Na czasie

agnieszka-chylinskalil-tracyopener-festivaldawid-podsiadlopiotr-rubik-trasarzeszowskie-juwenalia
Home Artysta Herbie Hancock

Herbie Hancock

Herbie HancockOpisWydarzeniaFani lubią też

Opis

Herbie Hancock to legendarny amerykański amerykański pianista, kompozytor, aranżer i bandlider jazzowy. ObokMcCoy Tynera, Keitha Jarretta i Chicka Corei jest uważany za najważniejszego  pianistę we współczesnym jazzie. Hancock na fortepianie gra od 7 roku życia. Swój talent zaprezentował w wieku 11 lat, grając V Koncert fortepianowy D-dur Mozarta z Orkiestrą Symfoniczną z Chicago. Jako 20-latek został zaproszony do zespołu trębacza Donalda Byrda. 2 lata później, w 1962 roku ukazał się debiutancki album Hancocka "Takin' Off", z którego pochodzi przebój "Watermelon Man". Wkrótce artystę zauważył Miles Davis, który zaprosił Hancocka do swojego kwintetu. Wraz z Ronem Carterem i Tonym Williamsem Hancock stworzył najsłynniejszą sekcję rytmiczną modern jazzu. Pianista nagrywał w międzyczasie płyty dla wytwórni Blue Note.

 

Pod koniec lat 60. Hancock postanowił odejść z zespołu Davisa i rozwijać solową karierę. Otwarty na nowości muzyk zwrócił się w kierunku rozwijającej się w tym czasie muzyki fusion. W 1973 roku wydał najsłynniejszą płytę " Head Hunters". Jako jeden z pierwszych używał elektronicznych instrumentów w jazzie. Z czasem do swojej twórczości wprowadził elementy popu, techno i rapu, co słychać na albumie "Future Shock" z 1983. Hancock nadal kochał czyste jazzowe brzmienie. Z tego powodu powołał do życia grupę V.S.O.P., w której grali koledzy z zespołu Davisa. Na trąbce grał jednak Freddie Hubbard. 

 

Hancock ma naswoim koncie ponad 40 płyt. Najważniejsze z nich to "Gershwin's World", "Directions in Music", "Jazz at Massey Hall", "River" oraz "The Joni Letters".

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też