Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaagnieszka-chylinskaopener-festivalheilungto-krakow-tworzy-metamorfozy

Świetliki

11-21.04.2024 Chełmża, Gdynia, Kołobrzeg i inne

Organizator: Stodoła Sp. z o.o.

ŚwietlikiBiletyO wydarzeniuArtyściLokalizacja

BILETY

Chełmża

Świetliki
czwartek
11.04.2024
20:00

Świetliki

Chełmża, Klub CUMA

Gdynia

Świetliki
piątek
12.04.2024
20:00

Świetliki

Gdynia, Podwórko.art / Scena Ucho

Kołobrzeg

Świetliki
sobota
13.04.2024
20:00

Świetliki

Kołobrzeg, Klub Muzyczny Centrala

Opole

Świetliki
niedziela
14.04.2024
19:00

Świetliki

Opole, Klub Wyjście Awaryjne

Tarnów

Świetliki
piątek
19.04.2024
20:00

Świetliki

Tarnów, Stowarzyszenie "Przepraszam"

Wrocław

Świetliki
niedziela
21.04.2024
19:00

Świetliki

Wrocław, Klub Łącznik

O wydarzeniu

Bilety na koncerty zespołu Świetliki już w sprzedaży!

Tak zespół zapowiada swoje najbliższe występy:

Obywatelki i Obywatele! Czciciele Matki Ziemi oraz Wy, którzy segregujecie śmieci tylko od święta! Abstynenci i pieczeniarze! Wyznawcy i sceptycy! Poczęci in vivo, in vitro lub in absentia! Wy którzy jesteście Za i Wy, którzy Przeciw! Psofile i kotkoluby!

Pora przyznać, że pieje kur i zwiastunem wielkiej jest katastrofy.  Dlatego opuszczamy niebawem nasze mroczne gawry, głuche samotnie oraz wyłożone miłym pluszem pustelnie i wyruszamy w kolejną trasę. Trasę jesienną i zapewne pełną niebezpieczeństw. Trasę być może dżdżystą, albo kto wie, może ciepłą i złotą jak włosy Wenus. Albo po prostu czarną jak goryle, na które łasym okiem patrzała pani Rusin Kinga. Tak, tak. Tym razem wyruszamy jakby odświętniej i ze śmiałością mniejszą bo nasza trzydziesta rocznica się zbliża. Tak, tak. Rocznice onieśmielają.

Łza się kręci w oku, wzruszenie ciałem delikatnie trzęsie. Ale i lęk pojawia się na horyzoncie, pełznie wężowato, ślizga się po wszystkim. Jak mówi Poeta: „każdy jubileusz przeraża”. Nie znaczy to, że nie możecie nas obsypać kwieciem, wręczać naręcza skromnych upominków, składać życzeń czy zmówić paciorka w intencji lub pograć na szamańskim bębenku. Możecie nas wenerować ile wlezie. Lecz nie w tym rzecz. Rzecz nie w celebrze i nostalgii. Nie o wspomnień czar, demokrację i łechtanie ego chodzi. Rzecz w tym aby uwydatnić i uwypuklić. Albo przynajmniej nie stargać. 

Dlatego pokażemy na co nas stać jeszcze.

Obnażymy ciut nawet, bo z mgły i galarety, śródziemnomorskiej trochę, nowe się tu rzeczy powoli wyłaniają. Powoli ale stanowczo. Muzyka ze świata, którego już nie ma. Dlatego przyjdźcie i zobaczcie. Zażyjemy stosowne medykamenta i damy z siebie na scenie wiele. Będziemy piękni, dostojni ale i przystępni. Krotochwilni ale i poważni. Otworzymy na chwilę drzwiczki ciasnych chatek serc naszych. Przyjdźcie, przyjedźcie, przylećcie nie po to aby coś nam dać albo coś od nas otrzymać.

Przybądźcie żeby z nami, zusammen, together, insieme zrobić coś dla Polski i świata...

Świetliki - informacje

Świetliki - zespół (kiedyś) młodzieżowy o profilu słowno-muzycznym. Założony przez Marcina Świetlickiego i członków zespołu TRUPA WERTERA UTRATA w 1992 roku w Krakowie.

Ideą, która przyświecała założeniu formacji, było stworzenie atrakcyjnej artystycznie formy prezentacji wierszy pana Marcina, których mroczne piękno i żarliwość, wykraczały znacznie poza tradycyjnie uznany sposób komunikowania się poety z odbiorcą. Stworzenie "nowej", piosenkowej formy, gdzie muzyka nie jest bezpłciowym, mdłym podkładem do beznamiętnej recytacji ale oddaje lub kontrapunktuje sensy i napięcia wierszy było artystycznym celem powstającego zespołu. Przyszłość pokazała, że muzyka o najogólniej rzecz ujmując tzw. alternatywnym czy post-rockowym genre, miła sercu członków zespołu, idealnie współbrzmi z wierszami pana Świetlickiego. Nie targa a uwydatnia tych wierszy rozliczne walory. Pan Marcin zaś okazał się być pełnokrwistym frontmanem-parlandzistą (to od parlando), ekspresyjnym mistrzem melodeklamacji, a sceniczna intensywność jego przekazu przeszła wkrótce do legendy.

Zobacz więcej

Artyści

Lokalizacja

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też