Ośrodek Kultury Andaluzja

Ośrodek Kultury Andaluzja

Początki istnienia Ośrodka Kultury Andaluzja w Piekarach Śląskich sięgają końca lat 50. Najpierw instytucja nosiła nazwę “Dom Socjalny” i miała pełnić funkcję domu kultury działającego przy Kopalni Andaluzja. W 1960 roku inwestycja została ukończona i tym samym uzyskano pozwolenie na użytkowanie obiektu. Przekształcono go w Zakładowy Dom Kultury Andaluzja. Pierwszym kierownikiem nowej instytucji został Henryk Lewicki. W Domu Kultury w Piekarach Śląskich szybko zaczęły swoją działalność zespoły, sekcje, koła zainteresowań. Wśród nich znajdowały się: zespoły baletowe, gitarzystów, akordeonistów, orkiestry dętej, koło fotograficzne. Oprócz wymienionych w Zakładowym Domu Kultury swoją siedzibę znalazł, pochodzący z Brzozowic, Śląski Chór Górniczy “Polonia Harmonia” o bogatych tradycjach i imponującym dorobku artystycznym. Kolejnym kierownikiem obiektu został Jerzy Muller. W tamtym czasie w Domu Kultury odbywało wiele imprez kulturalnych, koncertów, wystąpili tam np.: Andrzej Rosiewicz i Marek Grechuta. 

 

Ważną datą w historii obiektu jest 1 sierpnia 1997 rok, kiedy to Zakładowy Dom Kultury Andaluzja przejął Urząd Miasta Piekary Śląskie i przekształcił go w Ośrodek Kultury Andaluzja. Dyrektorem instytucji został wtedy Janusz Bugiel, który przyczynił się do wzbogacenia oferty kulturalnej Ośrodka. 

Ośrodek Kultury Andaluzja — wydarzenia

W Ośrodku Kultury Andaluzja odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych. Na deskach instytucji wystąpiły teatry, między innymi “Zwierciadło” z Łodzi, Współczesny Teatr Muzyki i Gestu – Compagnie de L’idiot z Nancy, dając przedstawienie pt. “Alfabet”. Wyjątkową imprezą były także Igrzyska Kulturalne, w których uczniowie okolicznych szkół podstawowych wykazali się swoimi zdolnościami w różnych dziedzinach twórczości artystycznej. Do cyklicznych imprez Ośrodka Kultury Andaluzja wpisały się również wernisaże wystaw fotografii artystycznej,  malarstwa, rysunku, grafiki i plakatu. Swoje wystawy w Ośrodku mieli między innymi: Antoni Kreis, Krzysztof Szafraniec, Roman Holewa, Jolanta Glińska, Agnieszka Wawro, Anna Siudeja.

Ośrodek Kultury Andaluzja w Piekarach Śląskich — koncerty 

W Ośrodku Kultury Andaluzja w Piekarach Śląskich odbyło się wiele koncertów największych artystów. Zagrali tam: Krzysztof Daukszewicz, Jose Tores, Tomasz Szwed, Kuba Sienkiewicz, Wojciech Waglewski i Mateusz Pospieszalski z zespołem Voo Voo. Ówczesny dyrektor Ośrodka Kultury Andaluzja – miłośnik jazzu – rozszerzył ofertę muzyczną zakładając “Jazz Club Andaluzja”. Z jego inicjatywy zrodziły się wówczas również obchody Święta Irlandii. Tradycją stały się koncerty zespołu Carrantuohill z Żor grającego ludową muzykę irlandzką.

Ośrodek Kultury Andaluzja — bilety

Ośrodek Kultury Andaluzja w Piekarach Śląskich posiada niezwykle bogatą ofertę wydarzeń artystycznych. Sprawdź dostępne bilety!

 

FAQ: 

  • Gdzie znajduje się Ośrodek Kultury Andaluzja?
    Ośrodek Kultury Andaluzja znajduje się przy ulicy Oświęcimskiej 45 w Piekarach Śląskich.

  • Jakie wydarzenia odbyły się w Ośrodku Kultury Andaluzja?
    W Ośrodku Kultury Andaluzja w Piekarach Śląskich regularnie odbywają się zajęcia: Fit Kid, Aktywny Maluch, aerobik, Aikido i Shinkendo, joga. Oprócz tego w Ośrodku odbyły się takie wydarzenia jak: spektakl “Egzystencja” w wykonaniu teatru tańca “Cordis”, Pokaz Filatelistyczny zorganizowany przez Terenowe Koło Związku Filatelistów i wiele innych.

  • Kiedy został utworzony Ośrodek Kultury Andaluzja?
    Początki Ośrodka Kultury Andaluzja w Piekarach Śląskich sięgają końca lat 50. W 1960 roku instytucja uzyskała pozwolenie na użytkowanie obiektu i została przekształcona w Zakładowy Dom Kultury Andaluzja.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Ośrodek Kultury Andaluzja
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia w tym miejscu
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

Adres

Oświęcimska 45
41-940 Piekary Śląskie

Wydarzenia w obiekcie

Zakończone wydarzenia w obiekcie

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/