Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemaudioriverfame-mmasunrise-festival
Home Koncerty Recital i Poezja śpiewana Pospieszalscy Wierszem - Koncert specjalny z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Pospieszalscy Wierszem - Koncert specjalny z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Organizator: Universitatis Varsoviensis

Pospieszalscy Wierszem - Koncert specjalny z okazji Narodowego Święta NiepodległościO wydarzeniu

O wydarzeniu

Pospieszalscy Wierszem! Zapraszamy na koncert specjalny z okazji Narodowego Święta Niepodległości, który odbędzie się w Warszawie oraz Olsztynie. Pospieszalscy Wierszem bilety na koncerty specjalne już dostępne. 

Pospieszalscy Wierszem

Z poezji Norwida, Baczyńskiego, Leśmiana, Stachury, Szelburg-Zarembiny, Iłłakowiczówny, twórców ludowych, Marka Grechuty, a także współczesnych autorów, wybraliśmy kilka tekstów, zawierających bardzo polską nutę.

Inspirowani poezją, sięgamy do idiomu narodowej muzyki: romantycznej - (Chopin), źródłowej i współczesnej, nadając kompozycjom formy- od klasycznych orkiestracji, do jazzowych i rockowych brzmień.

Jest też miejsce na improwizacje, ludowe mazurki, polki i transowe szaleństwo. 

 

Przestrzeń publiczną - kulturę masową, internet, rozgorączkowane media społecznościowe, politykę, cechuje znaczna dewaluacja słowa. W różnych narracjach, natłoku informacji zmieszanych z dezinformacją, perswazyjnych przekazach, wulgaryzacji i uproszczeniu politycznych i komercyjnych komunikatów, słowa znaczą coraz mniej. Aby odnaleźć i przywrócić wagę SŁOWA i piękno ojczystej mowy, sięgamy do narodowej poezji. 

 

Bogaty skład rodzinnej orkiestry - w tym kilku multiinstrumentalistów, umożliwia nam monumentalne tutti i kameralne, skupione, bardzo osobiste wykonania.

 

W polskiej tradycji określenie - "do tańca i do różańca" jest szczególnym komplementem. Jesteśmy przekonani, że właśnie to w programie "Pospieszalscy Wierszem", słychać.

 

Walorem orkiestry jest sposób bycia na scenie. Rodzinne, bliskie relacje, więź i porozumienie artystów, przekłada się na niezwykłą atmosferę i energię koncertu. Gwarantuje nieprzewidywalność i unikatowość każdego występu. 

Program koncertu, choć nie odnosi się wprost do tematyki walki o niepodległość i nie zawiera (ostatnio nieco nadużywanych) pieśni stricte patriotycznych, afirmując narodową poezję, jest naszym sposobem upamiętnienia Narodowego Święta.

 

Włączając do programu dwie kołysanki ("Idzie niebo ciemną nocą" - Szelburg Zarembiny i ludową kołysankę anonimowego autora "Oj lulaj lulaj") ukazujemy źródła ojczystego języka i miejsce kształtowania się narodowej tożsamości. Bowiem w śpiewie matki i w rodzinnym domu, jest pierwsze spotkanie z językiem, muzyką i poezją. Zestawiając obok siebie Chopina i muzykę ludową, wskazujemy źródła inspiracji największego, polskiego kompozytora. 

 

Koncert rodzinnego zespołu jest też okazją, by ukazać, że wielopokoleniowa, liczna rodzina, połączona wiarą i szacunkiem do narodowej kultury, jest najlepszym miejscem gdzie trwa przekaz ojczystego dziedzictwa.

Program koncertu 

Moja piosnka,  słowa: Cyprian Kamil Norwid, muzyka: Czesław Niemen, opracowanie: Marcin Pospieszalski

Nie ma takich gorzkich łez,  słowa: Robert Cudzich, muzyka Lidia Pospieszalska, opracowanie Marcin Pospieszalski 

Ojczyzna, słowa i muzyka: Marek Grechuta - opracowanie Marcin Pospieszalski 

Promienie, słowa: Krzysztof Kamil Baczyński, muzyka: Mateusz Pospieszalski 

Mazurek, utwór instrumentalny z repertuaru ludowego artysty Jana Gacy, z Przystałowic (radomskie), opracowanie: Marcin Pospieszalski 

Introit, (Pieśń na wejście) słowa: Edward Jerzy Stachura, muzyka: Mateusz Pospieszalski 

Tango na nice, słowa: Bartłomiej Kudasik, muzyka: Mateusz Pospieszalski 

Idzie niebo ciemną nocą, słowa: Ewa Szelburg-Zarembina, muzyka: Tadeusz Mayzner, aranżacja Lidia Pospieszalska 

Taka cisza w ogrodzie, słowa: Bolesław Leśmian, muzyka: Łukasz Pospieszalski 

Oj lulaj, lulaj, kołysanka z repertuaru artystki ludowej Marianny Gumieli ze wsi Szarowola (zamojskie), opracowanie Marcin Pospieszalski. Walc cis-moll op.64. nr 2 Fryderyk Chopin (fragment) 

Kwaterunki, (To jest Ojczyzna). Słowa: Kazimiera Iłłakowiczówna, muzyka: Mateusz Pospieszalski

Tylko w grupie, słowa: Wojciech Waglewski, muzyka: Mateusz Pospieszalski

Rodzina Pospieszalskich

To jedyna taka orkiestra, stworzona przez dwa pokolenia artystów o tym samym nazwisku (łącznie 15 osób *). Kiedy bracia Jan, Karol, Marcin, Mateusz na początku lat 90 tych nagrali pierwszą płytę z kolędami, kilku muzykantów obecnego składu, nie było jeszcze na świecie. Dziś trudno sobie wyobrazić polską scenę muzyczną bez Pospieszalskich. Wykształceni na polskich i europejskich muzycznych uczelniach, grają w czołowych składach, od popu, po jazz, od hip-hopu, do muzyki źródeł.

 

Barbara - skrzypce, śpiew; Barbara-Ewa - fortepian, śpiew; Lidia - śpiew, bębenek; Natalia - flet, śpiew; Paulina (Pola) - flet, śpiew; Franek - kontrabas, gitara basowa, śpiew; Jan - gitara, gitara basowa, śpiew; Karol - gitara, altówka, trąbka, tuba, śpiew; Łukasz - fortepian, klawisze, śpiew; Marcin - skrzypce, kontrabas, gitara basowa, cymbały, śpiew; Mateusz - saksofony, flet, klarnet basowy, śpiew; Marek - saksofon, klarnet, śpiew; Mikołaj - skrzypce, kontrabas, gitara basowa, śpiew; Nikodem - perkusja, śpiew; Szczepan - trąbka, śpiew

 

—————-

* Ponieważ rodzina jest w okresie dynamicznego, populacyjnego wzrostu, może się zdarzyć, że błogosławiony stan, lub karmienie, uniemożliwi którejś z naszych pań występy na estradzie.

Olsztyn - bilety ulgowe

Ulgi przysługują:

1. Na kartę dużej rodziny

2. Emerytom, 

3. Dzieciom i młodzieży / uczniom, studentom z ważną legitymacją szkolną lub studencką, 

(bez legitymacji do lat 18)

4. Osobom z widoczną niepełnosprawnością i opiekunom niepełnosprawnych. 

5. Opozycjonistom lat PRL i ofiarom komunistycznych represji (uprawnienia wydane przez IPN) 

6. Przedstawicielom służb mundurowych i żołnierzom WOT. 

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też