Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemtaylor-swift-resale-sellsun-festivalfame-mma
Home Artysta Dominik Wania

Dominik Wania

Sprawdź wydarzenia
Dominik WaniaSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

wiek:
42 lata
data urodzenia:
24.11.1981
miejsce urodzenia:
Sanok
dyscyplina:
Pianista jazzowy
social media:

Opis

Dominik Wania to urodzony 24 listopada 1981 roku w Sanoku polski pianista jazzowy, który świetnie odnajduje się również w muzyce poważnej. Śmiało można go nazwać człowiekiem wielu talentów.

Jego przygoda z muzyką rozpoczęła się stosunkowo wcześnie, bo już w wieku kilku lat uczył się grać na fortepianie. Później szkolił się pod czujnym okiem doświadczonych specjalistów, co zaowocowało szybkim rozwojem muzycznych umiejętności.

Wyjazd do Bostonu

Ogromny wpływ na jego karierę miał m.in. wyjazd do Bostonu, w trakcie którego zdobył cenne doświadczenie. Wylądował tam na Wydziale Jazzowym w New England Conservatory of Music. To niezwykle prestiżowe miejsce, dzięki któremu Dominik mógł poznać prawdziwy świat muzyki i sztuki od środka.

Tworzenie z innymi artystami

Dominik w początkowych latach swojej muzycznej działalności postawił głównie na współpracę z innymi artystami – zarówno tymi krajowymi, jak i międzynarodowymi. Wychodziło mu to nad wyraz dobrze, co poskutkowało wieloma propozycjami udziału w ciekawych projektach muzycznych. Brał udział m.in. w tworzeniu takich krążków, jak:

  • „Portraits” (Geni Skendo, 2008),
  • „Sketch in Blue” (Bronisław Suchanek, 2008),
  • „Man of No Words” (Jacek Kochan, Michał Barański, Gary Thomas – 2008).

W tym okresie Dominik współpracował też z Piotrem Baronem, Tomkiem Grochotem, Maciejem Obarą czy też Wojtkiem Fedkowiczem.

Głośny autorski debiut w roku 2013 – „Ravel”

W końcu Dominik Wania postawił na autorski projekt – „Ravel”, nakładem ForTune. Miało to miejsce w roku 2013. Jak się to zakończyło? Wielkim sukcesem! Zdobył jeszcze większą rozpoznawalność w kraju, a do tego nagrodzono go dwoma Fryderykami 2014 (kategorie Jazzowy Album Roku i Jazzowy Debiut Roku). Przy tej płycie z Dominikiem współpracowali Max Mucha i Dawid Fortuna.

Kolejny projekt i następne wyróżnienia

Czy Dominik spodziewał się, że po tak nietuzinkowym sukcesie jego kolejny projekt spotka się z równie pozytywnym odbiorem ze strony publiczności i środowiska muzycznego? Nie wiadomo, ale w 2020 roku ukazała się jego kolejna płyta „Lonely Shadows” (wydawnictwo ECM).

Artysta skupił się na tym, aby stworzyć coś na zasadzie „tu i teraz”. Nad albumem pracował m.in. w Lugano, eksperymentując z improwizacją i lirycznymi rozważaniami. Dzięki temu płyta miała tak wyjątkowy wydźwięk i trafiła do serc osób w każdym wieku.

Krążek „Lonely Shadows” został nagrodzony Fryderykiem 2021 w kategorii Jazzowy Album Roku, a sam Wania mógł się cieszyć z Fryderyka dla Jazzowego Artysty Roku. To jasny dowód na to, że wszelkie marzenia są do spełnienia!

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Gdzie i kiedy urodził się Dominik Wania?
Dominik Wania to wybitny pianista jazzowy oraz wielbiciel muzyki poważnej, który urodził się 24 listopada 1981 roku w Sanoku.
Z jakimi artystami współpracował już Dominik Wania?
Dominik Wania słynie ze swojego zamiłowania do współtworzenia rozmaitych projektów muzycznych, w związku z czym współpracował już z takimi artystami, jak: Piotr Baron, Maciej Obara, Max Mucha, Dawid Fortuna, Jacek Kochan, Wojtek Fedkowicz, Bronisław Suchanek, Geni Skendo czy też Tomek Grochot.
Jakie autorskie projekty ma na swoim koncie Dominik Wania i przy tworzeniu jakich albumów brał udział?
Pianista ma na swoim koncie dwa autorskie projekty – „Ravel” z 2013 roku (wraz z Dawidem Fortuną i Maxem Muchą) oraz „Lonely Shadows” z roku 2020. Oba krążki okazały się wielkimi hitami. Brał też udział w tworzeniu takich albumów, jak: „Portraits” (Geni Skendo), „Sketch in Blue” (Bronisław Suchanek) czy też „Third of Three” (Jacek Kochan, Mauro Schiavone).
Jakie nagrody w swojej muzycznej gablotce posiada Dominik Wania?
Dominik Wania jest przede wszystkim zdobywcą czterech Fryderyków (dwa w 2014 roku – Jazzowy Album Roku i Jazzowy Debiut Roku oraz dwa w 2021 za Jazzowy Album Roku i dla Jazzowego Artysty Roku).

Fani lubią też

Zobacz też