Kościółek na Pęksowym Brzyzku
Drewniany kościółek pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej jest najstarszym tego typu zabytkiem w Zakopanem. Pierwsza część kościoła została wybudowana w 1847 roku przez Sebastiana Gąsienicę Sobczyka wspieranego przez okolicznych mieszkańców.
Po wejściu zaskakuje bardzo niskie jak na kościół sklepienie i mrok panujący wewnątrz. Proste, wykonane w surowym drewnie wnętrze jest bardzo urokliwe. Dobrze wkomponowują się w całość neobarokowe ołtarze wykonane przez ludowego rzeźbiarza Wojciecha Kułaka Wawrzyńcoka. Malowana na szkle Droga Krzyżowa wykonana została współcześnie przez Ewelinę Pęksową. We wnętrzu znajduje się ponadto kilka interesujących dzieł dziewiętnastowiecznej sztuki ludowej – wśród nich obraz przedstawiający świętego Pawła spadającego z konia, a także dzieła artystów współczesnych – bogato zdobione zasłony mens ołtarzowych wykonane przez Karola Kłosowskiego i Marię Bujakową.
Swoje obecne imię kościół otrzymał dopiero w latach trzydziestych XX wieku, wcześniej nosił imię św. Klemensa. „Pęksowy”, gdyż grunt pod cmentarz podarował Jan Pęksa, zaś „brzyzek” oznacza w gwarze urwisko nad potokiem, a za cmentarzem zaczyna się urwisko nad Cichą Wodą). Na terenie otaczającym kościół znajdują się także zabytkowa Kaplica Gąsieniców oraz Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.
Muzyka na Szczytach koncerty 2018! Muzyka na Szczytach bilety dostępne na eBilet!