Na czasie

agnieszka-chylinskalil-tracyopener-festivaldawid-podsiadlopiotr-rubik-trasarzeszowskie-juwenalia
Home Koncerty Festiwale III Festiwal Muzyka Świata - Warszawa 2022

III Festiwal Muzyka Świata - Warszawa 2022

Organizator: Klub Stodoła

III Festiwal Muzyka Świata - Warszawa 2022O wydarzeniu

O wydarzeniu

Od 9 do 12 czerwca 2022 roku w Warszawie odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Muzyka Świata. Przez cztery dni stołeczny klub Stodoła będzie rozbrzmiewał wielokulturowymi brzmieniami Europy i Afryki, zabierając uczestników w wyjątkową muzyczną wędrówkę po tych kontynentach, przez różne gatunki i style muzyczne: od muzyki tradycyjnej, poprzez klasyczną do elementów popu i free jazzu, przez nieoczywiste, wielobarwne dźwięki oraz bogactwo wyrazistych emocji. Będzie to również ekscytująca podróż przez 70-letnią karierę muzyczną Mikisa Theodoroakisa – jednego z najważniejszych i najbardziej znanych greckich kompozytorów XX wieku, który zmarł we wrześniu ubiegłego roku w wieku 96 lat. Festiwal Muzyka Świata umiejętnie łączy tradycję ze współczesnością i promuje muzyczną różnorodność kulturową. Festiwal Muzyka Świata bilety już w sprzedaży.

III Festiwal Muzyka Świata w Warszawie

Do udziału w tegorocznej trzeciej edycji Festiwalu Muzyka Świata Warszawa organizatorzy zaprosili artystów, którzy reprezentują świat dźwięków kultury tunezyjskiej: Dhafer Youssef, greckiej: Mikis Theidirakis Orchestra, gambijskiej: Sona Jobareth, bałkańskiej Aksak Balkan Trio, izraelskiej: Yamma Ensemble oraz polskiej i wielokulturowej: MILO Ensemble feat. Alina Bzhezhinska oraz Karolina Cicha. Ważnym elementem aktualnej edycji są występy na festiwalowej scenie artystek i artystów z Ukrainy, których reprezentuje nie tylko Alina Bzhezhinska, ale także zespół Dagadana. Ich obecność to symboliczny wyraz jedności i solidarności muzycznego świata z walczącą Ukrainą.

 

Festiwal nawiązuje i kontynuuje tradycje muzycznego wydarzenia, które po raz pierwszy odbyło się w 2001 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. W ubiegłym roku, dokładnie 20 lat od pierwszej odsłony, zaprezentowaliśmy drugą edycję Festiwalu. Wśród zaproszonych artystów znalazły się wówczas największe gwiazdy muzyki tradycyjnej: Dave Douglas, Huun-Huur-Tu, Asma Hamzaoui & Bnat Timbouk, Milo Ensemble & Dave Douglas.

 

Festiwal organizowany jest przez Fundację Edukacji Kulturalnej MILO Art we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

 

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Patronat Honorowy Festiwalu: Wiceminister MKiDN, Sekretarz Stanu Jarosław Sellin. 

Dyrektor artystyczny Festiwalu: Milo Kurtis.

 

Wszystkie koncerty odbędą się w warszawskim klubie Stodoła, przy ul. Stefana Batorego 10.

Program Festiwalu

9.06.2022 r. Dhafer Youssef / Karolina Cicha & Spółka

Pierwszego dnia Festiwalu wystąpi Dhafer Youssef, tunezyjski muzyk poruszający się w gatunkach takich jak sufi, qawwali, fusion, jazzu i world music, będący także mistrzem gry na lutni oud. W wieku 5 lat Youssef zaczął śpiewać tradycyjne pieśni islamskie. Ucząc się przez słuchanie muzyki, przejął brzmienie sufi, tworząc jednocześnie własny, bardzo indywidualny styl, który otworzył przed nim drogę do międzynarodowej muzycznej kariery. W Polsce koncertował m.in. z Anną Marią Jopek, z muzykiem hinduskim Jatinderem Thakurem czy z kwartetem Koehne.

 

Podczas pierwszego dnia Festiwalu na scenie wystąpi także Karolina Cicha, wybitna kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka – rozpoznawalna dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Obok nowoczesnych samplerów i looperów wykorzystuje również instrumenty etniczne. Nawiązuje do tradycji różnych regionów Polski i różnych mniejszości etnicznych. Zaprezentuje tym razem muzykę karaimską. Repertuar czerpie ze skal muzyki tradycyjnej.

