Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo

Matka Makryna

Organizator: STUDIO TEATRGALERIA

Matka MakrynaO wydarzeniu

O wydarzeniu

Zapraszamy na spektakl Matka Makryna do STUDIO Teatrgalerii w Warszawie! Monodram Ireny Jun powstał na podstawie poematu Juliusza Słowackiego "Rozmowa z Matką Makryną Mieczysławską" oraz książki Jacka Dehnela "Matka Makryna". Matka Makryna bilety na spektakl już w sprzedaży.

Matka Makryna fabuła spektaklu

W XIX wieku, kilkanaście lat po upadku powstania listopadowego, siostrę Makrynę Mieczysławską uznano za uosobienie męczeńskich losów Polski. Czcili ją wszyscy romantyczni wieszczowie: Krasiński, Mickiewicz, Norwid i Słowacki. Historia zbiegłej, prześladowanej przez prawosławny kler unickiej mniszki z Mińska, stała się sensacją w Paryżu i Rzymie. Jej relacji wysłuchał sam papież Grzegorz XVI, a Adam Mickiewicz za jej namową powrócił na łono Kościoła. Uciekinierka z carskiej Rosji, obwołana za życia cudotwórczynią i świętą, została przeoryszą nowo powołanego zakonu, któremu klasztor w Wiecznym Mieście ufundowała polska emigracja.

 

Po latach okazało się, że Matka Makryna tak naprawdę nazywała się Irina Wińczowa. Nigdy nie była zakonnicą, a ślady jej „męczeństwa” to pamiątka po mężu: uzależnionym od alkoholu, używającym przemocy carskim oficerze. W zakonie była tylko szafarką – świecką osobą, która pomagała w rozdawaniu posiłków.

 

To niewątpliwie opowieść o tym, jak jako społeczeństwo dajemy się wodzić za nos, zwłaszcza gdy w grę wchodzi zbitka pojęciowa „Polak-katolik”. Ale jest to też opowieść o osobie, która doświadczała wykluczenia – tak o swojej książce mówił Jacek Dehnel.

Matka Makryna Teatr Studio - obsada i twórcy

  • Reżyseria i wykonanie - Irena Jun
  • Na podstawie - poematu Juliusza Słowackiego Rozmowa z Matką Makryną Mieczysławską i książki Jacka Dehnela Matka Makryna
  • Kostium - Anna Maria Karczmarska
  • Reżyseria Światła - Dariusz Zabiegałowski

 

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też