Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Kanye West

Kanye West

Kanye WestSzczegółyOpisWydarzeniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
47 lat
data urodzenia:
08.06.1977
miejsce urodzenia:
Atlanta, Stany Zjednoczone
dyscyplina:
Raper, piosenkarz pop, producent muzyczny i projektant mody
social media:

Opis

Kanye West to amerykański raper, twórca piosenek i producent muzyczny. Wprowadził wiele nowatorskich pomysłów do hip-hopu, a także jako jeden z pierwszych zaczął tworzyć w stylu odmiennym niż gangsta rap. Kanye West urodził się w 1977 roku w Atlancie w stanie Georgia. Po rozwodzie rodziców zamieszkał z matką w Chicago. Już w dzieciństwie pisał teksty, rapował i komponował. Jego mentorem był DJ i producent No I.D, który pokazał mu, jak samplować. Dostał się na studia, ale szybko z nich zrezygnował, aby rozwijać karierę muzyczną. Na początku produkował albumy innych artystów, które odnosiły coraz większe sukcesy. Później stworzył grupę raperów Go-Getters, z którą wydał album „World Record Holders” w 1999 roku.

 

Od 2000 roku zaczął pracować dla wytwórni Roc-A-Fella Records. Przełomem w jego karierze była produkcja albumu Jaya-Z „The Blueprint”, który odniósł duży sukces komercyjny. Ponadto tworzył piosenki dla artystów takich jak Ludacris, Alicia Keys czy Janet Jackson, jednak marzył o zostaniu raperem. W 2004 roku wydał swój debiutancki album - „The College Dropout”, który znalazł się na 2. miejscu Billboard 200, a singiel „Through the Wire” utrzymywał się na liście Billboard Hot 100 przez pięć tygodni. West otrzymał 3 statuetki Grammy, w tym za piosenkę „Jesus Walks”. Niedługo później założył własną wytwórnię - „GOOD music”.

 

Do pracy nad swoim kolejnym albumem Kanye zaangażował orkiestrę oraz kompozytora Jona Briona, pragnąc poszerzyć granice hip-hopu. Rezultatem były kolejne trzy nagrody Grammy, w tym za piosenki „Gold Digger” oraz „Diamonds from Sierra Leone”.

Jego trzeci album „Graduation”, jak i wszystkie późniejsze, okazał się sukcesem. Łącznie artysta zdobył aż 21 statuetek Grammy. Ostatnia płyta - „Ye” ukazała się w 2018 roku, a w planach jest kolejna - „Yandhi”. W 2015 roku West jako jedyny raper w historii nagrał piosenkę z Paulem McCartneyem - „Four Five Seconds”.  

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też