Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

M83

M83OpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

M83 to francuski zespół muzyczny, który niebawem będzie obchodził swoje 25-lecie. I nie było, by w tym nic wyjątkowego, gdyby nie to, że  zespół ten od początków swego istnienia serwuje nam muzykę ambient. Tym samym duet ten staje się jednym z pierwszych, który stworzył podwaliny tego gatunku. Jeśli więc jeszcze nie kojarzysz M83 – koniecznie zajrzyj do ich bio!

Kim jest M83?

Początki zespołu M83 sięgają już 2001 roku, kiedy to powstał on z inicjatywy Anthony’ego Gonzaleza. Założony w małym, francuskim miasteczku Antibes. W tym samym roku ukazała się debiutancka płyta "M83".  Mocno zakorzeniona w muzyce ambient, elektropop oraz indie – wniosła ze sobą wiele pozytywnej energii na parkiety w klubach w całej Europie. W 2005 roku do zespołu dołączył natomiast Nicolas Fromageau i choć od wtedy stali się oni duetem – bardzo często występują na scenie z muzykami grającymi na żywo. Efektem tej wieloletniej współpracy stała płyta "Before the Dawn Heals Us", przy której wziął udział także rockowy zespół Eon Megahertz. Wkrótce potem na potrzeby grupy Bloc Party Silent Alarm zremiksowali największe hity zespołów takich jak Depeche Mode.

Ambient najlepszego sortu

Zamiłowanie do muzyki ambient szczególnie mocno zaczął przejawiać się w muzyce M83 wraz z ich kolejnym, trzecim już albumem. Wydany w 2007 roku pod nazwą "Digital Shades Vol. 1" był połączeniem ambientu z elementami elektropopu. Kolejnym wielkim sukcesem zespołu okazał się krążek "Saturdays = Youth". Płyta nagrana we współpracy z Kenem Thomasem i Ewanem Pearsonem przypomina szczególnie popularny w latach 80. dream pop. Był to już piąty album zespołu, a co ciekawe – ich pierwsze własne wydawnictwo. I choć o zespole mówiło się już wcześniej – dopiero ta płyta otworzyła im drogę to międzynarodowej kariery.

M83 – międzynarodowy sukces

Kiedy w 2011 roku ukazała się płyta "Hurry Up, We're Dreaming", o M83 było już głośno za oceanem. Album ten sprawił, że zespół ten stał się jednym z najgorętszych debiutów na amerykańskim rynku muzycznym. Wkrótce potem M83 zaczęło się pojawiać absolutnie wszędzie – zarówno w telewizji, jak i na największych festiwalach. Ich występy przyciągały natomiast fanów alternatywnej muzyki elektropop, która wkrótce potem stała się hitem. Materiał z tego krążka M83 zaprezentowało również polskim fanom – na zorganizowanym w 2011 roku w Katowicach festiwalu Ars Cameralis.

Muzyka filmowa

M83 ma na swoim koncie również kilka przygód z muzyką filmową. Wszystko zaczęło się od stworzenia ścieżki dźwiękowej do filmu "Inny świat" Gillesa Marchanda, którego premiera odbyła się w 2011 roku. Następnie w 2013 roku nagrali oni muzykę do filmu "Oblivion" z Tomem Cruise'em. W tym samym roku wzięli udział w innym projekcie, tworząc ścieżkę do francuskiego filmu Yanna Gonzaleza – brata założyciela M83. W 2015 roku ukazał się kolejny film z ich muzyką – "Suburra" w reżyserii Stefano Sollimy. W Polsce zespół ten najczęściej jest kojarzony dzięki piosence "Midnight City", która w 2012 roku znalazła się w reklamie jednego z polskich piw.

M83 – najlepsze było dopiero przed nimi

Mało, który zespół potrafi utrzymać się na fali ponad dekadę – a M83 robi to już od prawie ćwierć wieku! W 2023 roku ukazał się ich najnowszy album "Fantasy". Materiał ten powstał przy współpracy z nowym członkiem zespołu –Joe Berry. To właśnie on zastąpił Nicolasa Fromageau, wydając z M83 również 3 poprzednie płyty. Zapowiedzią tej płyty stał się singiel "Oceans Niagara", w którym nie brak syntezatorowo-gitarowego brzmienia. Warto również wspomnieć, że teledysk do tej piosenki stworzył brat Anthony’ego – Yann Gonzalez. Na płycie tej znalazły się kawałki takie jak: "Water Deep", "Amnesia", "Sunny Boy" oraz tytułowy "Fantasy".

Źródło zdjęcia: FEST Festival

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Gdzie i kiedy powstał zespół M83?
Zespół powstał w 2001 roku w Antibes we Francji. Obecnie jednak tworzy i występuje on głównie w Los Angeles.
Kto należy do zespołu M83?
Skład M83 kilkukrotnie się zmieniał. Od początku tworzy go Anthony Gonzaleza. W 2005 roku dołączył do niego natomiast Nicolas Fromageau, którego następnie zastąpił Joe Berry.
Z kim tworzy muzykę M83?
Zespół miał okazję nagrać kilka utworów m.in. z legendą francuskiej muzyki elektronicznej – Jeanem Michelem Jarre’em oraz gwiazdami pokroju The Mars Volta, Franka Ocean, Dido, Goldfrapp, Blood Orange, Ladytron oraz wielu innych.
Do jakich filmów M83 stworzył muzykę?
Piosenki M93 pojawiły się w produkcjach takich jak "Oblivion" z Tomem Cruise'em (2013) oraz "Suburra" (2015).

Fani lubią też

Zobacz też