Newsletter

Na czasie

drift-mastersopener-festivalred-hot-chili-peppershans-zimmergala-kswsting

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Laibach

LaibachOpisWydarzeniaLaibach - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Laibach to słoweńska grupa muzyczno-cross-medialna założona 1 czerwca 1980 roku w Trbovlje. Nazwa zespołu to historyczna nazwa niemieckiej stolicy Słowenii Lublany. Od samego początku Laibach opracował „Gesamtkunstwerk” - multidyscyplinarną praktykę artystyczną we wszystkich dziedzinach, od kultury popularnej po sztukę (kolaże, fotokopie, plakaty, grafiki, obrazy, wideo, instalacje, koncerty i spektakle).

 

 Grupa od początku była kojarzona i otoczona kontrowersjami, wywołując silne reakcje władz politycznych byłej Jugosławii, a zwłaszcza Socjalistycznej Republiki Słowenii. Ich militarystyczna stylizacja, propagandowe manifesty i totalitarne wypowiedzi wywołały wiele debat na temat ich faktycznego pozycjonowania artystycznego i politycznego.

 

Wielu ważnych teoretyków, między innymi Boris Groys i Slavoj Žižek, dyskutowało o zjawisku Laibacha zarówno z analitycznego, jak i krytycznego punktu widzenia kulturowego. Głównymi elementami różnorodnych praktyk Laibacha są: silne odniesienia do awangardowej historii sztuki i socrealizmu w ich produkcji sztuk wizualnych, deindywidualizacja w ich publicznych występach jako anonimowy kwartet ubrany w mundury, proklamacje konceptualne mocne soniczne występy sceniczne - głównie określane jako muzyka industrialna (pop).

 Laibach uprawia pracę zbiorową, demontuje indywidualne autorstwo i ustanawia zasadę hiperidentyfikacji. W 1983 r. wymyślili i zdefiniowali historyczny termin „retro-awangarda”. Twórczo kwestionowali artystyczne „cytowanie”, zawłaszczanie, ponowne kontekstualizowanie, prawo autorskie i lewostronność.

 

 

 

Chociaż zaczynał jako kolektyw artystyczny i muzyczny, Laibach zyskał międzynarodową renomę przede wszystkim na scenie muzycznej, szczególnie dzięki unikalnym wersjom okładek i interpretacjom hitów Queen, Rolling Stones, The Beatles itp.

 

Po rozpadzie Jugosławii w 1991 roku Laibach kontynuował swoją działalność głównie w dziedzinie muzyki popularnej, pozostając jednocześnie punktem odniesienia w zakresie artystycznej krytyki kulturowej. W ostatnich latach grupa przeszła międzynarodową przewartościowanie swojej praktyki artystycznej w trakcie wyłaniania się poststrukturalistycznych poglądów na światową produkcję konceptualną.

 

Laibach muzyka filmowa

 

W październiku Laibach zaczął tworzyć muzykę do jednego z najbardziej oczekiwanych filmów europejskich: Iron Sky czyli mrocznej komedii science fiction o nazistach uciekających na ciemną stronę Księżyca w 1945 roku i powracających na Ziemię w 2018 roku. Film był częściowo zainspirowany Laibach, a zwłaszcza ich albumem VOLK z 2006 roku, dlatego reżyser filmu Timo Vuorensola również chciał, aby Laibach stworzył do niego muzykę.

 

Laibach koncerty

 

Laibach zagrał w Polsce dziesiątki koncertów. Laibach koncertował w Warszawie w klubach Riviera, Proxima, Palladium oraz Progresja, we Wrocławiu w klubie Eter, Stary Klasztor oraz Wytwórnia Filmów Fabularnych. Laibach koncertował również w Krakowie w klubie Fabryka, Kwadrat, Studio oraz w Rotundzie. Laibach ze swoim koncercie zagrał również podczas Soundedit Festival 2014 w Łodzi.

 

Laibach – Warszawskie dzieci

 

Warszawskie dzieci" w interpretacji słoweńskiego zespołu Laibach otwierają płytę "1 VIII 1944. Warszawa" wydaną przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Teledysk wyreżyserował Karol Wasilewski we współpracy z Markiem Horodniczym (Narodowe Centrum Kultury). W klipie wykorzystano fragmenty filmu w reż. Jana Komasy pt. "Miasto '44".

 

 

źródło / foto: slovenia.si

 

Wydarzenia

Laibach - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Laibach?

Miejscowości, w których Laibach wystąpi w najbliższym czasie: Katowice, Warszawa.

Kiedy i gdzie powstał Laibach?
Laibach to słoweńska grupa muzyczno-cross-medialna założona 1 czerwca 1980 roku w Trbovlje.
Skąd pochodzi nazwa zespołu?
Nazwa zespołu to historyczna nazwa niemieckiej stolicy Słowenii Lublany.
Do jakiego filmu zespół stworzył muzykę?
W październiku Laibach zaczął tworzyć muzykę do jednego z najbardziej oczekiwanych filmów europejskich: Iron Sky czyli mrocznej komedii science fiction o nazistach uciekających na ciemną stronę Księżyca w 1945 roku i powracających na Ziemię w 2018 roku.
Gdzie koncertował Laibach w Polsce?
Laibach koncertował w Warszawie w klubach Riviera, Proxima, Palladium oraz Progresja, we Wrocławiu w klubie Eter, Stary Klasztor oraz Wytwórnia Filmów Fabularnych. Laibach koncertował również w Krakowie w klubie Fabryka, Kwadrat, Studio oraz Rotundzie. Laibach ze swoim koncercie zagrał również podczas Soundedit Festival 2014 w Łodzi.

Fani lubią też

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźŚląskieWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn