Na czasie

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Teatr Inne She was a friend of someone else

She was a friend of someone else

Organizator: Nowy Teatr

She was a friend of someone elseO wydarzeniuArtyści

O wydarzeniu

Warszawska premiera nowego projektu Gosi Wdowik. Międzynarodowa odbyła się 20 maja na prestiżowym Kunstenfestivaldesarts 

Nowy Teatr wspólnie z belgijskim CAMPO jest producentem tego spektaklu.

Wdowik ukończyła DAS Theatre w Amsterdamie. Jej spektakl dyplomowy dotyczył stanu wypalenia oraz przestrzeni pomiędzy wyczerpaniem i kontrolą.

SHE WAS A FRIEND OF SOMEONE ELSE jest rozwinięciem tego projektu.

Powstaje w kraju, w którym kobiety mają ograniczony dostęp do zdrowia reprodukcyjnego, gdzie aborcja jest obecnie nielegalna. Pomimo silnych protestów, kobiety są pozbawione praw.

Projekt zainicjował pomysł, by kobiety bez lęku i wstydu publicznie opowiedziały o dokonaniu aborcji oraz by ten kolektywny akt rozpoczął zmianę prawa. Mogłaby to być historia sukcesu społecznego aktywizmu.

A jednak She was a friend of someone else jest historią o zbyt wielu możliwych rozpoczęciach i bardzo niewielu zakończeniach, a także z wyczerpaną narratorką.

Gosia Wdowik bada połączenie pomiędzy wypaleniem, a aktywizmem: lęk, że prawa nie są nabyte na zawsze, a kiedy straci się czujność, mogą zostać unieważnione. Poprzez osobistą narrację, opisuje zaangażowanie kobiecego ruchu w Polsce.

Subtelna choreografia zanurza nas w życie kobiety, która zamiast protestować, postanawiać zostać w łóżku, a w końcu ponownie decyduje się na czynną postawę i uczestnictwo.

Obsada i twórcy

  • Pomysł, tekst, reżyseria: Gosia Wdowik
  • Współpraca dramaturgiczna: Maria Rössler
  • Występują: Jaśmina Polak, Oneka von Schrader, Gosia Wdowik

Artyści

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też