Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadlofame-mma
Home Koncerty Jazz i Blues HENRYK MIŚKIEWICZ I PRZYJACIELE

HENRYK MIŚKIEWICZ I PRZYJACIELE

Organizator: AGENCJA ARTYSTYCZNA ART PROJEKT

HENRYK MIŚKIEWICZ I PRZYJACIELEO wydarzeniu

O wydarzeniu

Zapraszamy na wydarzenie Henryk Miśkiewicz i przyjaciele, które odbędzie się 27 listopada 2022 w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Henryk Miśkiewicz i Przyjaciele bilety już dostępne. 

Henryk Miśkiewicz i Przyjaciele w Gdańsku

Henryk Miśkiewicz to na polskiej scenie jazzowej (i nie tylko) postać wyjątkowa. Należy do wąskiego grona najwybitniejszych saksofonistów altowych, ale gra także na sopranie i na klarnecie. W latach 70. i 80. jego saksofon było słychać na co drugiej polskiej płycie, wchodził w skład zespołów Jazz Carriers oraz Sun Ship, był solistą Studia Jazzowego Polskiego Radia, do dziś jest liderem formacji Full Drive. Spośród polskich muzyków jazzowych łatwiej byłoby wymienić tych, z którymi nie grał. Koncertował na całym świecie między innymi z Ewą Bem, Andrzejem Jagodzińskim, Jarosławem Śmietaną, Wojciechem Karolakiem i Adzikiem Sendeckim. Grał z takimi gwiazdami, jak Pat Metheny, Joe Lovano czy David Murrray. Jest wielokrotnym zwycięzcą plebiscytu Jazz Top magazynu „Jazz Forum” w kategorii saksofonu altowego i klarnetu, a także zdobywcą trzech Fryderyków (m.in. w kategorii Jazzowy Artysta Roku oraz Jazzowy Muzyk Roku).

Jan Ptaszyn Wróblewski obliczył, że z nikim nie grał dłużej niż z Henrykiem Miśkiewiczem, bo aż 45 lat. Przyszedł taki kudłaty dwudziestoparolatek do studia i z miejsca zaskoczył tym, że nuty czytał lepiej, niż książki czy gazety – wspomina Ptaszyn. I podkreśla fenomenalne zdolności improwizacyjne saksofonisty. Bo Henryk Miśkiewicz wycina na alcie nieziemskie solówki. I to zawsze. Na licznych płytach firmowanych własnym nazwiskiem oraz na niezliczonych, na których jego gra wynosi do stratosfery muzykę innych artystów. Bez względu na gatunek, bo Henryk ma w dorobku i pop, i rock, i bluesa, a nawet poezję śpiewaną, chociaż w sercu pozostaje rasowym, nowoczesnym jazzmanem. 

Koncert Henryk Miśkiewicz i Przyjaciele stwarza okazję do zaprezentowania minionej oraz obecnej twórczości głównego bohatera tego niezwykłego muzycznego zajścia. Pojawią się na nim znamienite postaci polskiej sceny muzycznej: Ewa Bem, Andrzej Jagodziński, Robert Kubiszyn, Sławomir Kurkiewicz, Marek Napiórkowski, Adam Nowak, Piotr Orzechowski „Pianohooligan”, Janusz Strobel, Jan „Ptaszyn” Wróblewski i oczywiście jego dzieci: Dorota i Michał Miśkiewicz. Wszak w rodzinie siła…

Koncert poprowadzi Marcin Kydryński.

 

 

Wystąpią:

 • EWA BEM - śpiew
 • DOROTA MIŚKIEWICZ - śpiew
 • ADAM NOWAK - śpiew
 • JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI – saksofon
 • HENRYK MIŚKIEWICZ - saksofony
 • JANUSZ STROBEL - gitara
 • MAREK NAPIÓRKOWSKI - gitary
 • ANDRZEJ JAGODZIŃSKI - fortepian
 • PIOTR ORZECHOWSKI „PIANOHOOLIGAN” – fortepian
 • SŁAWOMIR KURKIEWICZ - kontrabas
 • ROBERT KUBISZYN – gitara basowa
 • MICHAŁ MIŚKIEWICZ - perkusja

 

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też