Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo

Adele

AdeleSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

wiek:
35 lat
data urodzenia:
05.05.1988
miejsce urodzenia:
Londyn, Wielka Brytania
dyscyplina:
piosenkarka, autorka tekstów
social media:

Opis

Adele Laurie Blue Adkins to brytyjska piosenkarka i autorka piosenek, laureatka 15 nagród Grammy oraz Oskara.  Ostatni album artystki - „25” ukazał się w 2015 roku. Pochodzi z niego międzynarodowy hit „Hello”. Album sprzedał się w ponad 20 milionach egzemplarzy na całym świecie i zapewnił artystce 5 nagród Grammy.

Kariera Adele

Urodziła się w 1988 roku w londyńskim Tottenham. Już jako dziecko uwielbiała śpiewać, a także uczyła się gry na gitarze i klarnecie. Jako nastolatka, zainspirowana twórczością Etty James, zaczęła poważnie myśleć o karierze muzycznej. Wstąpiła do Brytyjskiej Szkoły Sztuki Widowiskowej i Technologii. Tworzyła i nagrywała piosenki, ale nie wierzyła w siebie. To jej przyjaciółka zaczęła publikować nagrania w serwisie Myspace. Wzbudziły one zainteresowanie osobą Adele i w 2006 roku, kilka miesięcy po ukończeniu szkoły podpisała kontrakt z wytwórnią XL Recordings.

Koncert Adele

Zapraszamy na koncert online Adele, który odbył się w 2020 roku. W ponad godzinnym nagraniu można usłyszeć największe przeboje artystki. Stream poniżej. 

 

Debiutancka płyta Adele

Dwa lata później wydała swój pierwszy album - „19”. Płyta znalazła się na pierwszym miejscu brytyjskiej listy przebojów i zebrała świetne recenzje krytyków, m.in. za umiejętność opowiadania o swoich osobistych przeżyciach w sposób urzekający słuchaczy. Popularność w Ameryce dał jej występ w telewizyjnym show Saturday Night Live. Niestety do tej pory nie odbył się jeszcze żaden koncert Adele w Polsce.

 

Do pracy nad kolejnym albumem zaprosiła wybranych przez siebie twórców piosenek i producentów, czego efektem była bardziej dojrzała i dopracowana płyta. Na krążku „21” znalazł się m.in. jej wielki przebój, inspirowany muzyką gospel „Rolling in the Deep” czy emocjonalna ballada Someone like You”. Płyta była najlepiej sprzedającym się wydawnictwem roku zarówno w Wielkiej Brytanii jak i Stanach Zjednoczonych. W 2012 roku piosenkarka wystąpiła na rozdaniu nagród Grammy, gdzie zdobyła też 6 statuetek, w tym za płytę i piosenkę roku.

Adele - koncerty 2023

Co ciekawe, mimo tak ogromnego sukcesu, Adele bardzo stresowała się wszystkimi występami, a raz nawet uciekła przed swoim koncertem wyjściem awaryjnym! Co może wydawać się dziwne w przypadku artystki scenicznej, Adele boi się publiczności. Napisała list do fanów, w którym mówi, że nie nadaje się do wielkich tras koncertowych, ponieważ jest domatorką. Mimo to fani wokalistki, także w Polsce, czekają na jej występy, ponieważ koncerty Adele to niezapomniane przeżycie muzyczne.  Niestety Adele w Polsce jeszcze nie wystąpiła.

 

Zdjęcie: Wikipedia, fot. Marcen27, CC-BY-SA 2.0

 

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jaką muzykę tworzy Adele?
Adele tworzy muzykę z pogranicza gatunków takich jak neo soul, folk, R&B, folk oraz blues.
Jaki jest pierwszy album, wydany przez Adele?
Pierwszym albumem piosenkarki jest "19" , którego premiera miała miejsce 28 stycznia 2008 roku. Album zadebiutował na pierwszym miejscu brytyjskiego notowania przebojów UK Albums Top 70. 3 grudnia 2008 roku płyta została nominowana do czterech nagród Grammy 2009 : Najlepszy Nowy artysta, Płyta Roku, Piosenka Roku oraz Najlepsze Żeńskie Popowe Wykonanie Wokalne.
Kied rozpoczęła się pierwsza trasa koncertowa Adele?
Pierwszą trasą koncertową Adele była "An Evening with Adele", która swój początek miała 27 stycznia 2008 roku, a koniec 12 lipca 2009. Trasa służyła promocji albumu 19.
Jaki jest ostatni allbum wydany przez Adele?
Ostatnim albumem piosenkarki Adele jest "25", premiera albumu miała miejsce 20 listopada 2015 roku. Na albumie pojawili się tacy artyści jak Max Martin, Shellback, Greg Krustin, Danger Mouse czy Samuel Dixon.

Fani lubią też

Zobacz też