Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemfestivaland-by-the-mfame-mmasunrise-festival
Home Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka

Pomysły na Dzień Babci i Dziadka
Dzień Babci i DziadkaOpisPolecaneKlasykaKoncertyTeatrMłodzi dziadkowieCo w lutym?

Przygotowaliśmy zestaw wyjątkowych wydarzeń, które doskonale się sprawdzą jako prezent dla Babci i Dziadka. Prezentujemy wydarzenia, które z pewnością się sprawdzą. Polecamy bilety na najlepsze spektakle teatralne, pasjonujące widowiska, wystawy czy kabarety. Mamy wejściówki na każdą kieszeń.

Przy zakupie wybierz wygodną dostawę do domu lub paczkomatu! Fizyczny bilet to nie tylko wyjątkowy prezent, ale i piękna pamiątka.

 

Polecane

Klasyka

Koncerty

Babcia i dziadek to wyjątkowe osoby w życiu każdego wnuka. Pełnią ważną rolę i kojarzą się z ciepłem domowego ogniska. To właśnie dziadkowie rozpieszczają wnuczęta, pomagają w opiece, oddają serce dzieciom swoich dzieci. Można liczyć na nich w każdej sytuacji – wspierają dobrym słowem, gestem. Zasługują na szczególne wyróżnienie i podziękowanie. Dzień Babci i Dzień Dziadka to najlepsza okazja do tego, aby to uczynić.

Choć dziadkom warto okazywać miłość, szacunek i serce przez cały rok, w te szczególne dni - Dzień Babci i Dziadka - dobrze jest złożyć życzenia i wręczyć im prezent, który sprawi radość, a może nawet wywoła łzy wzruszenia.

Historia święta Babci i Dziadka

Dni Babci i Dziadka w Polsce obchodzone są od stosunkowo niedawna. W 1964 roku Tygodnik "Kobieta i Życie" wyszedł z inicjatywą podziękowania wszystkim babciom za miłość i serce oddane wnuczkom i wnukom.

Rok później to "Tygodnik Poznański" podtrzymał ideę i zainaugurował święto podczas występu artystki – Mieczysławy Ćwiklińskiej – w przedstawieniu Alejandro Casona Drzewa umierają stojąc. Obchodziła wówczas 85 urodziny i otrzymała od organizatorów prezent – ogromny tort z napisem "Dla babci" oraz kwiaty. Usłyszała wtedy, że 21 stycznia obchodzi się w Poznaniu Dzień Babci. Pomysł podchwycił również warszawski "Express Wieczorny", który ogłosił święto rok później. Od tamtej pory w całej Polsce celebrowane jest święto jednej z najważniejszych osób w każdej rodzinie.

Obchody Dnia Dziadka rozpoczęły się nieco później, bo w latach 70. Konkurs na ustalenie daty dla tego święta ogłosiła Telewizja Polska. Pierwszą z propozycji był 30 maja – dzień urodzin Mieczysława Fogga, jednak termin ten został odrzucony. Dzień Dziadka zaczął być obchodzony zaraz po Dniu Babci, czyli 22 stycznia. Istnieje teoria, że święto to przywędrowało do Polski z Ameryki w latach 80. XX wieku.

Pomysł na ustanowienie wspólnego Dnia Babci i Dziadka miał papież Jan Paweł II. Chciał on, aby święto to miało miejsce 26 lipca, w dniu imienin dziadków Jezusa, a rodziców Matki Bożej Maryi, czyli Joachima i Anny. Uznano jednak, że wakacyjny termin uniemożliwi maluchom, dzieciom w wieku szkolnym i ich opiekunom organizację wydarzeń w przedszkolach i szkołach. Wspólne składanie życzeń ma wyjątkowy urok, dlatego data ta nie przyjęła się.

Kiedy wypada Dzień Babci i Dziadka?

Dzień Babci w Polsce zawsze obchodzony jest tego samego dnia – 21 stycznia, natomiast święto dziadka przypada na kolejny dzień i jest to 22 stycznia

Święta te mają na celu wyróżnienie i docenienie osób starszych, a także wzmocnienie kontaktów rodzinnych. Życzenia ukochanym babciom i dziadkom składają wnuki – bez względu na to w jakim są wieku. 

Przedszkola i szkoły organizują z tej okazji przedstawienia, których celem jest łączenie pokoleń zaangażowanie seniorów do spędzenia czasu z młodszym pokoleniem.

Dzień Babci i Dziadka na świecie

Babcie i dziadkowie obchodzą swoje święta na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Włoszech, Turcji i Wielkiej Brytanii dzień ten nazywa się National Grandparents Day (Narodowe Święto Dziadków).

Narodowy Dzień Dziadków, czyli National Grandparents Day w USA to święto o charakterze państwowym – ma nawet własny hymn, a także symbol – kwiat niezapominajki, który – co ciekawe – przypisany jest do święta babci i dziadka także we Włoszech. Ci z kolei obchodzą święto podczas Dnia Aniołów Stróżów w kościele katolickim. Stanowi to symbol troski, którą dziadkowie otaczają wnuków.

Babcie świętują w tym samym terminie w Bułgarii i Brazylii, z kolei w Hiszpanii Dzień Babci i Dziadka przypada na 26 lipca. We Francji celebracja przypada na marzec, natomiast w Japonii Dzień Szacunku dla Starszych wypada 14 września.

Dzień Babci i Dziadka - życzenia i wierszyki

Prezent na Dzień Babci i Dziadka nie musi być czymś drogim i pokaźnym – nestorzy rodziny ucieszą się najbardziej z tego, że są docenieni i potrzebni. Wzruszy ich własnoręcznie wykonana laurka, zaśpiewana przez malucha piosenka lub wyrecytowany prosto z serca wierszyk.

Dziadkowie i babcie doceniają drobne gesty – ucieszą się z pysznej kawy, dobrej czekolady, bukietu kwiatów, kosmetyków. Przede wszystkim docenią jednak obecność i pamięć.

Prezenty na Dzień Babci i Dziadka

Ukochana babcia i dziadek zasługują na najwspanialszy prezent. Z pewnością będą zadowoleni z zaproszenia na przedstawienie, domowego ciasta lub drobnego upominku. Dla rodziców, którzy wspólnie z dzieckiem planują przygotować dla dziadka i babci coś wyjątkowego – proponujemy bilet na niezwykłe wydarzenie, które odbędzie się dokładnie w dniu święta lub w bliskiej okolicy.

Zobacz też