Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

Tom na wsi

25-26.05.2024 Warszawa

Organizator: TR Warszawa

Tom na wsiBiletyO wydarzeniuArtyściLokalizacja

BILETY

Warszawa

Tom na wsi
sobota
25.05.2024
19:00

Tom na wsi

Warszawa, TR Warszawa (d. Teatr Rozmaitości)
Tom na wsi
niedziela
26.05.2024
19:00

Tom na wsi

Warszawa, TR Warszawa (d. Teatr Rozmaitości)

O wydarzeniu

„Osoby homoseksualne uczą się kłamać, nim nauczą się kochać”. O prawdziwości tego twierdzenia przekonuje się tytułowy bohater – Tom, młody chłopak z dużego miasta, który pojawia się w rodzinnych stronach swojego tragicznie zmarłego partnera, aby wziąć udział w ceremonii żałobnej. Niespodziewana wizyta staje się okazją do poznania bliskich ukochanego, którzy nie mieli pojęcia o istnieniu Toma.

 

W świecie, gdzie spokój jest ważniejszy od prawdy, a synonimy to specyficzne rodzaje kłamstw, zacierają się granice między pożądaniem i żałobą, brutalnością i czułością, prawdą i fikcją. Pogrzeb oraz przedłużający się pobyt Toma na wsi stają się katalizatorami nasyconych przemocą wydarzeń, które zmuszą bohaterów dramatu do konfrontacji z własnym zakłamaniem. Skrywany sekret z przeszłości, niczym w antycznej tragedii, zatoczy nowe koło i zdecyduje o losie Toma.

 

Sztuka kanadyjskiego dramatopisarza Michela Marca Boucharda, to precyzyjnie skonstruowana i bezkompromisowa opowieść o bólu, miłości, żałobie i wyparciu, która po latach obecności na najważniejszych światowych scenach, po raz pierwszy wystawiana jest w Polsce. Sięgając po ten mroczny, trzymający w napięciu dramat gejowski, twórcy i twórczynie pragną w nieinterwencyjny i uwrażliwiający sposób zwrócić uwagę na trudy, z jakimi wiąże się dorastanie osoby nieheteronormatywnej na prowincji. Jednocześnie chcąc przekroczyć wizerunek geja jako ofiary. Rozbijająca rodziny i niszcząca życiorysy spirala homofobii jest toksycznym i brzemiennym w skutkach doświadczeniem, przemieniającym nawet moment ostatniego pożegnania w kolejny akt odrzucenia. Jeśli nie jesteśmy równi za życia, to czy możemy być równi wobec śmierci?

 

Spektakl „Tom na wsi” w reżyserii Wojtka Rodaka jest polską prapremierą tekstu kanadyjskiego dramatopisarza Michela Marca Boucharda – “Tom à la ferme”. Jego filmowa adaptacja w reżyserii Xaviera Dolana zdobyła nagrodę FIPRESCI na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

 

Premiera: 24 kwietnia 2022 roku

Czas trwania: 2 godziny (bez przerwy)

 

Uwaga!

Spektakl rekomendowany dla osób powyżej 16. roku życia.

 

Obsada: Jacek Beler, Izabella Dudziak, Mateusz Górski, Maria Maj

 

Twórcy i twórczynie:

reżyseria: Wojtek Rodak

dramaturgia: Szymon Adamczak

przekład z francuskiego na angielski: Linda Gaboriau

przekład z angielskiego na polski: Jacek Kaduczak

scenografia, reżyseria światła: Katarzyna Pawelec

kostiumy: Marta Szypulska

muzyka: Karol Nepelski

choreografia: Wojciech Grudziński

wideo: Wojciech Puś

montaż/coloring wideo: Roman Savchenko

asystent reżysera: Piotr Piotrowicz

inspicjentka: Patrycja Węglarz

kierowniczka produkcji: Anna Czerniawska

Artyści

Lokalizacja

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też