Na czasie

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta 19 wiosen

19 wiosen

19 wiosenOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

19 wiosen to polski zespół punkrockowy, którego początki sięgają 1989 roku. Powstał w Łodzi. Artyści poza własną muzyką w swoim repertuarze mają również covery m.in. utwory Piotra Szczepanika, czy Hanki Ordonówny. 

19 wiosen: jak powstał zespół

Początki zespołu sięgają października 1989 roku. Założycielami zespołu są Marcin Pryt (pseudonim: Henrik Ulik), Grzegorz J. Fajngold (pseudonim: Zygmunt Waleczny) oraz Maciej (pseudonim: Franek Maciak, Franciszek M.). Pierwszy z nich to autor tekstów oraz wokalista, drugi gra na organach i perkusji, a trzeci gra na gitarze i basie do roku 1999. Zespół zafascynowany był m.in. muzyką punk. Artyści inspirowali się takimi muzykami jak The Stooges, New York Dolls, Jonathan Richman and The Modern Lovers, czy Mc5. Zainteresowani byli również Bachem, Vivaldim, Alphavill, Garbo, Kansanem, czy Drupim, a na polskiej scenie muzycznej Hanką Ordonówną, Filipinkiem, Blackout oraz Piotrem Szczepanikiem. 

19 wiosen: początki tworzenia muzyki

Debiutancki album zespołu o tytule "Co każdą chwilę" składał się głównie z coverów. Został nagrany w lutym 1993 roku, a w sierpniu tego samego roku powstał "Zmarnowany kwiat", którego większa część składała się z własnych utworów. Na drugiej płycie pojawiła się również nowa wokalistka Anna Bursztyn. 

19 wiosen: nowi członkowie

W 1994 w zespole pojawili się nowi członkowie: Ireneusz Janik, który grał na perkusji oraz Marcin Czerniak odpowiadający za bas. W tym okresie zespół zaczął również pojawiać się na pierwszych koncertach. Koncerty odbywały się głównie w miejscu działalności zespołu, Łodzi, a także w Warszawie. W 1996 roku wydana została kaseta z materiałami koncertowymi, a także piosenkami z dwóch pierwszych płyt.  

19 wiosen: reaktywacja

Przez kolejne lata zespół wznawiał działalność kilkukrotnie z różnymi efektami i nowymi członkami. Na przestrzeni lat w zespole pojawili się m.in. Anna Orlikowska (pseudonim Anna Bez) grająca na gitarze basowej, Ireneusz Janik (pseudonim: Podgłos) grający na perkusji, Marcin Czerniak na basie, Szymon Janiaczek na perkusji, Konstanty Usenko na gitarze, Aleksander Gemel na basie, Paweł Cieślak na minimoogu, Piotr Andrzejewski na gitarze, Wojciech Czyszczoń na perkusji oraz Dziewczyna Rakieta odpowiadająca za wokal i chórki.

19 wiosen: dyskografia

Zespół od początku swojej kariery wydał kilka płyt. W 1993 roku stworzył "Co każdą chwilę" oraz "Zmarnowany kwiat". W 1996 roku powstał MC z materiałami koncertowymi, a także piosenkami z dwóch pierwszych albumów. Został on wydany przez wytwórnię Lagart Factory. W 1999 roku został wydany "12' LP Split Starzy Singers/19 wiosen" przez wytwórnię Malarie Records. Był to album wydany wspólnie z zespołem Starzy Singers. W 2004 roku do pisma Lampa nr 7 powstał dodatek "Co każdą chwilę zmarnowany kwiat" oraz przy udziale wytwórni Nikt Nic Nie Wie powstał album "11 zim" z utworami z lat 1993-2004. W 2006 roku powstała płyta "Piękno" wydana przez wytwórnię Rocker Publishing, a w 2007 "pedofil" wydana przez 'Love Industry. 2010 rok to "Pożegnanie ze światem" wydane przez Galerię Raster oraz "Suweniry", płyta zawierająca m.in. materiały archiwalne z koncertów z 1995 i 2008 roku. W 2014 roku powstał album "Cinema Natura" wydany przez wytwórnię Antena Krzyku, a w 2017 "Cesarstwo Zwierząt".

19 wiosen: zamknięcie kolejnego okresu

W 2022 roku zespół wydał kolejny album. Tym razem został on zatytułowany "Nów" i został wydany przez wytwórnię Requiem Records. Na płycie zespól skoncentrował się na zamknięciu cyklu obejmującego lata 1993-2021. W albumie znalazły się m.in. takie utwory jak "Ogródki Darwinowskie", "Największe zło", "Romb Bermudzki", "UFO", czy "Iwona". Członkowie zespołu w obecnym składzie to Piotr Andrzejewski, Wojciech Czyszczoń, Grzegorz Fajngold, Aleksander Gemel, Marcin Pryt oraz Dziewczyna Rakieta. Na płycie gościnnie pojawili się Paweł Cieślak, Felicja Fajngold oraz Witold Munnich.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Kiedy powstał zespół 19 wiosen?
Pomysł na stworzenie zespołu powstał w 1989 roku. Pierwsza płyta pojawiła się w 1993 roku.
Jaki jest pierwotny skład zespołu?
Założycielami zespołu są Marcin Pryt (pseudonim: Henrik Ulik), Grzegorze J. Fajngold (pseudonim" Zygmunt Waleczny) oraz Maciej (pseudonim: Franek Maciak, Franciszek M.).
Jakie są najbardziej znane utwory zespołu?
Do najbardziej znanych utworów można zaliczyć m.in. "Solaris Urbino", "Pożegnanie ze światem" oraz "Co każdą chwilę.
Czy zespół występuje na żywo?
Zespół koncertuje z przerwami od 1994 roku.
W jakich miejscach pojawiał się zespół 19 wiosen na przestrzeni lat?
Początkowo koncerty odbywały się jedynie w Łodzi i Warszawie, ale w późniejszych latach zespół zaczął występować na terenie całego kraju m.in. we Wrocławiu.

Fani lubią też

Zobacz też