Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Artysta Lipa (B.O.R.)

Lipa (B.O.R.)

Lipa (B.O.R.)OpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Lipa znany również jako Lipa'96 to młody, poznański raper, członek wytwórni BOR Records. Uczestnik akcji Młode Wilki z 2019 roku, związany jest nie tylko z poznańską sceną muzyczną. Raper coraz częściej pojawia się również u boku innych artystów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Kim jest Lipa?

Lipa BOR to urodzony w 1996 roku Daniel Dominik Lipiński – skąd również wzięła się jego ksywa Lipa'96. Artysta pochodzi z Poznania, gdzie się urodził i wychował. Nic więc dziwnego, że stał się również członkiem wytwórni BOR Records, która należy do Palucha. Co więcej, Lipa BOR jest jednym z uczestników akcji Młode Wilki, na której  fali popularności wypłynął. Kilka dni później, a dokładniej mówiąc 25 października 2019 roku zadebiutował kawałkiem zatytułowanym "Mgła".

Lipa - inspiracje muzyczne

Młody raper jest wychowankiem poznańskich blokowisk, nic więc dziwnego, że trafił pod skrzydła Palucha. Sam o sobie mówi, że jest "muzycznym kameleonem i nie chce się szufladkować". Jest on wszechstronnym artystą, którego szerokie spektrum inspiracji pozwala na kreowanie unikatowego stylu. Tym samym zupełnie odróżnia się od reszty, dzięki czemu nie utknął w otchłaniach poznańskiego undergroundu. W utworach rapera nie brak więc różnorodności, dobrych sampli i tekstów, które wgniatają w fotel. A to dopiero początek, ponieważ raper dynamicznie się rozwija. Szukając drogi, często sięga po inspiracje bangierami znanymi z radia, w tym 6lackiem i The Weekndem. Mowa tu o jego pierwszych kawałkach, w tym "Ijo Ijo", "Ten róż" oraz "MoM".

 

Debiutancka płyta

Wejście w szeregi poznańskiego BOR CREW nie mogło zakończyć się dla Lipy inaczej, niż wydaniem swojej pierwszej, solowej płyty. I tak się również stało – płyta wyszła już 20 grudnia 2019 roku pod nazwą "Mgła". Było to pierwsze oficjalne wydawnictwo Lipy, a na płycie znalazło się aż 12 utworów. I mimo iż każdy z nich różnił się gatunkowo, wszystkie razem stworzyły spójną i przyjemną dla ucha całość. Na debiutanckiej płycie Lipy nie zabrakło ani klubowych hitów, ani agresywnych ulicznych bangerów. Inspirowane oldschoolowym hip–hopem, tanecznym R&B, a nawet i bardzo mocnym, deep housowe brzmieniem. Na płycie ukazały się kawałki takie jak "Ten Róż", "Ijo Ijo", "/nie Zmienisz Mnie Nagle", "Ławka", "Nikt nie pytał", "ACAB" oraz "Stąd Jestem" nagrane z Paluchem. Natomiast za niepowtarzalne brzmienie całej płytki odpowiada Julas.

Dalsze sukcesy muzyczne

Po premierze pierwszej solowej płyty kariera Lipy BOR zaczęła nabierać rozpędu. Bardzo spokojny okazał się dla artysty jednak 2020 rok. Raper wystąpił jedynie w 4 utworach – w tym m.in. na ficie z Czarnym HIFI w kawałku "Nie ma szans" oraz z Rufuzem do piosenki "Hipokryci". Większego rozgłosu przyniósł mu jednak gościnny występ w piosence "Opium", przy której współpracował z Kalim i Gedzem. Ważnym momentem w karierze Lipy BOR był także występ w drugiej edycji Hot 16 challenge, do którego został nominowany przez Palucha. Unikalny vibe jego szesnastu wersów sprawił, że raper zaczął myśleć o nowym albumie.

"Paranoja"

Jak też pomyślał, tak zrobił – już 29 marca 2021 roku ukazał się bowiem kolejny, drugi solowy album Lipy. album zatytułowany "Paranoja" jest muzyczną podróżą przez dotychczasowe osiągnięcia rapera. Stworzony w podobnym stylu do poprzedniego, urzeka mocnymi bitami i tekstami ostrymi jak brzytwa. Premierę albumu poprzedzały single "Samotnia", "Cień Dziecka" oraz "Bezprawie", które stały się hitami w serwisach muzycznych takich jak YT i Spotify.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jak nazywa się Lipa?
Naprawdę Lipa BOR nazywa się Daniel Dominik Lipiński
Skąd jest Lipa?
Raper pochodzi z Poznania, gdzie urodził się i wychował na poznańskim Piątkowie.
Kiedy urodził się Lipa?
Lipa urodził się w 1996 roku.
Z kim nagrywa Lipa?
Raper stworzył kilka kawałków z gwiazdami takimi jak Paluch, Słoń, Szpaku, Kali, Gedz itd.
W której edycji Młode Wilki Lipa wziął udział?
Lipa pojawił się w 7. edycji Młode Wilki 23 października 2019 roku z kawałkiem "MoM".

Fani lubią też

Zobacz też