Newsletter
Home Koncerty Festiwale wROCK for Freedom - Dzień Wolności Niepodległej Białorusi

wROCK for Freedom - Dzień Wolności Niepodległej Białorusi

Organizator: SWIK Nasze Miasto Wrocław

O wydarzeniu

O wydarzeniu

Festiwal wROCK for Freedom zaprasza na specjalny koncert Dzień Wolności Niepodległej Białorusi! 25 marca z okazji białoruskiego Dnia Wolności w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze wystąpią reprezentanci niezależnej sceny białoruskiej - Warsaw Freedom Orchestra - pierwsza białoruska orkiestra na emigracji oraz indie popowy zespół NaviBand. Dzień Wolności Niepodległej Białorusi bilety na koncert wROCK for Freedom już dostępne.

DZIEŃ WOLNOŚCI to nieuznawane przez rząd Aleksandra Łukaszenki święto. Upamiętnia ono powstanie niepodległego państwa białoruskiego po podpisaniu traktatu brzeskiego, na mocy którego 25 marca 1918 roku oficjalnie ogłoszono powstanie niezależnego państwa Białoruskiej Republiki Ludowej. Dzień Niepodległości Białorusi obchodzony jest 25 marca nieoficjalnie przez białoruską opozycję.

Warsaw Freedom Orchestra

Pierwsza białoruska orkiestra na emigracji, w skład której wchodzą muzycy zmuszeni do opuszczenia Białorusi przez autorytarny reżim. Orkiestra została założona przez znanego działacza kulturalnego i muzyka Sierżuka Długosza w marcu 2021 roku w Warszawie. W ciągu dwóch lat istnienia Warsaw Freedom Orchestra zagrała 4 recitale, brał audział w różnych festiwalach, programach i projektach twórczych, występowała zarówno w salach koncertowych, jak i w telewizji. Repertuar orkiestry stanowią dzieła kompozytorów białoruskich od epoki baroku do XX wieku. Znane hymny, polonezy, marsze i pieśni, dzieła współczesnych kompozytorów, a także wiele opracowań popularnych białoruskich piosenek.

NaviBand

NaviBand to indie pop / indie folk zespół z Białorusi. Obecnie przebywa w Warszawie. Po protestach politycznych 2020 roku zespół został zakazany na Białorusi i zmuszony do opuszczenia kraju.  Obecnie aktywnie koncertują w miastach Polski, Czech, Niemiec, Litwy, Łotwy z koncertami wspierającymi ofiary wojny na Ukrainie.

 Jasne głosy, mieszanka popowych melodii z motywami folklorystycznymi, instrumenty akustyczne z syntezatorami i automatami perkusyjnymi w formacie trio.  Od nastrojowych i emocjonalnych ambientów wokalnych po melodyjne popowe utwory.

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźŚląskieWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn