Na czasie

agnieszka-chylinskalil-tracyopener-festivaldawid-podsiadlopiotr-rubik-trasato-krakow-tworzy-metamorfozy

Variete

Organizator: SWIK Nasze Miasto Wrocław

VarieteO wydarzeniuArtyści

O wydarzeniu

Variete - "Dziki książę" we Wrocławiu! Stary Klasztor zaprasza 27 października do Sali Witrażowej na koncert w ramach trasy promującej nową płytę zespołu. Album był nominowany do Fryderyków 2022 w kategorii "Piosenka Poetycka i Literacka".  Variete bilety na koncert już w sprzedaży.

Variete - "Dziki książę" - koncert we Wrocławiu

"Dziki książę" wciąga jak 10 odcinkowy serial. Nie ma w Polsce zespołu, który z taką konsekwencją przeciwstawiałby się swojemu wcześniejszemu, w tym wypadku, zimno falowemu, wizerunkowi. Z każdą kolejną płytą muzyka Variete gubi ciężar pierwszych produkcji i zyskuje hipnotyczny powab. Autostrady południa, upał dzielnice Warszawy, poszukiwanie piękna -

esencjonalne i wyrafinowane opowieści tkane przez zespół, robią ze słuchaczem to, co powinna robić sztuka: skłaniają do refleksji i pozostawiają trudno zmywalny ślad.

 

Zespół zadebiutował w Jarocinie w 1984 roku. Choć Variete jest uznawane za prekursora nurtu cold-wave w Polsce, to muzyka grupy z każdą kolejną płytą ewoluowała, oddalając się od "zimnej fali" w kierunku nowych brzmień, inspiracji trip hopem i ambitną elektroniką.

 

Wokalistą, autorem tekstów i liderem Variete jest Grzegorz Kaźmierczak, poeta, którego wiersze stanowią oś twórczości grupy.

 

Zespół często współpracował z osobistościami polskiego jazzu od Andrzeja Przybielskiego ("Variete" ), przez Mikołaja Trzaskę ("Koncert – Teatr STU”), Wojciecha Jachnę ("Piosenki Kolonistów", 2013), po Kubę Więcka (album "Nie wiem").

 

Na nowej płycie "Dziki książę" usłyszymy wybitnego litewskiego saksofonistę jazzowego Jana Maksimowicza.

 

Variete jest cenione nie tylko w środowisku muzycznym i literackim, ale również w środowisku teatralnym. Zespół wydał dwa albumy koncertowe zarejestrowane w teatrach: "Koncert – Teatr STU" z 1993 roku oraz "PPA. Wrocław 2015". Ten ostatni, to album zarejestrowany podczas premiery spektaklu "Bal, czyli wieczór zapoznawczy. Gra zespół Variete", która miała miejsce na

Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

 

Zespół Variete gra w składzie:

  • Grzegorz Kaźmierczak – śpiew, elektronika
  • Marek Maciejewski – gitary
  • Marcin Karnowski – perkusja
  • Grzegorz Korybalski – bas

Artyści

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też