 

10.06.2022 r. Mikis Theodorakis Orchestra/ Aksak Balkan Trio

Drugi dzień Festiwalu to koncert greckiego projektu światowego formatu - Mikis Theodorakis Orchestra, która powstała dla uczczenia spuścizny jednego z największych greckich kompozytorów. Artyści, którzy tworzą orkiestrę wykonują piosenki i kompozycje stworzone przez kompozytora w trakcie jego ponad 70-letniej kariery. Mikis Theodorakis zmarł 2 września 2021 roku, ale jego muzyka żyje dalej. Trwale w historii kina i muzyki zapisała się jego ścieżka dźwiękowa do grecko-amerykańskiego filmu „Grek Zorba”, w reżyserii Michaela Cacoyannisa. Theodorakis pozostawił po sobie ogromny katalog muzyki kameralnej, oper, symfonii i prawie 1000 piosenek. Koncert Mikis Theodorakis Orchestra to wydarzenie skupiające się na Jego najważniejszych utworach, a także poruszających melodiach filmowych, które skomponował. Warto podkreśli, że uczestnikami Mikis Theodorakis Orchestra są między innymi bliscy członkowie rodziny artysty, przez co koncert tej niezwykłej muzycznej grupy ma wyjątkową wartość.

 

Ponadto na festiwalowej scenie wystąpią znakomici przedstawiciele muzyki bałkańskiej czyli Aksak Balkan Trio. Jest to specjalny projekt trójki muzyków kierowanych przez Mashę Natanson. Kameralny nowy program zespołu pełen jest słonecznych dźwięków znad Morza Egejskiego, melancholijnych nut z przedmieść Bukaresztu, zawadiackich piosenek z portowych dzielnic Salonik i Pireusu oraz ognistych bałkańskich rytmów.

 

11.06.2022 r. MILO Ensemble feat. Alina Bzhezhinska / Yamma Ensemble

Trzeci dzień Festiwalu koncentruje się na muzyce intuicyjnej i eksperymentalnej, o co zadba MILO Ensemble, czyli zespół złożony z instrumentalistów pochodzących z różnych kontynentów, których muzyka zbliżona jest do korzeni etno. Artyści grają na instrumentach akustycznych – saksofony, klarnet, oud, saz, santur, trombity, bębny, kalimby, etc. W utworach MILO Ensemble słyszymy wpływy muzyki wschodniego regionu basenu Morza Śródziemnego, zachodniej Afryki, Tybetu, polskiej muzyki ludowej i jazzu. Gościem specjalnym koncertu będzie Alina Bzhezhinska, artystka posiadająca ukraińsko - polskie korzenie, obecnie mieszkająca w Londynie, światowej sławy harfistka i laureatka nagrody PRS Women Make Music.

 

Natomiast w pierwszej części wieczoru wystąpi Yamma Ensemble, zespół wykonujący ezoteryczną
i niszową muzykę w języku hebrajskim - jedynym wciąż żywym językiem kananejskim. Artyści używają także języka Żydów Sefardyjskich – ladino. Yamma Ensemble wykonuje również tradycyjną muzykę żydowskich diaspor – pieśni społeczności żydowskich z Jemenu i Babilonu, a także muzykę chasydzką o fascynujących formach i rytmach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, która daje słuchaczom silne poczucie duchowego dziedzictwa i tradycji. Liczne grono fanów na całym świecie oraz miliony wyświetleń utworów na YouTube potwierdzają wyjątkowość muzyki tworzonej przez Yamma Ensemble.

 

12.06.2022 r. Sona Jobarteh / Dagadana

Wspaniałym zwieńczeniem tegorocznej, trzeciej edycji Festiwalu Muzyka Świata – Warszawa 2022 będzie występ afrykańskiej supergwiazdy – Sony Jobarteh, pierwszej kobiety w Afryce, która postanowiła przełamać męską dominację w tradycji gry na harfie kora – instrumencie zachodnioafrykańskich griotów. Sona to wszechstronnie wykształcona muzycznie instrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i producentka, w nowoczesny sposób przekazuje tradycyjna muzykę. Przed jej koncertem zagra Dagadana, zespół znakomicie łączący elementy polskiej i ukraińskiej kultury za pomocą jazzu, elektroniki i world music. Wielokrotnie nagradzana formacja koncertuje na całym świecie.

Podobne wydarzenia

Zobacz też