Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejjuwenalia-bialystokdawid-podsiadlo
Home Artysta Tomek Ziętek

Tomek Ziętek

Tomek ZiętekOpisWydarzeniaTomek Ziętek - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Tomek Ziętek to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów. Spektrum jego dokonań jest jednak znacznie szersze, albowiem jest on znany nie tylko z gry w filmach czy serialach, ale również z zamiłowania do muzyki. Pomimo że Ziętek stawia dopiero pierwsze poważne kroki w karierze profesjonalnego muzyka, to zapowiada się, że odniesie on niemały sukces w tej branży. 

Życiorys Tomka Ziętka

Tomek Ziętek od najmłodszych lat wykazywał olbrzymie zainteresowanie sztuką. Już jako dziecko interesował się teatrem, a także kinematografią. Swoje pierwsze szlify zbierał w Słupsku, gdzie ukończył liceum i zdobył pierwsze cenne doświadczenia. Kolejne lata w jego życiu były dość burzliwe - został on chociażby wyrzucony z Akademii Teatralnej w Warszawie za niewłaściwe sprawowanie. Swój debiut w teatrze zanotował już w 2005 roku. Z biegiem lat dostawał propozycje wielu ciekawych ról, które w większości przypadków z chęcią przyjmował. Od 2007 roku Ziętek jest również silnie związany ze sceną muzyczną. Wówczas wraz ze swoim pierwszym zespołem zdobył prestiżowe Grand Prix na festiwalu znajdującym młode talenty. Oprócz grania w filmach Tomek Ziętek zajmuje się również śpiewaniem w trójmiejskim zespole The Fruitcakes oraz graniem na gitarze. 

W jakich filmach grał Tomek Ziętek?

Swój debiut w filmografii Ziętek zaliczył w 2010 roku. Wówczas pełnił epizodyczną rolę w filmie "Tonio Kröger", który otworzył mu wrota do dalszej kariery. Na poważnie rozwinął się jednak dopiero w 2014 roku. Wtedy otrzymał bardzo ciekawą propozycję wcielenia się w postać Jana Bytnara, czyli popularnego Rudego, w filmie "Kamienie na szaniec". Młody aktor tak dobrze poradził sobie w tej roli, że przykuł uwagę wielu reżyserów. Film "Kamienie na szaniec" odniósł olbrzymi sukces, a Ziętek w okamgnieniu został ulubieńcem publiczności. Następnie otrzymał okazję gry w "Cichej nocy" Piotra Domalewskiego. Popularność aktora z biegiem lata wzrastała, aż wreszcie w 2019 roku wziął udział w bardzo popularnej produkcji pt. "Boże Ciało". Ze swoją rolą Tomek poradził sobie wprost fenomenalnie, co sprawiło, że ponownie znalazł się na językach miłośników dobrego kina. Jego ostatnim dużym sukcesem jest udział w filmie "Orzeł. Ostatni patrol". W niektórych produkcjach Ziętek odpowiadał także za dubbing. 

Muzyczna twarz Tomka Ziętka

Tomek Ziętek ma w Polsce wielu fanów. Większość osób kojarzy go jednak przede wszystkim z karierą aktora. Tylko najbardziej zagorzali fani wiedzą, że Ziętek ma także drugą twarz - muzyczną. Na co dzień występuje on w zespole The Fruitcakes, gdzie odpowiada za wokal oraz gitarę. Wraz z nim do zespołu należą Jakub Zwolan, Lukas Tymański oraz Przemysław Bartoś. Główną twarzą tego projektu jest jednak Ziętek, który odpowiada zarówno za promocję zespołu, jak i za dbanie o efekty muzyczne. Do chwili obecnej The Fruitcakes wydali trzy albumy. Ich debiut miał miejsce w 2015 roku, kiedy to opublikowali "Cukier, ciastka, miłość". W następnych latach zespół wydał również "The Fruitcakes 2" oraz "Into The Sun". Styl muzyczny zespołu jest bardzo elastyczny, jednak najmocniej przypomina pop oraz alternative rock. Zespół został założony w 2011 roku, aczkolwiek przez pierwsze lata nie odnosił większych sukcesów. Dopiero z biegiem lat zrobiło się o nim głośniej. 

Jakie nagrody otrzymał Tomek Ziętek?

Wyróżnienia zdobywane przez Tomka Ziętka jak na razie mają związek przede wszystkim z karierą aktora. Jego największym dokonaniem jest bezapelacyjnie Nagroda im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodego Talentu za udział w "Kamieniach na szaniec". Ziętek bezkonkurencyjnie wygrał tę konkurencję i został wyróżniony specjalną statuetką. W 2021 roku Ziętek został również zauważony przez magazyn "Vogue Polska". Wygrał on w specjalnym głosowaniu magazynu za rolę w filmie "Hiacynt". Oprócz tego aktor ma na swoim koncie kilka nominacji w bardzo prestiżowych kategoriach - dużą zasługą było chociażby zgłoszenie go do walki o nagrodę Orzeł 2021 za najlepszą główną rolę męską. 

Źródło zdjęcia: FEST Festival

Kategorie:aktorzy filmowi

Wydarzenia

Tomek Ziętek - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Tomek Ziętek?

Miejscowości, w których Tomek Ziętek wystąpi w najbliższym czasie: Bielsko-Biała.

W jakim mieście urodził się Ziętek?
Artysta przyszedł na świat w Inowrocławiu.
W jakich serialach miał okazję grać Tomasz Ziętek?
Ziętek grał w "Na dobre i na złe" oraz w "Hotelu 13".
Jak nazywa się solowy projekt Ziętka?
Projekt ten nazywa się The Ape Man Tales.

Fani lubią też

Zobacz też