dopatrzeć wpływów doom metalu, drone'a, black metalu oraz noise rocka. Znany jest z energetyzujących występów na żywo, które przyciągają rzesze fanów.

Historia SUNN O)))

SUNN O))) został założony w 1998 roku w Seatlle w Stanach Zjednoczonych. Jego nazwę zaczerpnięto od marki wzmacniacza Sunn (do tej pory zespół używa także jego logo). Warto jednak podkreślić, że nie stało się tak od razu, ponieważ na początku artyści używali pseudonimu Mars.

Od początku swojej działalności SUNN O))) nawiązał współpracę z wytwórnią Southern Lord Records. Choć wielu artystów bardzo często zmienia wydawcę, to zespół od lat pozostaje wierny tej jednej. Zdecydowana większość muzyki jest wydawana właśnie w jej ramach.

Aktualnie w skład zespołu wchodzi dwóch głównych członków. Są to Stephen O'Malley i Greg Anderson. Nie zawsze jednak wyglądał on w ten sposób. Tymczasowo w skład bandu wchodzili także Joe Preston, Attil Csihar, Daniel O'Sullivan oraz G. Stuart Dahlquist. Aktualnie, pomimo niewielkiej liczby członków SUNN O))), zespół zawsze występuje na scenie większą grupą. Stephen O'Malley i Greg Anderson chętnie zapraszają do współpracy innych artystów.

Dzięki licznym eksperymentom muzycznym oraz długiej obecności scenicznej zespół SUNN O))) jest uznawany za lidera swojego gatunku. Chwalą go nie tylko fani, ale także największe wydawnictwa, m.in. The New York Times Magazine.

SUNN O))) — dorobek muzyczny

SUNN O))) ma na swoim koncie pokaźną dyskografię, która powstawała w trakcie ćwierćwiecza działalności zespołu. Składają się na nią nie tylko liczne albumy studyjne, ale także albumy w kolaboracji, albumy z remiksami, albumy na żywo kompilacje i EP-ki. Wracając jednak do tych pierwszych, bo to one są najbardziej istotne w karierze każdego muzyka, SUNN O))) ma ich na swoim koncie 9. Pierwsza debiutancka płyta ujrzała światło dzienne już w 2000 roku. To właśnie wtedy fani bandu usłyszeli "ØØ Void". Po niej przyszedł czas na "Flight of the Behemoth" z 2002 roku. Później kolejno powstawały "White1" z 2003 roku, "White2" z 2004 roku, "Black One" z 2005 roku, "Monoliths & Dimensions" z 2009 roku, "Kannon" z 2015 roku oraz "Life Metal" z 2019 roku.

Najnowszy album studyjny zespołu SUNN O))) pochodzi z 2019 roku i został zatytułowany "Pyroclasts". Znalazły się na nim 4 utwory. Są to:

  • "Frost",
  • "Kingdoms",
  • "Ampliphædies",
  • "Ascension".

Poza głównymi muzykami, którzy aktualnie tworzą SUNN O))), płytę nagrywali także Hildur Guðnadóttir, Tim Midyett oraz Tos Nieuwenhuizen. Album został bardzo pozytywnie przyjęty. W Metacritic otrzymał 76 punkty na 100 możliwych (na podstawie 13 recenzji), co jest bardzo wysoką notą. 

SUNN O))) — koncerty i festiwale

Zespół SUNN O))) występuje nie tylko w swojej ojczyźnie, ale bierze także udział w koncertach na całym świecie. Niemalże wszędzie jest witany z wielką euforią, która nie gaśnie aż do końca występu. Jest także chętnie zapraszany na popularne festiwale. Do tej pory pojawił się m.in. na takich wydarzeniach jak: Roskilde Festival w Danii, Le Guess Who? Festivial w Holandii, Temples Festival w Wielkiej Brytanii czy Primavera Sound Festival oraz Southwest Terror Fest w Stanach Zjednoczonych.

Z kim współpracuje SUNN O)))?

SUNN O))) ma na swoim koncie współprace z wieloma cenionymi artystami. Bardzo chętnie zaprasza ich do kolaboracji przy tworzeniu muzyki. Do tej pory tworzyli m.in. z takimi znanymi nazwiskami jak:

  • Ulver - w ramach współpracy artystów powstał album "Terrestrials",
  • Boris - w ramach współpracy artystów powstał album "Altar",
  • Scott Walker - w ramach współpracy artystów powstał album "Soused",
  • Kando - w ramach współpracy artystów powstał utwór "Leaving U",
  • Henry John Morgan - w ramach współpracy artystów powstał utwór "Destination".

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Kto wchodzi w skład zespołu SUNN O)))?
Aktualnie w skład zespołu SUNN O))) wychodzi 2 artystów: Stephen O'Malley i Greg Anderson. Są oni głównymi członkami.
Skąd pochodzi SUNN O)))?
Zespół SUNN O))) pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a dokładniej z Seattle w stanie Waszyngton.
Ile lat ma zespół SUNN O)))?
Zespół SUNN O))) został założony w 1998 roku, a więc w 2023 roku będzie obchodził 25. rocznicę powstania.
Skąd pochodzi nazwa SUNN O)))?
Nazwa zespołu SUNN O))) pochodzi od marki wzmacniacza Sunn. Zarówno marka, jak i grupa muzyczna posługują się tym samym logo.
Jak nazywa się najnowsza płyta SUNN O)))?
Najnowszy album studyjny SUNN O))) nosi tytuł "Pyroclasts". Ujrzał światło dzienne w 2019 roku.

Fani lubią też

Zobacz też