Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Koncerty Rock ProGGnozy: Brzeg, Hipgnosis, ProAge

ProGGnozy: Brzeg, Hipgnosis, ProAge

Organizator: Fundacja Studentów i Absolwentów AGH w Krakowie

ProGGnozy: Brzeg, Hipgnosis, ProAgeO wydarzeniu

O wydarzeniu

Wielowymiarowy, precyzyjnie zaaranżowany spektakl muzyczny w Klubie Zaścianek! ProGGnozy: Brzeg, Hipgnosis, ProAge bilety już w sprzedaży. 

 

18:00 - wejście

19:00 - start

Hipgnosis

Muzyki tej nie można jednoznacznie sklasyfikować, jak napisano w jednej z recenzji jest ona „wypadkową tysiąca wpływów, kultury słuchania, otwartości na samego siebie i ludzi wokoło". 

Od 15 maja 2006 roku, kiedy wyszła debiutancka płyta SKY IS THE LIMIT, można odbyć niezwykłą podróż wraz z HIPGNOSIS.

Choć przymiarki trwały już rok wcześniej, zespół powstał ostatecznie w Krakowie w 2005 roku. Muzycy współpracowali z wieloma innymi zespołami, ale HIPGNOSIS jest dla nich „punktem zero" i ponownymi narodzinami. W czasie koncertów na próżno oczekiwać zbyt wielu zapowiedzi ze sceny i prób werbalnego kontaktu z odbiorcami - jak twierdzą muzycy, nie chcą ani publiczności, ani siebie rozpraszać.

„SKY IS THE LIMIT", debiut fonograficzny HIPGNOSIS, powstał między marcem a wrześniem 2005 roku. Aby zachować pełną artystyczną i finansową kontrolę muzycy zrezygnowali wtedy z propozycji podpisania kontraktu z Universal Music Poland.

1 pażdziernika 2007 roku ukazał się album „STILL UMMADELLING", zarejestrowany podczas koncertu w Radio Kraków. Zawierał on także premierową (studyjną) piosenkę „Wherever The Angels Fall”. Znany z debiutu materiał został przedstawiony w bardziej rockowych, odmiennych wersjach.

W 2011 roku ukazał się album „RELUSION”, spójna wypowiedż na temat (wszelkich) religii i duchowej strony życia człowieka, zainspirowany książką Richarda Dawkinsa "Bóg Urojony". 

15 listopada 2021 roku ukazał się najnowszy materiał pod tytułem „VALLEY OF THE KINGS”, który na dwóch CD zawiera 96 minut muzyki. To kolejna spójna opowieść, tym razem o życiu człowieka od narodzin do … no właśnie, dokąd? Do śmierci, czy jednak dłużej…? A może zależy to tylko od tego, w co wierzymy? 

W 2023 roku, w sierpniowym numerze polskiego miesięcznika „Teraz Rock”, płyta „VALLEY OF THE KINGS” została uznana jako jedna z 50 najważniejszych w historii polskiej muzyki progresywnej.

 

MUZYCY:

SŁAWEK „SEQ” ZIEMISŁAWSKI – perkusja, instrumenty klawiszowe, elektronika;  

ANNA „KUL” BATKO - vocal;                    

PIOTR „PITU” NODZEŃSKI - bas, vocals;

PRZEMEK „PRZEMO” NODZEŃSKI – vocals;

PRZEMEK „IJON” PIEKARZ – instrumenty klawiszowe;

FILIP „GODDARD” WYRWA – gitary.

Brzeg

Brzeg to krakowsko - katowicki zespół łączący brytyjskie myślenie o muzyce progresywno-rockowej, różne style muzyczne i polskie teksty. W obecnym składzie gra od 2021 roku i wydał album koncepcyjny •—•—•— w maju 2022. Album został stworzony we współpracy z artystą wizualnym Wó.

•—•—•— jest koncepcyjnym nagraniem progresywno rockowym, polirytmicznym, wielowątkowym i nieoczywistym. Jest jednym utworem, podzielonym na osiem rozdziałów. Każdy rozdział opowiada o innej fazie radzenia sobie z trudnym doświadczeniem. Teksty utrzymane są w formie rozmowy - ze starym przyjacielem, ale również z samym sobą.

 

Tomasz Dziedzic - gitary, wokal

Andrzej Łysek - gitara basowa

Łukasz Jura - instrumenty klawiszowe

Sławomir Berny - perkusja

ProAge

PROAGE rozumie muzykę w swój niepowtarzalny sposób i dlatego też utwory są niepowtarzalne , a całość trudno dokładnie sklasyfikować . Pomysły, emocje, pewien rodzaj smutku i refleksji w tekstach działających na wyobraźnię dopełniają dźwięki płynące z głośników.

Jednak fani i krytycy uznali, ze zespół zalicza się do nurtu prog-rocka.

Znak rozpoznawczy zespołu to ekspresyjny wokal, niebanalne teksty, pięknie współbrzmiący duet gitara-klawisze oraz solidna sekcja rytmiczna. Cała twórczość znajduje się na wszystkich platformach streamingowych. Zespół ma w swoim dorobku dwie EP-ki, dwa wydawnictwa koncertowe oraz 4 albumy:

— Odmienny Stan Rzeczywistości

— MPD

— 4 Wymiar

— Coelum

 

20.03.2024 r. ukaże się kolejny album PROAGE noszący tytuł „Purgatorium”

„Purgatorium" to kontynuacja opowieści rozpoczętej na poprzednim albumie „Coelum", stylistycznie jednak bardziej nawiązuje do wcześniejszego albumu „4 Wymiar". PROAGE na swoich pięciu wydanych albumach udowadnia, że ich płyty to nie tylko zbiory utworów, ale prawdziwe opowieści muzyczne, w które Filosek, Mikrut, Walczyk, Jelonek i Simiński, zabierają nas już od 2008 roku. 

Najnowszy album zespołu PROAGE „Purgatorium", przenosi słuchaczy w muzyczną podróż przez mroczne zakamarki ludzkiej duszy. To historia człowieka, który zakończył życie i musi odnaleźć się w niezrozumiałej dla niego rzeczywistości. Na piątym albumie PROAGE dominuje rock progresywny, jednak zespół sięga również po elementy muzyki klasycznej czy elektroniczne brzmienie.

 

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też