Na czasie

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemjuwenalia-krakowskiedawid-podsiadlo
Home Klasyka Koncerty muzyki poważnej Piotr Moss & Sinfonia Iuventus

Piotr Moss & Sinfonia Iuventus

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus

Piotr Moss & Sinfonia IuventusO wydarzeniu

O wydarzeniu

Jubileusz 75-lecia urodzin Piotra Mossa oraz 55-lecia jego pracy artystycznej to okazja uczczenia artysty monograficznym koncertem, podczas którego zabrzmi reprezentatywny wybór jego kompozycji symfonicznych. Piotr Moss & Sinfonia Iuventus bilety na koncert już w sprzedaży.

Wykonawcy*

Łukasz Długosz | flet

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

Mirosław Jacek Błaszczyk | dyrygent

Program*

Piotr Moss

Suita na orkiestrę Zoo

Koncert na flet i orkiestrę „Masques”

 

przerwa

 

Piotr Moss

V Symfonia „La Bizarre”

 

*Organizator zastrzega prawo do zmiany programu koncertu lub jego wykonawców.

 

Patronat medialny: TVP Kultura, Radio dla Ciebie, Polska Agencja Prasowa, Presto, polmic.pl

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

Piotr Moss informacje

Jubilat należy do najbardziej oryginalnych kompozytorskich talentów swojego pokolenia, zarazem do szeregu polskich twórców aktywnych w dużej mierze poza granicami kraju. Urodził się 13 maja 1949 roku w Bydgoszczy. Podstawową i średnią szkołę muzyczną ukończył w Toruniu. Po studiach kompozytorskich w warszawskiej PWSM w klasie Piotra Perkowskiego (pracował również pod kierunkiem Grażyny Bacewicz i Krzysztofa Pendereckiego) wyjechał do Francji, gdzie doskonalił swój warsztat kompozytorski pod kierunkiem Nadii Boulanger. Jego twórczość jest bogata i różnorodna. W katalogu kompozytora obok wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych, koncertów czy utworów kameralnych znaleźć można muzykę przeznaczoną dla radia, teatru, filmu i telewizji. Piotr Moss jest laureatem licznych konkursów kompozytorskich, zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2000 roku został mianowany przez francuskiego Ministra Kultury Kawalerem Orderu Literatury i Sztuki (Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres), w 2007 otrzymał nagrodę francuskiej Académie des Beaux Arts, a w 2009, 2016 otrzymał kolejne odznaczenie państwowe: Officier dans l’ordre des Arts et des Lettres. W Polsce, z okazji 60. rocznicy urodzin i 40-lecia pracy artystycznej, otrzymał nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W uznaniu wielkich zasług i dla uhonorowania 70. urodzin (2019) został odznaczony złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, otrzymał też wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie „Muzyka”.

Pięcioczęściowa Suita Zoo powstała w 1981 roku na zamówienie Jana Pruszaka, dyrektora Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, i jest żartobliwą reminiscencją wizyty kompozytora w warszawskim ogrodzie zoologicznym, ale też zawiera aluzje do życia i pracy muzyków (oraz... krytyków muzycznych).

Inspiratorem powstania koncertu fletowego „Masques” (i adresatem jego dedykacji) jest Łukasz Długosz. Jemu też utwór jest dedykowany i on dokonał jego prawykonania (Wrocław 2010). „Koncert jest jednoczęściowy, a jego forma wynikiem kontrastowania krótkich odcinków muzycznych, moments musicaux, o bardzo zróżnicowanym charakterze. Faktura utworu jest stosunkowo przejrzysta, mniej może nasycona, niż w moich poprzednich koncertach instrumentalnych, bardziej kameralna” – pisał autor. Tytuł nawiązuje do Wyzwolenia Stanisława Wyspiańskiego (Piotr Moss tworzył muzykę do spektaklu tego dramatu w czasie komponowania koncertu fletowego) i motywów rozmowy Konrada z Maskami.

V Symfonia „La Bizarre” dedykowna NOSPR i przez tę orkiestrę prawykonana (pod dyrekcją Aleksndra Humali) jest według słów Piotra Mossa wyrazem refleksji towarzyszących obchodzonemu w 2019 roku jubileuszowi 70. urodzin i 50-lecia pracy artystycznej: „Odbijają się w niej fragmenty moich fascynacji muzycznych, moich muzycznych upodobań, gestów. Jest w niej obecna i Polska, i Francja, gdzie tworzyłem przecież ponad 40 lat. Przekaz utworu jest bardzo jasny, nie będę więc tu robił żadnego komentarza – pozostawiam go słuchaczom”. 

Łukasz Długosz jest uznawany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim wirtuozem tego instrumentu: jest laureatem wszystkich ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu prestiżowych konkursach międzynarodowych, a także licznych odznaczeń i wyróżnień. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą, współpracując z wieloma renomowanymi orkiestrami i dyrygentami. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych. Jego liczne nagrania płytowe zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską, otrzymał szereg nagród fonograficznych. Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie i reprezentuje Polskę na licznych międzynarodowych konwencjach fletowych.

Dyrygent wieczoru, Mirosław Jacek Błaszczyk, był wieloletnim członkiem Rady Artystycznej i koordynatorem ds. artystycznych Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Kierował Państwową Orkiestrą Symfoniczną w Zabrzu, filharmoniami w Białymstoku, Poznaniu, Filharmonią Śląską, w koncertowym dorobku ma imponującą liczbę występów oraz nagrań z najważniejszymi zespołami krajowymi i zagranicznymi Od 1999 był też dyrektorem artystycznym i jurorem Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. [pmac]

Piotr Moss & Sinfonia Iuventus bilety

Bilety ulgowe: przysługują uczniom, studentom do 26 roku życia, emerytom i rencistom, osobom powyżej 70 roku życia oraz osobom z orzeczoną grupą inwalidzką bądź orzeczonym stopniem niepełnosprawności

 

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też