Pola Nuda
Opis
Polska scena muzyczna co chwila zaskakuje nas nowymi artystami, którzy pojawiają się ze swoimi utworami, jak grzyby po deszczu. Można więc śmiało powiedzieć, że nie grozi nam nuda... A przynajmniej nie taka jak myślisz! Przedstawiamy Julię Woronowicz, znaną również jako Pola Nuda, której muzyka sprawi, że nie będziesz się nudzić!
Kim jest Pola Nuda?
Pola Nuda, czyli Julia Woronowicz to młoda artystka pochodząca z Warszawy, która stała się popularna dzięki współpracy z innymi, warszawskimi artystami młodego pokolenia. Mowa o artystach takich jak Franek Warzywa, Bogdan Sekalski, Rycerzyki, którzy stworzyli w stolicy Polski całkiem nowe środowisko muzyczne. Dlaczego? Będący od lat jedną wielką paczką przyjaciół, wyglądają i brzmią bowiem, jakby zostali wyjęci rodem z PRL-u, co bardzo szybko stało się ich znakiem rozpoznawczym. Ubrani w oldschoolowe stroje, nie tylko wyglądają, ale i brzmią jak z tamtej epoki. Działający na scenie muzycznej od 2020 roku, powoli zaczynają stawać się coraz bardziej rozpoznawalni.
Co wiemy o Pola Nuda?
Pola Nuda to pseudonim artystyczny Julii Woronowicz, która nie bez powodu nawiązuje do anglojęzycznego słowa "Poland". Pytana w wywiadach o to, czy jej zdaniem w Polsce wieje nudą, uchyla się od odpowiedzi. Nudy nie zastaniemy jednak w jej utworach, czy teledyskach. Co więcej, artystka w życiu prywatnym jest równie kreatywna, co i na scenie. Studentka warszawskiego ASP wyróżnia się bardzo specyficznym stylem – nie tylko muzycznym. Jednak w przeciwieństwie do reszty ekipy, na której fali popularności wypłynęła, Julia ma znacznie większe doświadczenie muzyczne. Z muzyką ma bowiem do czynienia już od najmłodszych lat. Jako mała dziewczynka uczyła się gry na fortepianie i skrzypcach, a nawet i śpiewała w jednym z warszawskich chórów.
Ponadto artystka wyróżnia się także swoim scenicznym "imidżem". Pod opakowaniem słodko-landrynkowej dziewczynki, zaciekle walczy bowiem z uprzedzeniami oraz genderowymi stereotypami, które dość ostro krytykuje w swoich tekstach. Jej teksty małą drugie dno i w żartobliwy sposób nawiązują do sytuacji w kraju pełnym seksizmu i patriarchatu. Nie brak w nich jednak odrobiny fantazji i nawiązań do popkultury. Nic więc dziwnego, że w 2021 roku otrzymała ona prestiżową nagrodę "Artystyczna Podróż Hestii". Jak sama natomiast mówi, projekt pod nazwą Pola Nuda nie jest bezterminowy, a jego datę końcową wyznaczyła na 11 listopada 2030 roku. Tu pojawia się zatem pytanie, czym zaskoczy nas później.
Z miłości do sztuki
Muzyka nie jest jednak jedyną jej pasją. Piosenkarka dużo czasu poświęca także malarstwu i rzeźbiarstwu. Warto również wspomnieć, że zorganizowała ona własną wystawę, na której zaprezentowała swoje dzieła. Zorganizowana w warszawskiej galerii Lokal30 pod tytułem "Polska 2410", prezentowała historię naszego kraju okiem artystki. W trakcie wystawy można było obejrzeć autorskie płótna, rzeźby oraz teksty, które opowiadały o losach fikcyjnych Słowianek-Amazonek z Mazowsza. Będące wytworem wyobraźni piosenkarki, opowiadały o tym, jak Polska mogłaby wyglądać, gdyby władały nią kobiety. Punktem kulminacyjnym wystawy stał się natomiast ogromny obraz zatytułowany "Wojna biało-czerwona", który stał się jej parafrazą dzieła Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Zamiast Krzyżaków i armii polskiej, można było na nim ujrzeć kibiców piłkarskich, policję, a nawet i papieża.
Jaką muzykę tworzy Pola Nuda?
Artystka zdecydowanie należy do grona gwiazd, które raczej stronią od wywiadów i udzielania prasie informacji o sobie i swoim życiu prywatnym. Dzięki temu jest ona oceniania głównie przez pryzmat muzyki, jaką tworzy. w jej utworach dominuje przede wszystkim electropop, dance i lo-fi. Nic więc dziwnego, że jej piosenki brzmią jak muzyka pop odtwarzane ze starej kasety. W jej tekstach nie brak natomiast dużej ilości humoru, co można usłyszeć w kawałkach "Wyspa cnoty", "Czekam na Polę”, "Królewna z bursztynu" oraz "Przyjaciółka".
Wydarzenia
Brak aktualnych wydarzeń