Róża

Róża

Zespół Róża można spokojnie nazwać polską supergrupą muzyczną. Trzyosobowy, młody band złożony jest bowiem z Szymona Lechowicza, lidera nieistniejącej już grupy Sorja Morja, Małgorzaty Penkali z Enchanted Hunters, jak i Kamila Hordyńca z zespołu Wilga. W międzyczasie cała wymieniona trójka udzielała się również w ruchomym, jeżeli chodzi o skład, działającym w sposób spontaniczny kolektywie o nazwie Polonia Disco, który stawia sobie za cel odczarowanie utworów disco polo przez artystów powiązanych z niezależną sceną.

Róża - co to za zespół?

Chociaż zespół Róża jest nowym składem na naszej rodzimej scenie to tworzą go artyści, którzy zdecydowanie nie zaliczają się do debiutantów. Na ich płycie znajduje się osiem kompozycji autorskich, które łączą w sobie brzmienie brytyjskiego postpunku, amerykańskiego indie rocka, alternatywnego r'n'b oraz synth popu. Pośród nich znalazła się Róża - był to pierwszy z utworów, nad którym zaczęła się praca w omawianym zespole. Jest to utwór balladowy i bardzo delikatny, romantyczny i poetycki. Czyli posiada wszystkie te cechy, które pojawiają się także w innych kompozycjach. Jest to piosenka w tematyce niezbyt jednoznacznej relacji, o dość toksycznym flircie, który bardzo pociąga, niemniej jednak niekoniecznie jest to dla nas zdrowe. 

Płyta "Bu''

Płyta nosząca nazwę "Bu'', to bardzo dobrej jakości pop. Finezyjny, elegancki i mający spory przebojowy potencjał. Chwytliwe oraz proste melodie przepełnione są aranżacyjnymi niuansami świadczącymi o bardzo dobrym warsztacie oraz dużym osłuchaniu samej grupy, ale także najważniejszego z realizatorów i producentów, czyli Mateusza Danka. Imponujące są dobrze dopracowane oraz zaaranżowane wokalne partie. Wymienność wokali Lechowicza i Penkalii to jedna z największych zalet tejże płyty.

 

Premiera krążka "Bu'' miejsce ma w chwili, gdy nie wybrzmiały jak dotąd echa burzliwej dyskusji na temat zwiększenia liczby polskich utworów w playlistach radiowych. Repertuar zespołu Róża, stanowi doskonały argument na słuszność tej koncepcji, mogący przekonać każdego, kto wpadnie w panikę na myśl o dostrzegalnej roli rozrywkowej muzyki w eterze. "Bu'' jest wręcz materiałem skrojonym pod emisję radiową. Krótkie utwory mające tradycyjny podział na refren oraz zwrotkę, potrafią odświeżyć wątki przebojowe muzyki z lat osiemdziesiątych oraz dziewięćdziesiątych, uszlachetniając je twistem współczesnym (motywy trapowe w dwóch piosenkach wieńczących ten krążek). 

Grupa Róża - motywy przewodnie 

Brak pewności siebie, obawa przed realizowaniem swoich marzeń, wahania nastrojów, bojaźliwość, trudności w zakresie podejmowania decyzji, zatracenie w swoich uczuciach - Róża potrafi sięgnąć do ciągle uważanych za wstydliwe emocji. Oswaja je za pomocą błyskotliwości czy żartu z pozoru prostego spostrzeżenia. 

 

W tanecznym utworze "Toporze'' z napięciem pomiędzy bohaterami tej piosenki radzi sobie niczym z rzuconym wcześniej urokiem, na zasadzie spluń i się odwróć, a złe na pewno odejdzie. Muzyczna oraz literacka warstwa "Bu'' pokazują, iż chęć dbania o swoją psychiczną kondycję jest ważniejszą wartością, aniżeli potrzeba przełamywania granic czy kontestacji. Pomimo tego typu deklaracji, grupa Róża potrafi także pokazywać kły i nagrywać zjadliwe utwory przepełnione buntowniczym temperamentem. 

 

Piosenka "Oczy'', jakkolwiek kuriozalnie nie miałoby to zabrzmieć, stanowi odważną deklarację strachu. Lechowicz śpiewa przecież "Wszystkim tchórzom cześć''. Nie jest to jednakże wyłącznie apologia naszych słabości. W drugiej ze zwrotek występują wersy, które odsyłają wprost do wyliczanki o charakterze patriotycznym "Kto ty jesteś''.  

 

Także pod muzycznym względem to jedna z najmocniejszych chwil na krążku, podsumowana za pomocą gromkiego puzonowego przedęcia goszczącego tylko w tymże utworze Darka Sprawki. "Oczy'' są laureatem pierwszej z edycji konkursu songwriterskiego imienia Roberta Brylewskiego. I w wypadku tego utworu, Brylewski wydaje się być jak najbardziej odpowiednim patronem.

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Róża: Jakub Skorupa, Martin Lange, Czechoslovakia, Szczyl, Kacperczyk, Patryk Pietrzak, Kuba Dąbrowski, Marie, Franek Warzywa, Ralph Kamiński, OvE, Midsommar, Oysterboy, Wolska, Atlvnta, Rubens, WaluśKraksaKryzys, Faustyna Maciejczuk, Michał Anioł, Kwiaty, Julia Wieniawa, Ikarus Feel, Kamil Hussein,

 

Róża - Frequently Asked Question

  • Młody trzyosobowy zespół Róża składa się z Małgorzaty Penkalli znanej z Enchanted Hunters, Szymona Lechowicza, masterminda nieistniejącej już grupy Sorja Morja, jak i Kamila Hordyńca należącego niegdyś do grupy Wilga.
  • Nosi ona nazwę "Bu''.
  • Motywy przewodnie tej grupy, to: zatracenie w swoich uczuciach, bojaźliwość oraz trudności w podejmowaniu decyzji.
  • Pierwsza piosenka nosiła tytuł "Róża".
show more... hide

Fan Alert

expand hide

Róża
Inform me about the tickets sale to this artist's other events
You signed up to the FAN ALERT
You are already signed up to this FAN ALERT

By indicating your e-mail address and simultaneously sending it to us you confirm that you agree to receive from eBilet Polska Sp. z o.o. certain commercial information included in marketing materials we send electronically, and concerning our and our business partners’ products and services. In order to provide our services we will process your personal data consisting of the e-mail address you indicated. You may withdraw your consent at any time without giving a reason; however, the withdrawal of such consent shall not affect the legality of the data processing carried out under the consent so granted prior to its withdrawal. Detailed information about GDPR, including your rights to erasure, adjustment, transfer, access, objection may be found in the Privacy policy
Regulations for the Provision of Electronically Supplied Services is available here
We protect your privacy

We use cookie files and related technologies, and we process your data to ensure that the contents that you see better match your needs. Once you consent to the processing of your data, finding on eBilet exactly what you are searching for will become easier.Your data will be controlled by eBilet Polska sp. z o.o as well as our Trusted Partners Facebook privacy policy, Google Advertising Products privacy policy, partner list with whom we collaborate on a regular basis. We process your data in accordance with our Privacy Protection Policy, and in order to enable the following: Storage of and access to information on a device, personalising advertisements and contents, measurement of advertising and content performance, opinions of recipients, product development. Giving consent is voluntary.
For more information go to: https://www.ebilet.pl/en/polityka-prywatnosci/